Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Arkası tsunami

Giriş Tarihi: 13.6.2013

3 Temmuz sürecinde TFF'de yönetici olan Yunus Egemenoğlu yeni gelişmelere ışık tuttu. UEFA'dan çıkacak karara uyulmazsa ortaya çıkacak faturayı TFF ödeyemez

Yunus Egemenoğlu, SABAH'a o gün yaşananları ve bundan sonra olabilecekleri şöyle anlattı: "O süreçte UEFA ile yaptığımız görüşmeler sonunda Genel Kurul'u topladık, durumu izah etmeye çalıştık ve Ankara'da yapılan kongrede puan silme üzerine bir formül bulmaya çalıştık. Futbol ailesi o gün gerçekleri değil popilist politikaları tercih etti. "Türk futbolunu M. Ali Aydınlar kaosa sürükledi. Biz bu kaostan çıkaracağız" dendi. 58. madde değiştirildi. Federasyonun kurulları sembolik cezalarla bu süreci tamamladı. "İki sene Avrupa'ya gelmeyin" diyen UEFA hatırlarsanız o gün 5 yılı göstermişti. Bunu anlatamadık. Mahalle baskısına maruz kaldık. O gün medya üzerinden "Böyle bir ceza dünya üzerinden yok" denildi halbuki Yunanistan böyle bir deneyim yaşamıştı. Kapatmak istediler ama sonrasında geri adım atarak daha büyük cezalardan kurtuldu.

U20 TURNUVASI'NI RİSKE ETMEDİLER
UEFA bakıyor Türkiye'de sonuç şu; şahıslar temiz, kulüpler temiz, dosyayı kapattık. Ama diğer taraftan Yargıtay'da dava devam ediyor. Hukuk dilinde olmayan bir kapatma süreci yaşandı. UEFA niye bunu bekledi; onların ilginç bir zaman yönetimi var. U20 bize verildi, bu sevki erken yapmış olsalardı Türk futbolunda bir kaos olacaktı ve U20 Dünya Şampiyonası gümbürtüye gidecekti. Bunu riske etmediler. Bu şampiyonanın yapılacağını görünce UEFA İcra Kurulu bir karar verdi.

CEZALAR TAHMİNDEN ÖTEYE GİTMEZ
Disiplin Kurulu'na sevk edilen cezalar F.Bahçe için 1-2 yıl. Bunu asgariden verdiler. F.Bahçe cezasını bir yıl çekti. UEFA "1 yıl daha gelmeyin" demişti. Beşiktaş beklemeden gitti. Cezalarla ilgili tahminden öte birşey diyemeyiz. Umarım cezalar en az seviyede gelir. Gidişat ve görüntü cezaların artacağı yönünde. Yaşananlar artçı bir görüntü. Arkasından tsunami olmasından korkulabilir.

KESİLECEK FATURAYI TFF ÖDEYEMEZ
İki yol var. Ceza çıkarsa, TFF'nin cezası ile UEFA'nın cezası karşılaştırılır. UEFA der ki; "Bu işi düzeltin. Aksi takdirde Türk futbolunu total anlamda Milli Takım düzeyinde bir ceza veririz." O zaman ya TFF, "Cezaları uygulamıyoruz" diyecek o zaman Türk futbolu ceza alır, uluslararası şampiyonalara katılmama riski var. Ya da TFF olayı düzeltip, kamu vicdanını rahatlatacak kararlar alacak. Cezayı kesecek. UEFA'ya direnilirse ülke futbolu bunu kaldıramaz. Faturayı da TFF'den hiç kimse ödeyemez.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Arkası tsunami
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN