Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Olimpiyat provası olacak

Oyunlar için tüm tesislerin sadece 18 ayda yapıldığını anlatan Erdoğan, "Akdeniz sahilimizi bir bayram yerine çevireceğiz. Mersin'de 2020 Olimpiyatları'nın mini bir provasını yapacağız" dedi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan dün 17. Akdeniz Oyunları Tesisleri'nin açılış törenine katıldı. Mersin'e oyunların açılışı için yeniden geleceğini belirten Erdoğan, çok kısa süre içinde Mersin'de çok büyük işler başardıklarını belirterek, "Aslında 17. Akdeniz Oyunları Yunanistan'da yapılacaktı. Ancak Yunanistan'ın yaşadığı ekonomik kriz nedeniyle oyunların Türkiye'de yapılmasını rica ettiler. Biz de memnuniyetle kabul ettik" dedi. Normal şartlarda bu çapta bir ogranizasyon için hazırlıklara 6 yıl önceden başlanması gerektiğini belirten Erdoğan, "Biz sadece 18 ay öncesinden hazırlıklara başlamamıza rağmen 20 Haziran'da açılışı yapılacak 17. Akdeniz Oyunları'na tesisleri hazır hale getirdik. 18 ay içinde 11 yeni tesisi projelendirdik, ihale ettik ve inşaatlarını tamamladık. Ulaşımdan yeme içmeye, konaklamadan güvenliğe tüm hazırlıklarımızı tamamladık" diye konuştu.

800 MİLYON TL'LİK YATIRIM
Erdoğan, oyunların cari harcamaları için 300 milyon lira tutarında bir bütçeyi seferber ettiklerini belirtip, "Ayrıca 500 milyon liralık yatırım yaptık. Ne oldu 800 milyon yani eski parayla 800 trilyon. İnşallah 11 gün sonra 20 Haziran'daki muhteşem bir açılışla 24 ülkeden 6 bin sporcunun katılacağı 32 branşta yapılacak oyunlar Adana'dan Silifke'ye kadar Akdeniz sahilimizi bir bayram yerine çevirecek. Burada, Mersin'de Türkiye'nin bugüne kadar şahit olduğu en büyük spor organizasyonunu gerçekleştirerek, mini bir olimpiyata ev sahipliği yapacağız, 2020 Olimpiyatları'nın mini bir provasını yapacağız" dedi. Mersin'i oyunlar sayesinde dünya spor gündeminin ilk sırasına çıkaracaklarını söyleyen Erdoğan daha sonra 7 ayrı noktaya canlı bağlanıp tesislerin açılışını yaptı.

'KÜRSÜYE GELSENE SERVET'
Başbakan Erdoğan konuşması sırasında açılış töreninin yapıldığı "Servet Tazegül Spor Salonu"na da vurgu yaptı. Erdoğan, "Burası çok amaçlı olarak kullanılacak bir spor salonu, buraya Londra Olimpiyatları'nda altın madalya kazanıp göğsümüzü kabartan Servet Tazegül'ün adını vereceğiz dedik, işte verdik. Kürsüye gelsene Servet" diye seslendi. Erdoğan'ın kendisinden yeni madalyalar beklediğini söylediği Servet ise, "Çok teşekkür ederim, çok gurur verici, inşallah daha fazla şampiyonluklar kazanırım" diyerek Başbakan'a yanıt verdi.

İŞTE O TESİSLER
Mersin'de 20-30 Haziran tarihleri arasında düzenlenecek Akdeniz Oyunları için yaklaşık 800 milyon TL harcandı. İstanbul 2020 Olimpiyatları'nın provası olarak nitelendirilen Akdeniz Oyunları'nın yapılacağı Mersin'de hizmete açılan tesisler şöyle:
* Avrupa'nın en büyüğü olduğu ifade edilen Erdemli İlçesi'nde yer alan Atış Poligonu
* 25 bin seyirci kapasiteli Mersin Stadı
* 3 bin seyirci kapasiteli Tenis Kompleksi, Kapalı Yüzme Havuzu
* 7 bin 500 kişilik Servet Tazegül Spor Salonu
* 4 bin 500 seyirci kapasiteli Nevin Yanıt Atletizm Kompleksi
* 1000 kişilik Ritmik Cimnastik Salonu'nun da aralarında bulunduğu 20'ye yakın tesis tadilat ve yapımı tamamlanarak hizmete açıldı.
* 4 bin 500 kişilik Olimpikköy, Bocce sahası.

KILIÇ'A BÜYÜK ALKIŞ
Açılışta Başbakan Erdoğan kadar Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç da büyük alkış aldı. Kılıç yaptığı konuşmada, "Biz sadece Mersin'de değil Türkiye'nin birçok yerinde devasa spor tesisi yapıyoruz. Biz yıkmadık, yaptık, ortaya devasa eserler çıkardık. Dev gibi işler yaptık, arı gibi çalışarak" diye konuştu.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Olimpiyat provası olacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN