Aslan kaosa yelken açtı

Tam 13 saat süren 'da sert eleştiriler alan ve yönetimi mali olarak ibra edildi ancak idari yönden aklanmadı. Tüzük gereği G.Saray bir ay içinde kararı alacak. Şampiyonluk yarışının kızıştığı son haftalarda sarı-kırmızılı camia kongre rüzgarlarıyla boğuşacak

Giriş Tarihi: 24.3.2019
Aslan kaosa yelken açtı
Galatasaray'ın, dün yapılan Mali ve İdari Genel Kurulu'nda tarihi anlar yaşandı. 13 saat süren toplantı sırasında Mustafa Cengiz yönetimi, ilk dönemiyle mali ve idari yönden ibra edilirken; 2. dönem mali yönden ibrayı aldı ancak 27 oy farkla yönetsel olarak aklanmadı. 29 Mayıs- 31 Aralık 2018 idari yönden yapılan oylamada oylar yakın görününce iki kez daha sayıma geçildi. Cengiz ve yönetimi 358'e 331 oyla aklanmadı. Bu şok karar üzerine Mustafa Cengiz yönetiminin bir ay içinde yani 23 Nisan'a kadar seçim kararı alması gerekiyor. Tüzük gereği ise Mustafa Cengiz bir dönem aday olamayacak ve başkanlığı düşecek. Sarıkırmızılı takım ligde ve kupada şampiyonluk yarışı verirken, Galatasaray kulübü ise seçim kaosuyla uğraşacak. Bu beklenmedik gelişmenin yeşil sahaya nasıl yansıyacağı ise merak ediliyor. Bu arada 1-23 Ocak 2018 tarihlerindeki Dursun Özbek yönetimi mali ve idari yönden oy çokluğuyla ibra edildi.

2 BİN 525 OYLA GELDİ 358 OYLA GİDİYOR!
26 Mayıs 2018'de 2 bin 525 oyla ezici çoğunluğu sağlayan ve başkan seçilen Mustafa Cengiz'in, sarıkırmızılı kulüpteki sonunu kendisini idari yönden ibra etmeyen 358 üye belirledi. Mevcut yönetimin Denetleme Kurulu da ibra olmadı ve sarı-kırmızılı kulüp bir ay içinde seçim kararı almak zorunda kaldı.

FARUK SÜREN UYARDI AMA...
Mustafa Cengiz'e karşı seçimi kaybeden Dursun Özbek ve Ozan Korkut cephesi birlikte hareket etti. Cengiz'in ağzından çıkan köfteler, iç mihraklar ve bindirilmiş kıtalar gibi ifadeler camiada büyük tepkiye sebep oldu. Üye yapılmayan 139 Galatasaray Liseli de ibra edilmemeye yol açan süreci hazırladı. Sicil Kurulu'nun kürsüdeki konuşması salonu alevlendirdi. Atmosferi fark eden efsane başkan Faruk Süren oylama sırasında Mustafa Cengiz'in yanına gitti ve "Seçime git" uyarısını yaptı. Süren'i dinlemeyen Cengiz'in sonu kendisi gibi Galatasaray Lisesi mezunu olmayan ve idari yönden ibra edilmeyen Adnan Polat'a benzedi...

G.SARAY'DAKİ GELİŞMELERİ 2 YAZARIMIZ DEĞERLENDİRDİ

LEVENT TÜZEMEN

İkinci Adnan Polat vakası!
Galatasaray camiası ikinci Adnan Polat vakasına tanık oldu. Başkan Mustafa Cengiz tıpkı Polat gibi mali yönden ezici bir üstünlükle ibra olurken, küçük bir farkla idari yönden ibra edilmedi. Bu süreci başlatan en büyük faktör başkan Cengiz'in Divan toplantısında mali kongre öncesi üyelere karşı yaptığı ibrasızlık restiydi. Gün boyu kürsüye çıkıp konuşanlar başkan Cengiz'in yanlış söylemlerini, hatalı davranışlarını belgeleriyle ortay döktü. Bu idari ibrasızlık sonrası tüzük gereği Galatasaray yönetimi seçime gidecek. Ve başkan Cengiz bir dönem başkanlığa adaylığını koyamayacak. Dilerim bu kaos süreci futbol takımının şampiyonluk yarışına zarar vermez.

BÜLENT TİMURLENK

Galatasaray'ın rakibi G.Saray!
30 milyon taraftarı olduğunu söyleyen bir spor kulübünün en fazla 5-6 bin kişiyle seçim yapması ya da dün olduğu gibi 350 oyla yönetimi ibra etmemesinin spor endüstrisinde bir karşılığı yok. CAS'tan iyi haberi alan Mustafa Cengiz yönetimi iletişim, sosyal medya, santrfor transferini yaz döneminde yapmama ya da yeni tesisler birçok konuda eleştirilebilir ve hatta başarısız bulunabilir ama 14 aylık dönemde getirdikleri noktada idari ibrasızlığın mantıklı bir açıklaması yok. Yüzmilyonlarca borç ve bütçelerle yönetilen bir kulüpte "başarısızlık" eğer alkış ve naralarla noktalanıyorsa bunun 30 milyon taraftarda karşılığı var mı bu da sorgulanmalı. Galatasaray seçime gidecek, (büyük bir ihtimalle de Divan Başkanı Eşref Hamamcıoğlu aday olacak) şampiyonluk yarışında artık en büyük rakipleri Başakşehir değil bu seçim kaosu...

EN BÜYÜK SERSERİ KENDİSİ!
Başkan Mustafa Cengiz, oylama öncesi kürsüye çıkıp sert açıklamalar yaparken, F.Bahçe yöneticisi Semih Özsoy'a da cevap verdi. Cengiz şunları söyledi: "Bana öfkelebilirsiniz, beni istifaya davet edebilirsiniz, gayet doğal. Benim için kedi dendi, değneği alıp kovalanır, gerisi yalan dendi. Ben sizi temsil ediyorum, siz ne iseniz, ben oyum.. Beni yok etmek, bu yönetimi düşürmek ise amaç zaten konuşmam fuzuli. Ben bunları hak ediyor muyum, arkadaşlarım hak ediyor mu? Kimse benim teknik direktörüme sokak serserisi diyemez, onu diyen en büyük serseridir. (F.Bahçe yöneticisi Semih Özsoy'un ilk yarıdaki derbiden sonra yaptığı açıklamaları üzerine).

BÖYLE BİR SÜREÇ KÖTÜ OLDU
Sarı-Kırmızılı kulübün eski başkanlardan Faruk Süren, gelişmeleri şöyle yorumladı: "Havada böyle bir gerginlik vardı. 42 kişiden 40'ı aleyhinde konuştu. Bunu sezmesi lazımdı başkanın. Bu kötü oldu. Yine bir seçime gidilecek. Mustafa Cengiz ile ne konuştuğumu söylemeyeceğim, özel kalmasını istediğim için yanına gidip konuştum. Şampiyonluk mücadelesi verirken seçim sürecine girmek kötü olacak. Hocayı etkileyebilir. Hocayı etkileyince takımı da etkiler."

ADAY OLAMIYOR
Başkan Mustafa Cengiz ve yardımcısı Abdurrahim Albayrak oylama sonrası büyük şok yaşadı. Tüzük gereği aday olamayan Cengiz'in mahkemeye gideceği bildirildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Aslan kaosa yelken açtı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN