Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Karınca' kararınca deprem tahmini

Kütahya'daki depremi karınca kolonileri ve bulut hareketlerine göre tahmin eden , Marmara depremiyle ilgili "Ana karıncalar yuvada. Şimdilik tehlike yok" dedi

Giriş Tarihi: 22.5.2011
, aslında bir öğretmen... mezunu. Daha sonra Marmara Üniversitesi Eğitim Fakültesi'ni bitirmiş. Halen Etiler Turizm ve Otelcilik Lisesi'nde öğretmenlik yapıyor. 11 Kasım 1999'da bahçesinde dolaşırken, karınca kolonilerinin erik ağacının kökünden gövdesine doğru kaçış halinde olduklarını görmüş. Ve 12 Kasım'da 7.2 büyüklüğünde Düzce depremi olmuş. Bu tarihten sonra karıncaları inceleme altına aldığını söyleyen Sütçü, çalışmasıyla ilgili "6 yıldır da evimde karınca besliyorum. 24 karınca kolonim var. Karıncalar deprem olmadan yuvalarından dışarı çıkıyorlar. Bu depremin büyüklüğüne göre değişiyor. 7 büyüklüğündeki depremde bir ay önceden çıkıyorlar. Önce düşüyor, sinirli oluyor, dağınık yürüyüş yapıyorlar. 7'den büyük bir deprem öncesinde hepsi ölüyor. Kütahya'daki deprem öncesi yüzde 80'i öldü. Bu ölüm meydana gelirken, İstanbul üzerinde meteoroloji istasyonlarında kızıl ötesi fotoğraflardaki beyazların yani bulutların çoğaldığını görüyoruz. O bulutlarla karıncaların ölümü paralellik gösterince meteorolojiyi de incelemeye başladım" ifadesini kullandı.

10 MAYIS'TA YAZMIŞTIM

Yaptığı çalışmaları 'www.dkos.org' internet sitesi üzerinden de duyuran Sütçü, "Kütahya depremini de ana karıncaları ve bulutları izleyerek bildim" diyerek, şunları anlattı: "Kütahya depremi öncesinde 10 Mayıs'ta internet sitesinde depremin Kütahya'da olacağını yazmıştım. 13 Mayıs'ta, 3.7 büyüklüğünde deprem Kütahya'da oldu. İşaretlere göre büyüklük azdı. Dikkat dedim. 16-17 Mayıs'ta güneş ısısı 27 dereceydi. İstanbul ve çevre illerde ani ısı düşüklüğü oldu. Sıcaklık 18 dereceye indi. 19 Mayıs'ta 'ani sıcaklık düşüşü depreme işaret eder' diyerek, İstanbul, Ankara, İzmir arasında sıcaklık 18 derece olduğundan burayı dikdörtgen içine aldım. 'Kütahya merkez üssü olarak dikkat etsin' dedim. Depremden 22 saat önce dikkat çektik." Sütçü, bugüne kadar 62 depremi önceden tahmin ettiğini söylüyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Karınca' kararınca deprem tahmini
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN