2.5 milyon kişi gezdi

İstanbul Modern Müzesi beşinci yılını modern ve çağdaş sanatımızın 100 yıllık tarihini bir araya getiren Yeni Yapıtlar Yeni Ufuklar sergisiyle karşılıyor

Giriş Tarihi: 27.5.2009
İstanbul Modern Müzesi beşinci yılını kutluyor. Bugüne kadar 2.5 milyon kişinin ziyaret ettiği müze beşinci yılını genişleyen bir koleksiyon sergisiyle karşılıyor. 134 sanatçının 200 yapıtının yer aldığı Yeni Yapıtlar Yeni Ufuklar isimli sergide hem İstanbul Modern koleksiyonuna katılan yeni eserler sergileniyor hem de Türkiye'de modern ve çağdaş sanatın 100 yıllık öyküsü gözler önüne seriliyor.

YOKO ONO'DAN BAĞIŞ

Oya Eczacıbaşı Yeni Yapıtlar ve Yeni Ufuklar sergisinin müzenin beş yılının bir özeti olduğunu vurgulayarak, "Beşinci yılımızda artık Modern'de üretilen sergileri yurtdışına ihraç ediyoruz. Satın almalar ve uzun süreli ödünçlerle koleksiyonumuz zenginleşti. Bunun dışında Türk ve uluslararası sanatçıların bağışları da var," dedi. Sergiye yeni katılan Türkiye'deki 30 yıllık sosyal, kültürel ekonomik ve politik atmosferi yansıtan eserler arasında; Carnegie Ödülü ve Abraaj Sanat Ödülü'nü kazanan Kutluğ Ataman'ın 1+1=1 başlıklı videosu, Hale Tenger'in Frankfurt'ta düzenlenen ilk Avrupa bienali Manifesta'da kurguladığı Kesitler videosu, Halil Altındere'nin 5. Uluslararası İstanbul Bienali'nde sergilenen Tabularla Dans başlıklı eserler de bulunuyor. Eczacıbaşı, bu yıl 53. Venedik Bienali'nde Altın Aslan Yaşamboyu Başarı Ödülü alacak olan Yoko Ono'nun Ex It isimli çalışmasını sergiye bağışladığını da müjdeledi. "İstanbul Modern ile müze gezme geleneği olmayan bir yerde dinamik bir yapı oluşturmaya çalıştık. Çağdaş müzecilik anlayışıyla değişen sergiler ve çeşitli etkinliklerle toplumun bir çok kesimine ulaştık. Dış basında da Türkiye'nin çağdaş yüzü olarak tanıtılıyor," diyen Eczacıbaşı konuşmasında önümüzdeki eylül ayında İstanbul Bienali ile eş zamanlı olarak Sarkis retrospektifinin sergileneceğini de duyurdu.

ÇAĞDAŞ VE MODERN
Toplantıda konuşan İstanbul Modern şef küratörü Levent Çalıkoğlu da yeni koleksiyonu oluştururken, tarihsel arka planı dikkate alarak, Türkiye'de batılılaşmanın adım adım nasıl bir akış gösterdiğini anlamaya çalışan bir yaklaşım izlediklerini, modern ve çağdaş olan arasındaki ilişkinin dönüşümünü görmek açısından da bunun önemli olduğunu söyledi. Çalıkoğlu, yapıtların doğdukları zamanlardaki sosyo-politik ve kültürel arka planı da vermeye çalıştıklarını da sözlerine ekledi.

KADINLAR VE ÇOCUKLAR ZİYARET EDİYOR
- İstanbul Modern'i beş yıl içinde 2.5 milyon kişi ziyaret etmiş.
- Ziyaret edenlerin çoğu gençler ve kadınlardan oluşuyor. Ziyaretçilerin yarısı ilk defa geliyor.
- 2009 yılında günlük ziyaretçi sayısı 1200'ün üzerinde. Hafta sonları ise bu sayı 3000'e çıkabiliyor.
- Beş yıl içinde müzenin sürekli sergi salonunda 18 sergi gerçekleşti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
2.5 milyon kişi gezdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN