Türkiye'nin en iyi haber sitesi

A'dan Z'ye Cem Yılmaz

Cem Yılmaz'ın en sevdiği aktör kim? Kendisi hakkında laf söyleyen isimler için ne düşünür? Hitler'le ortak noktası nedir, yaptığı umre ziyareti için ne demiştir? İşte A'dan Z'ye bir Cem Yılmaz dosyası...

Giriş Tarihi: 10.3.2013
ASLA UNUTMAM: Cem Yılmaz, 2009 yılında gazetecilerin "Hakkınızda sert açıklama yapan ünlüler hakkında ne düşünüyorsunuz?" sorusuna şu ilginç yanıtı vermişti: "Hafızam iyidir. Hakkımda kim, ne söylemişse asla unutmam!"

BAY MÜZİK: Cem Yılmaz, sesinin iyi olduğu ortaya çıkınca dönemin popüler yapım şirketi Bay Müzik'ten albüm teklifi almıştı. Taraflar arasında anlaşma bile yapılmıştı ama firma battı.

CÜBBELİ AHMET HOCA: Cübbeli Ahmet Hoca, 'Teke Tek' programında "Cem Yılmaz benden alıntı yapmış" diye espri yapmıştı. Bu açıklamanın ardından bir magazin programı; ünlü komedyenin gösteri kasetleriyle, hocanın vaaz görüntülerini sık sık karşı karşıya getirmeye başlayınca duruma sinirlenen Cem Yılmaz; "Şovmenlerle karşılaştırılmam yetmedi, bir de bu olay çıktı" diyerek avukatı aracığılıyla o programa haber yasağı getirtmişti.

ÇALGI ÇENGİ:
'İşler Güçler' dizisinin iki başrol oyuncusu Ahmet Kural ve Murat Cemcir'in başrol oynadığı 'Çalgı Çengi' filmini izleyip çok beğenen Cem Yılmaz, bu filme destek vermiş ve sinemalarda gösterimini sağlamıştı.

DÖRT BİN: Ünlü komedyenin bugüne kadar gerçekleştirdiği şovların sayısı.

"HEDİK DE YER, KETE DE"
ERŞAN KUNERİ:
Cem Yılmaz'ın 'G.O.R.A.' filminde hayat verdiği porno yapımcısı karakterin ismi. Kuneri'nin 'Darbeli Matkap' adlı bir film için oyuncu seçimi yaptığı sahneler çok komik bulununca; Cem Yılmaz sadece bu karakter üzerine bir film çekeceğini açıklamış, sonra vazgeçmişti.

FAZIL SAY: Ünlü şovmen, geçen ay yapılan Kemal Sunal'a saygı gecesindeki konuşmasında Fazıl Say'la ilgili şu espriyi yapmıştı: "5 yaşında 'Devekuşu Kabare'yi izledim, o gün kendimi mizaha adadım. Fazıl Say da başarısını bu abilere borçlu aslında. Eğer o gün kendimi mizaha adamasaydım; piyanoyu elime alacaktım ve bugün Fazıl Say diye biri olmayacaktı!"

GURMELİK MESELESİ: SKYTURK'te yayınlanan 'Yaşamdan Dakikalar' programına katılan Cem Yılmaz; Türkiye'nin iki ünlü gurmesi hakkında espriler yapmıştı: "Vedat Milor, Anadolu'da zorlanıyor. Adam Nişantaşı'nda esiyor ama bir gün Anadolu'da kürekle ağzına pide verdiler, kala kaldı. Ama Mehmet Yaşin ayrı. Onu yemek seçen çocuklara izletmek gerekiyor. Çünkü maşallah hiç yemek seçmiyor. Hedik veriyorlar yiyor, kete veriyorlar yiyor!"

HİTLER: Ünlü mizah yazarı Bahadır Boysal, Lemanyak dergisinde Cem Yılmaz'la Hitler'i birbirine benzetip aralarındaki ortak noktayı şöyle açıklamıştı: "Resme meraklı Adolf'ün bir robot ruhsuzluğundaki, köşeli resimlerini hocaları hiç beğenmiyor. Genç Adolf de böylece kuduruyor... Çirkin, kuduz bir tilki gibi resimlerini parçalıyor... Adolf, aniden bir meyve kasasının üzerine çıkıp tüm kinini sokakta gelip geçene kusmaya başlıyor. Kalabalık toplaşmaya başlıyor ve diktatör oluvermeden film bitiyor… Cem Yılmaz da böyle yapmıştı. Bir türlü gerçekten karikatür çizemedi... Ve aniden Leman Kafe'de sahneye çıktı! O sahne, meyve kasası yüksekliğindeydi zaten..." İ

TALYANCA:
Cem Yılmaz; Ferzan Özpetek'in 'Şahane Misafir' filmi için İtalyanca öğrenmişti. Bir süre sonra ise 'Arabalar 2' filminde 'Şimşek Mcqueen'in en büyük rakibi olan, özgüveni yüksek İtalyan yarış arabası 'Francesco'yu seslendirdi.

JAMAİKA:
Ünlü komedyen bu ülke için "En sevdiğim yer" diyor.

KELLİK:
Ünlü komedyen bir dönem de kel sayılmasına bozulmuştu: "Bir anket yapılıyor kel erkekler daha seksi diye, hep de beni koyuyorlar. Ben kel değilim ki! Milletin atladığı öyle bir ayrıntı var; kellik başka bir şey, ben dazlağım. Bir tek göğsümde kıl yok benim, onunla ilgili de tedavi görüyorum zaten." (Netbul.com röportaj arşivinden)

LEMAN KÜLTÜR MERKEZİ: Cem Yılmaz'ın keşfedildiği yer.

MÜSLÜM DURALMAZ:
Cem Yılmaz; 'Organize İşler' filminde hayatında ilk kez kötü adamı canlandırdı. 'Müslüm Duralmaz' karakterindeki performansıyla da 11. Sadri Alışık Ödülleri'nde (2006) 'En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu' ödülüne layık görüldü.

NEŞET YAĞTU:
Cem Yılmaz'ın kayınpederi… Yağtu; İzzet Çapa'ya verdiği röportajda damadı kadar komik olduğunu göstermişti. Unutulmaz sözlerinden biri de torunu Kemal'e bulduğu isimdi: Dıgıl Dıgıl Rıfkı.

ON: Cem Yılmaz'ın kariyeri boyunca yer aldığı film sayısı…

ÖLÜM: Cem Yılmaz, komedyenlerin öldüğünde gezetecilerin hep aynı başlığı atmasından rahatsız olduğunu dile getirmişti: "Gazetecilerin komedyenlere attığı iki klişe başlık var: Ya 'Son şakasını yaptı' ya da 'Bu kez şaka yapmadı!' Lan adam ölmüş bırakın şakayı…"

PELUŞ: Cem Yılmaz'ın yaptığı her filmin ardında çıkan "Aslında benim projemdi" klişesi, OPET reklam filmi için yarattığı 'Peluş' karakteri için de yaşanmıştı. Gurbetçi müzik grubu Cankan'ın solisti Fatih, "Peluş aslında benim" diye ortaya çıkmıştı.

ROBERT REDFORD:
Yılmaz'ın çok beğendiği aktörlerden biri. Ünlü komedyen, şöyle demişti: "Akbabanın Üç Günü'ndeki Robert Redford gibi bir rolde oynamak istedim hep…. Fakat fiziki özellikleriniz, boyunuz, sesiniz de rolü belirliyor!"

SARAY SOYTARISI: İlyas Salman, bir dönem Cem Yılmaz için, "O benim gözümde saray soytarısıdır!" demişti. Ünlü komedyen ise bir süre sonra verdiği röportajda 'soytarı' lafıyla ilgili şu açıklamayı yaptı: "Yıllar boyu, 10- 11 senedir, bu işi yapanlar tarafından söylenenleri yan yana getirirseniz; hiç tatmin edici bir mesleki eleştiri duymadım ben. Hafif bir şey yaptığım düşünülüyor. Soytarı denilmesinden de hiç gocunmuyorum; çünkü soytarı kıymetli bir şey." (Rolling Stone dergisi)

EN TAKİP EDİLEN ADAM!
ŞAHAN GÖKBAKAR:
Cem Yılmaz'ın sürekli karşılaştırıldığı meslektaşı... Bir dönem iyi arkadaş olan ikilinin arası açılmıştı. "Ne oldu da kavga ettiniz?" sorusuna Şahan Gökbakar şu yanıtı vermişti: "Bir sabah gazeteyi açtım ve benim hakkımda Cem'in ağzından şöyle bir şey okudum: 'Şahan umduğum gibi çıkmadı!' tv8 zamanlarında gelecek vaat ediyormuşum da, sonradan fıs çıkmışım gibi şeyler... Böyle düşünüyorsa bile kendisine saklamalıydı." (Onur Baştürk-Hürriyet Kelebek)

TARKAN: Cem Yılmaz'ın yakın arkadaşlarından biri… İkili bir dönem aynı filmde bile buluşmayı planlıyordu. Hatta Tarkan, bir süre önce şu komik açıklamayı yaptı: "Cem Yılmaz beni yaktı. Annem; Cem ile oğlu Kemal'in fotoğrafını görmüş. Kemal'e bayılmış. Aynısından istiyor!"

UMRE: Ünlü komedyen, 2005 yılında umreye gitti. Bu konuyla ilgili de ilk ve tek açıklaması şöyleydi: "Evet, gittim. Gayet de müsterihim bu konuda. Üzüldüğüm şey şu: İnsanların başına bir bela gelir ya da saksı düşer ve hidayete ererler gibi bir tablo var. Bu tutum içimi burkuyor. Yani ben önceden ne yapıyordum ki hidayete ereyim? Ekümenik patrik miydim? Medine'ye, Mekke'ye gitmek çok güzel bir hatıraydı benim için. İnşallah bir daha giderim." (Murat Menteş- Star Pazar)

ÜÇ BUÇUK MİLYON: Cem Yılmaz'ın Twitter'daki takipçi sayısı. Bu rakamla Türkiye'nin en fazla takip edilen adamı.

VAVİEN
: Cem Yılmaz'ın bayıldığı son dönem Türk filmlerinden biri.

YEŞİLÇAM: İflah olmaz bir Yeşilçam aşığı olan ünlü komedyen, bu sevdası uğruna Arzu Film'le anlaşma yaptı. Cem Yılmaz; şirketin 50'nci yılı nedeniyle 'Süt Kardeşler', 'Banker Bilo', 'Şekerpare' ve 'Tosun Paşa' filmlerini yeniden çekecek.

ZEKİ MÜREN DE BİZİ GÖRECEK Mİ?
Cem Yılmaz'ın 'Vizontele' filminde canlandırdığı üçkağıtçı 'Fikri' karakterinin, dillere dolanan unutulmaz repliği…
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
A'dan Z'ye Cem Yılmaz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN