Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Aşık Veysel'in şarkıları rap yapılabilir'

Ölümünün 43'üncü yılında anılan Aşık Veysel'in torunu Çiğdem Özer, "Dedemin eserleri rap tarzında yorumlansa insanlarla kuçaklaşmış olur' dedi

Giriş Tarihi: 23.3.2016
'Aşık Veysel'in şarkıları rap yapılabilir'

Aşık Veysel, ölümünün 43'üncü yılında anıldı. Önceki akşam Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda düzenlenen 'Vefatının 43. Yılında Aşık Veysel'i Anma Programı'nda; Zara ve Serkan Çağrı konser verdi. İkili, sahneye çıkmadan önce Aşık Veysel'in torunu Çiğdem Özer ile birlikte kısa bir basın toplantısı yaptı. Ölüme ve gözyaşına karşı hayatı savunmak gerektiğini söyleyen Zara, "Onun için bu gece buradayız ve Aşık Veysel'in dediği gibi 'Senlik benlik kavgasını bir tarafa bırak" dedi. Ünlü ozanın torunu Çiğdem Özer ise şöyle konuştu: "Dinlerin, mezheplerin, inançların birbirine alabildiğince hoşgörüsüz ve acımasızca davrandığı günümüzde Aşık Veysel'in birlik ve beraberliğimize, kardeşliğimize 50 yıl önce sunduğu katkıları bugün de hatırlamalı ve sahip çıkmalıyız. Hepimiz bu yurdun evlatlarıyız ve yurdumuza sahip çıkmamız gerektiğine inanıyoruz. Aşık Veysel'in felsefesi de buna çok uygun." Serkan Çağrı ise "O sadece sazıyla değil, sözleriyle tüm dünyaya ışık tutmuş bir isim. Keşke insanlık onun gibi görebilse" dedi.

'Balta' şiiri
Çiğdem Özer, Tarkan gibi isimlerin şarkıları duyurmasının önemini vurguladı: "Herkes türküleri sevmeyebilir. Belki türkü sevmeyenler; dedemin türkülerini Tarkan'la, Serkan Çağrı'yla, Esin Afşar'la, Fazıl Say'la öğrenecek. Dedemin bir baltası varmış. Baltayı bir komşusuna vermiş. Sonra lazım olunca 'Rıza oğlum versene baltayı' demiş. Baltanın demirini kaybeden Rıza, sapını vermiş dedeme. Dedem şiir yazmış: 'Irıza mı senin adın/Ne ettin baltayı baltayı/ On beş panga otu yedin/Ne ettin baltayı baltayı.' Bu sözleri rap yorumuyla yapsalar; özünü bozmamak kaydıyla değişik müzik şekilleriyle Aşık Veysel insanlarla kucaklaşmış olur."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Aşık Veysel'in şarkıları rap yapılabilir'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN