Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Estetik cerrahi ile neler yaptırılabilir?

Güzelleştirme ve gençleştirme sanatı olan plastik cerrahi ile neler yaptırabilir? Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Fatih Dağdelen anlatıyor. Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi ile fiziksel fonksiyon bozuklukları, kaza ya da travma sonucunda oluşan hasarlar, doğuştan gelen kusur ve bozuklukların azaltılması, doğum sonrası oluşan deformiteler ve yaşa alımına bağlı olarak ortaya çıkan yaşlanma belirtileri tedavi edilebilir.

Giriş Tarihi: 17.2.2016 11:26
Estetik cerrahi ile neler yaptırılabilir?
Meme estetiği ameliyatları

Plastik cerrahi ile doğuştan küçük olan göğüsler, asimetrik göğüsler, aşırı büyük göğüsler ve doğum, kilo alıp verme ya da yaşlanma nedeniyle sarkan göğüsler tedavi edilebilir. Doğuştan küçük göğüsler çoğunlukla implant yöntemiyle büyütülür, bunun dışında dolgu enjeksiyonu da kullanılabilmektedir. Aşırı büyük göğüsler, meme küçültme ameliyatıyla fazla yağ doku süt bezlerine zarar verilmeden alınarak küçültülür. Sarkık göğüsler ise meme dikleştirme ameliyatı tedavi edilir. Meme dikleştirme ameliyatı ile meme büyütme ameliyatı genellikle bir arada yapılır. Bu tedavilerin iyileşme süreleri ortalama bir haftadır. Hepsinde ana amaç görünmeyen izlerle göğsü doğal yani olması gereken şekline getirmektir.

Burun estetiği ameliyatları

Burun estetiği ameliyatları nefes alma problemine neden olan tıbbi sorunlar, kaza sonrası oluşan şekil bozuklukları ya da estetik nedenlerle yapılır. Bir burunda nefes alma sorunu varsa beraberinde genellikle estetik sorunda olur. Çünkü nefes alma problemleri genellikle septum eğriliği nedeniyle oluşur. Estetik olarak ise burun küçültme, kemer, eğrilik, burun deliği asimetrisi, burun ucu düşüklüğü gibi nedenlerle yapılır. Burun estetiği ameliyatların açık ve kapalı olmak üzere iki teknik kullanılır. Günümüzde cerrahlar genellikle kapalı teknik ile ameliyat etmeyi tercih eder. Kapalı teknik ile ameliyatta dikişler burun deliğinin içinden açılır. Burnun dışında herhangi bir kesi izi olmaz. Ancak günümüzde açık teknikle yapılan ameliyatlarda da kesi izi çok hafif bir iz bırakır.

Yüz bölgesi estetikleri

Göz kapaklarının gerilmesi, torbaların alınması, kaş kaldırma, alın germe, boyun germe, gıdı alma, yüz germe, yüzdeki çizgiler için botoks ile dolgu uygulaması ve dudak dolgunlaştırma tedavileri yapılabilir. Bu yöntemler yüzdeki yaşlanma belirtilerinin giderilmesi, önlenmesi ve yüzün daha genç görünmesi için yapılır. Dudak dolgunlaştırma ise doğuştan ince ya da sonradan hacmini kaybetmiş veya daha dolgun dudaklara sahip olmak isteyen hastalara uygulanır. Cerrahi tekniklerle yapılan işlemlerde iyileşme süresi ortalama bir hafta sürerken, botoks ve dolgu gibi cerrahi olmayan tekniklerle yapılan operasyonlarda iyileşme süresi birkaç gün sürebilir.

Vücut estetikleri

Karın, bel, kalça, bacaklar, kol, ayak bileği gibi bölgesel incelmeler için ise liposuction tedavisi uygulanır. Bunun dışında karın germe, üst kol sarkmaları ve uyluk yağlarının alımı da estetik cerrahi ile mümkündür.

Saç ekim estetiği

Estetik cerrahi ile saç kaybı ve saç azalması sorunları da saç ekim teknikleri ile tedavi edilebiliyor. FUT ve FUE yöntemi olmak üzere iki çeşit saç ekim tekniği mevcuttur. En son geliştirilen teknik olan FUE tekniği neşter kullanılmayan ve dikiş gerektirmeyen bir cerrahi işlemdir. Saç köklerinin tek tek alınarak ekim işleminin yapıldığı bir uygulamadır. Operasyonun ardından kesinlikle kesik ya da yara izi kalmaz. Cinsiyet farkı olmaksızın hem kadınlara hem de erkeklere uygulanabilir. FUE tekniğiyle yapılan ameliyattan sonra iyileşme oldukça hızlı gerçekleştiği ve hasta gündelik hayatına daha çabuk dönebildiği için cerrahlar ve hastalar tarafından daha fazla tercih edilir.

Op. Dr. Fatih Dağdelen
Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Estetik cerrahi ile neler yaptırılabilir?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN