ekimi hakkında bilinmesi gerekenler

Gençliğin sembolü olan gür, sık ve sağlıklı lara sahip olmak herkesin hayalidir. Ancak kimi zaman kalıtımsal/hormonal olarak kimi zaman ise bazı tıbbi nedenler ve kullanılan ilaçlar nedeni ile her insanın saçı istenildiği gibi gür olmayabiliyor. Günümüzde kadın ya da erkek herkeste en sık görülen sorunlardan birisidir.

Giriş Tarihi: 21.1.2016 17:35 Güncelleme Tarihi: 21.1.2016 17:35
Saç ekimi hakkında bilinmesi gerekenler
Kellik, kafa derisindeki ların aşırı dökülmesi sorunudur. Günde ortalama 50 – 100 arasında saç teli dökülmesi her insan için normaldir. İnsanlar yaş aldıkça kıl kökleri zayıflamaya ve incelmeye başlar, de giderek hızlanır. Özellikle erkek tipi kellik en sık görülen saç dökülmesi şeklidir. Genellikle hormonal sebeplerden oluşur. Bunun dışında tiroit hastalıkları, saçkıran, kafa derisi enfeksiyonları gibi cilt hastalıkları ve kanser, artrit, depresyon gibi hastalıkların tedavisi sırasında kullanılan ilaçlar nedeni ile dökülebilir.

Bu durumda en etkili çözüm ise operasyonlarıdır. Gelişen tıbbi tedaviler sayesinde artık doğal saçlardan ayırt edilmeyen saç ekim operasyonları yapılabiliyor. Üstelik ekilen saçlar tekrar dökülmediği için kalıcı çözüm imkanı da sunuyor.

En modern saç ekim teknikleri

Saç ekiminin uygulanma şekli tercih edilen tekniğe göre değişiklik göstermektedir. En eski saç ekim tekniklerinden olan FUT tekniği cerrahi operasyon gerektirdiğinden birçok insan için caydırıcı olabiliyordu. Geliştirilen son teknikler sayesinde saç ekimi düşük risk oranları açısından en güvenilir estetik operasyon uygulamalarından birisi haline gelmiştir.

Modern saç ekim teknikleri ile saç ekim işlemlerini hızlandırmış, iyileşme sürelerini kısaltmış ve çok daha doğal bir görünüm kazanmasını sağlamıştır.

Kullanılan en modern saç teknikleri ise FUE tekniği ve FUE tekniğinin alt gruplarıdır. Bunların arasında MikroFue, PerkütanFUE, ManuelFUE, GoldFUE gibi teknikler sayılabilir. MikroFUE tekniğinde mikro motor cihazı kullanılarak saç ekim işlemi saç köklerine ve kafa dersine zarar vermeden işlem hızlı bir şekilde gerçekleştirilebilir. Örneğin GoldFUE tekniği ile altından yapılan saç ekim aletleri ile saç ekim işlemi gerçekleştirilir. Altın dokulara çok az zarar verdiği için de çok daha hızlı bir iyileşme sağlanır.

Saç ekim işlemi ve sonrası

FUE teknikleri ile dökülmeye karşı dayanıklı olan ense bölgesindeki ya da vücudun diğer bölgelerindeki saç kökleri alınarak dökülen kısımlara nakledilir. Ortalama 6000 ile 7000 arasında saç kökü alınarak transfer edilebilir. Ekilen her bir saç kökünden 1 ile 3 arasında saç teli çıktığı için doğal ve gür görünümlü bir saç elde edilebilir. Bu işlem ortalama 4 ile 6 saat arasında gerçekleştirilebilir. İlk ayda ekilen köklerdeki saçlar dökülür ve ortalama 9 ay içinde bir daha dökülmeyecek şekilde tekrar çıkar.

Operasyonun ardından 3 ile 10 gün arasında sosyal ya da iş hayatınıza dönebilirsiniz. 3 gün sonra uzun yola gidebilir. 10. günden itibaren ise hafif egzersizlere başlayabilirsiniz. Saç ekim işleminden sonra dikkat edilmesi gereken diğer unsurlar konusunda ise saç ekim merkeziniz sizi detaylı bir şekilde bilgilendirecektir.

Unutmayın, saç ekimi bir sanattır. Doğal durması için ise kişiye özel tasarım, doğru teknikler kullanılarak uygulanmalıdır.
Op. Dr. Güncel Öztürk

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Saç ekimi hakkında bilinmesi gerekenler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN