Said Nursi'nin '3D' hayatı

İslam alimi Said Nursi'nin hayatından kesitler sunan 'Allah'ın Sadık Kulu: Barla' filmi, 'motion capture' tekniğiyle çekilen ilk üç boyutlu yerli animasyon

Giriş Tarihi: 20.10.2011
Bediüzzaman Said Nursi'nin hayatını konu alan 'Allah'ın Sadık Kulu: Barla' adlı animasyon filmi; Türkiye'de 4 Kasım'da, dünya sinemalarında ise Aralık ayında izleyiciyle buluşacak. Yönetmenliğini Esin Orhan'ın yaptığı animasyon; Türkiye'de 'motion capture' (MOCAP) tekniğiyle çekilen ilk uzun metraj 3D film olarak lanse ediliyor.

3.5 YILDA TAMAMLANDI
108 dakikalık filmde; karakterlerden mekana kadar tüm figürlerin gerçekliğine azami özen gösterildi. Yapımda, Said Nursi ve öğrencileri, orijinal fotoğraflarından faydalanılarak üç boyutlu olarak modellendirildi. Bediüzzaman'ın hayatını anlatan film 3.5 yılda tamamlandı. Yapımcılığını Fatih Gök'ün üstlendiği filmde; ömrü mahkemelerde, sürgünlerde ve hapishanelerde geçen Said Nursi'nin, geniş halk kitlelerini 'Risale-i Nur' kitaplarını yazmak ve çoğaltmak için nasıl harekete geçirdiği anlatılıyor.

MOCAP NEDİR?
Canlı bir aktörün vücudunun belli noktalarına bağlanan aparatlarla yaptığı hareketlerin X, Y, Z koordinatları olarak sayısallaştırılarak bilgisayar ortamına aktarımına 'motion capture' deniyor. Aksiyon tarzı Hollywood filmlerinde bu teknik çok kullanılıyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Said Nursi'nin '3D' hayatı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN