Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hukukçular ne diyor?

Giriş Tarihi: 17.7.2013
Spor Hukukçuları'na UEFA Tahkim Kurulu'nun aldığı kararları ve iki kulübümüzü bundan sonraki süreçte bekleyen gelişmeleri sorduk.

(Galatasaray Ün. Hukuk Fakültesi, TMOK Spor Hukuku Komisyonu üyesi)
Mert Yaşar

FIFA da mutlaka hesaba katılmalı
CAS, yürütmeyi durdurma konusunda çekimser davranır. İki kulübümüzün talebini kabul edeceğini sanmıyorum. Bazı hukukçular, CA S'ın cezayı arttırabileceğini iddia ediyorlar. Bu hukukçular 'Süreyya Ayhan Kararı'nı örnek olarak gösteriyorlar. "Aleyhe bozma yasağı" kuralı gereği, sadece kulüplerimiz CA S'a başvurursa CA S cezayı arttıramaz. 'Süreyya Olayı'nda IAA F karşı dava açmıştı. CA S, iki davayı birlikte inceledi. CAS sadece kulüplerimizin başvurusuna rağmen cezaları arttırırsa, İsviçre Federal Mahkemesi ilgili kararları iptal edecektir. CA S'ın TFF Temyiz Kurulu kararlarını bozacağını sanmıyorum. İsviçre Federal Mahkemesi, CA S'ın hukuka aykırı delillere dayanarak ceza verebileceğini kabul etti. UEFA da bu kararı dikkate alarak Türk Ceza Mahkemesi'nin kararını ve tapeleri dikkate aldı. İsviçre Federal Mahkemesi, bu yönde yapılacak itirazları kabul etmeyecektir. UEFA'nın TFF'yi ceza vermeye zorlayamayacağını düşünüyorum. UEFA'ya bu yetkiyi veren hüküm bu sene getirildi. Ceza hükümleri geçmişe etkili uygulanmaz. Ne var ki, UEFA'nın Yunanistan Federasyonu'na baskı uyguladığını ve federasyonun kulüplere ceza verdiğini biliyoruz. Eğer UEFA TFF'ye baskı yaparsa, TFF'nin dik duruş sergileyip sergilemeyeceğini hükümetin tercihi belirleyecektir. Ancak FIFA'yı unutmamak lazım. FIFA, 2008 yılından beri gerekli soruşturmayı yapmayan ulusal federasyonlara yaptırım uygulama yetkisine sahip. Dünya Kupası elemelerine katılmaktan menden Türkiye'nin FIFA üyeliğinin askıya alınmasına, Türkiye'de futbol oynanmasının yasaklanmasına kadar genişleyen yaptırımlardan biriyle karşı karşıya kalabiliriz.

(Spor Hukuku Uzmanı, Avukat) Gurur Gaye Günal
Kararlar CAS'tan aynen geçerse...

UEFA'nın verdiği karar CA S'tan aynen geçerse UEFA, o zaman belli müdahale hakkına sahip olabilir. Ama onun dışında UEFA, direkt olarak kupanın başka bir takıma verilmesi konusunda söz sahibi değil. UEFA kararı CAS'tan değişmeden geçerse TFF Tahkim Kurulu, yargılamanın yenilenmesine gidebilir. O zaman TFF Tahkim Kurulu, kupanın iade edilip edilmeyeceğini, ligin tescilinde değişiklik yapılıp yapılmayacağını kendi yaptığı değerlendirme sonucunda karara bağlayacak. TFF, yeni mahkemenin (CA S) kararını esas alırsa problem yok. UEFA, 'CA S'tan çıkmış bir karar var ve sen bunu baz alarak kendi hukuki mevzuatına da uygun olduğu halde neden uygulamıyorsun' diyebilir. Ama onun dışında UEFA, direkt olarak kupanın alınarak başka bir takıma verilmesi konusunda söz sahibi değil. UEFA 'Talimatlarımı sen kendi kurallarına entegre etmezsen, bunlara uygun kurallar düzenlemezsen, o zaman ben sana gerekli yaptırımlar uygulayabilirim' diyor. Bu durumda da TFF talimatlarının UEFA talimatlarıyla uygun olup olmadığı gündeme gelecek. Eğer uygunsa TFF'ye verilecek bir yaptırım yok. Uygun olmadığı tespit edilirse UEFA'nın yaptırım hakkı var.

(İstanbul Barosu Spor Hukuk Komitesi Başkanı) Alpay Köse
CAS'ta cezanın artma ihtimali var

UEFA Disiplin Kurulu'nun verdiği cezayı UEFA Tahkim Kurulu da onayladı. Fenerbahçe için +1 yılın kalkması bana göre çok bir anlam ifade etmiyor. Cuma gününe kadar CAS'ın bir tedbir kararı alması gerekir. Ancak CAS'ın böyle bir karar almasını çok düşük ihtimal olarak görüyorum. CA S'a her kim giderse gitsin, bu kuruluş dosyaları sıfırdan ele alır. CA S sürecinin uzun olmasının sebebi de budur. Dosyanın tekrardan ele alınıp incelenmesi neticesinde cezanın artma ihtimali de mevcut. Bu yüzden iki kulübümüzün de CA S sürecine yeni baştan, çok daha dikkatli bir şekilde hazırlanması gerekir. Cezanın azalması gibi, arttırılması gibi bir ihtimalin olduğunu da görmek gerekir. Daha önce UEFA'da sonuç vermeyen savunma stratejilerinin değiştirilmesi gerekir. CA S'ta Eylül-Ekim ayındaki randevular dolu, karar ancak Ocak ayı çıkabilir.

(Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi, Spor Hukukçusu) Nadi Günal
Nasreddin Hoca fıkrası gibi...
Benim tahminim uzun bir CA S süreci başlayacak. Beşiktaş ve Fenerbahçe'nin Avrupa kupalarına katılmasını süre azaldığı için zor görüyorum. Kulüplerimiz için öncelik yürütmeyi durdurma kararı olmalı. Ancak süre az, bu şartlar altında CA S'ın ayın 19'una kadar yürütmeyi durdurma kararı vermesini beklemiyorum. Fenerbahçe'nin +1 yıllık cezasının kalkması biraz Nasreddin Hoca fıkrası gibi.BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hukukçular ne diyor?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN