Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Necati Şaşmaz

Fenomen dizi Kurtlar Vadisi'nin Polat'ı Necati Şaşmaz, 15 Aralık 1971'de Harput Elazığ'da doğdu.

Raci Şaşmaz (Kurtlar Vadisi dizisinin senaristi ve Pana Film'in kurucularından) ve Zübeyr Şaşmaz adında iki kardeşi vardır.

Abdulkadir Şaşmaz'ın oğlu olan Necati Şaşmaz'ın asıl mesleği turizmciliktir.

ABD'de 6 sene kalan Şaşmaz, 2001 yılında bir süreliğine ailesini ziyarete geldiği sırada geri dönüş uçak biletini 11 Eylül 2001 tarihine alınca hayatı tamamen değişti. Amerika'da yaşanan saldırılar sebebiyle uçağı Amerika'ya varamadan geri dönen Şaşmaz, sonradan ailesinin çekinceleri ve ısrarı üzerine Amerika'ya dönmekten vazgeçti.

Hayatına Türkiye'de devam etme kararı alan Necati Şaşmaz, Ankara'da sigorta acentesi açtı. Bundan sonra yaşamı bambaşka bir yöne
doğru ilerledi. Sigorta acentesi Osman Sınav'la bir iş görüşmesine oturdu. Kendisine bir yapımın senaryo ekibinde yer alması teklifi geleceği beklentisiyle görüşmeye giden Şaşmaz, büyük bir sürprizle karşılaştı.

Osman Sınav'ın "Bir dizi düşünüyoruz, seni de başrolde düşünüyorum" sözlerine düşünmek istediğini söyleyen Şaşmaz, bir ay sonra teklifi kabul etti.

Hayatını tamamen değiştirdiğini söylediği Kurtlar Vadisi projesine böyle başlayan Şaşmaz'a neredeyse herkes "Polat" diye seslenmeye başladı.

Amerika'da kaldığı dönemde yeşil kart sahibi olan Şaşmaz, bedelli askerlikten yararlanarak, askerliğini 28 gün yaptı.

Şaşmaz; Kurtlar Vadisi, Kurtlar Vadisi Irak, Kurtlar Vadisi Terör, Kurtlar Vadisi Pusu, Kurtlar Vadisi Filistin'deki Polat Alemdar rolüyle hafızalara kazındı. Halen atv'de yayınlanan Kurtlar Vadisi Pusu dizisinde Polat karakterini canlandırıyor.

Kurtlar Vadisi dizisinin yaratıcılarından Ömer Lütfü Mete'nin yeğeni Nagehan Kaşıkçı ile 12.12.2012'de dünya evine giren Necati Şaşmaz, baba olmak için gün sayıyor.

BİZE ULAŞIN