6. yaşını 60 bin izleyiciyle kapattı

Giriş Tarihi: 13.7.2019
6. yaşını 60 bin izleyiciyle kapattı
Sezon sonu seyirci rakamlarını vermeye bu hafta da devam ediyorum. 2018-2109 sezonunda altıncı yaşını kutlayan Erdal Beşikçioğlu'nun kurucusu olduğu Tatbikat Sahnesi'nde; 'Bir Delinin Hatıra Defteri',' Gidion'un Düğümü', 'Delirium', 'Takan Takana', 'Bernarda Alba', 'Yeniden Dokunan Hayatlar', Emre Karayel'in tek kişilik oyunu 'Oksimoron' ve 'Muse 90401' olmak üzere sekiz oyun sahnelendi. Toplamda 220 kez perde açan bu oyunlar 60 bin seyirciyle buluştu. Altı yılda kendine özgü kitle edinen Tatbikat Sahnesi'nin ününün Ankara'yı aştığına, Şubat ayında 'Takan Takana' oyununun prömiyeri için gidip bizzat şahit olmuştum. Ankara'nın elit bir yerinde yer alan, oyunların gördüğü ilgi ve yarattığı müşteri potansiyeli sebebiyle bölgeye pek çok cafe ve restoran açılmasına ön ayak olan ve hatta çevresindeki evlerin değerini artıran bir tiyatro Tatbikat Sahnesi. Sadece Ankara içinden değil, çevre illerden, hatta İstanbul'dan bile tiyatroseverlerin oyun izlemek için takvimlerine aldığı bir yer haline geldi.

ÖLENE KADAR DEVAM
Şehir ve Devlet Tiyatroları gibi repertuvar tiyatrosu mantığıyla hareket eden Tatbikat Sahnesi, altı yılda 18 oyunu seyirciyle buluşturdu. Seyircinin en çok rağbet ettiği oyun ise kuşkusuz 'Bir Delinin Hatıra Defteri' adlı oyunu oldu. Beşikçioğlu'nun vinç üzerinde sahnelediği, gerek prodüksiyon, gerek reji anlamında çığır açan işlerden olan oyunun ilk yıllarında bilet almak için kimlik numarasıyla sıraya girildiğini, hatta biletlerin karaborsadan satıldığını hatırlıyorum. Gogol klasiği olan oyun, önümüzdeki sezon da devam edecek. Hatta Beşikçioğlu'yla bir araya geldiğimizde "Ben oynamaktan sıkılmadım, seyirci izlemekten sıkılmadı. Böyle ilgi olduğu sürece ben ölene kadar devam edecek bir iş" diyerek oyunun yolunun uzun olduğunu söylemişti. Çatısı altında pek çok genç tiyatrocuyu sektöre kazandıran Tatbikat Sahnesi'nin son prodüksiyonu, Fadik Sevin Atasoy'un tek kişilik oyunu Muse oldu. Kendi eserlerini yaratmak için insan olmak isteyen bir esin perisinin hikayesinin anlatıldığı oyunu Atasoy, İngilizce yazıp 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde Los Angeles'taki Edgemar Center For Arts Tiyatrosu'nda sahneledi.

İSKOÇYA YOLCUSU
Oyun şimdi de İskoçya yolcusu. Muse, her yıl 1 milyondan fazla insanın katıldığı, üç hafta süresince dünya sanat gündemini belirleyen Edinburg Fringe Festivali'nde Zoo Venues'de 2-10 Ağustos'ta tam dokuz kez perdelerini açarak dünya seyircisinin karşısına çıkacak.

5 OYUNU 10 BİN KİŞİ İZLEDİ
Tiyatro dünyasının yetenekli isimlerinden Sami Berat Marçalı, her oyunda üzerine koyarak ilerliyor. Yazıyor, yönetiyor ve her oyunla dikkat çekmeyi başarıyor. Genç yönetmen, geçtiğimiz sezonu beş oyunla tamamladı. Geçtiğimiz sezondan kalan 'İstila', 'Tacın Nöbetçileri', 'Yuva' oyunlarına ek olarak bu sezon da 'Yalnızlar Kulübü' ve 'Benimle Gelir misin?' adlı oyunlar seyirciyle buluştu. Marçalı'nın ödüllere layık görülen ve 110 kez perdelerini açan oyunlarını bu sezon yaklaşık 10 bin kişi izledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
6. yaşını 60 bin izleyiciyle kapattı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN