Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Ölümsüz' baba

Giriş Tarihi: 2.3.2013

Doktorunun "Durumu kritik ama elini hareket ettiriyor" dediği Müslüm Baba 25 yaşındayken geçirdiği trafik kazasında, öldü diye morga kaldırılıyor. Tam o anda elini kıpırdatınca ameliyata alınıyor

Müslüm Baba'yı daha 15 yaşımda Adana'da Emirgan Aile Çay Bahçesi vardı, orada gördüm desem şaşırıp; 'ne Emirgan'ı?' diyenler olur belki. Eski Türk filmlerinde ikide bir İstanbul Boğazı'nın güzellikleri mekân edildiği için, Anadolu insanı imreniyor, öykünüyor, 'deniz, boğaz yoksa da bahçemiz olsun' diye Emirgan adını koyuyordu çay bahçelerine. Adana'daki o Emirgan Çay Bahçesi'nde pek çok yaz var ki rahmetli anam assolist olarak sahne aldı yıllarca. Çukurova'nın yüreği bileği güçlü adamlarından merhum Asfalt Rıza'nın (Tekin) yeriydi. Babam da Adanalıydı, kirvem Rıza Amca'yla beraber büyümüştü mahallesinde. Şimdi yaşını başını almış bu iki kafadar çay bahçesinde büyük aile düğünleri, okul etkinlikleri düzenlemek üzere bir dolu yenilik getirmekle meşguldü Adana'ya. İşte ses yarışması fikri o günlerde doğdu.

KESİŞEN YOLLAR...

Bu yarışma yapıldı ve 15-16 yaşlarında genç bir akranım kazandı yarışmayı. İşte o gün ilk başarısına imza atan, lacivert desenli bir örtü konarak güya protokol yeri edilmiş ön masaya gelip anamgillerin elini benim de yanaklarımı öpen genç adam geleceğin Müslüm Gürses'iydi. Aradan yıllar yıllar yıllar geçti ve Müslüm Baba o gencin kendisi olduğunu bir söyleşimizde anlatıverdiğinde şaşırmıştım. Müslüm Gürses bugün hastanede yaşam savaşı veriyor. Ama o zaten doğduğu günden beri yaşam savaşının içinde. Hem de nasıl bir savaş. Arkadaşımız Müjgan Halis 2007'de SABAH Pazar için şimdi milletvekili olan ve o günlerde Müslüm Baba'nın hayatını çekmeye hazırlanan sinemacı Sırrı Süreyya Önder'le öyle bir Müslüm Gürses konuşmuş ki, malumatfuruşluk yapıp rol kapmaya hiç gerek yok. İşte Önder'in, Müjgan Halis'e anlattığı Müslüm Gürses:

TRAVMALAR...

Müslüm Gürses'in nesi size ilginç geldi?
"Nesi değil ki? Müslüm Gürses, Urfa'nın Halfeti ilçesinin bir köyünde doğuyor. Babasının annesini öldürmesi nedeniyle Adana'ya taşınıyorlar, terzi çıraklığına başlıyor. Ses yarışmasına katılıyor ve babası yarışmaya gideceği gün saçlarını makineyle tıraş ediyor ki, gitmesin. Sonraki hayatında da travmalar sürüyor. Adana'da 25 yaşındayken ölümcül bir trafik kazası geçiriyor, öldü diye morga kaldırılıyor. Savcı otopsi için geldiğinde küçük bir el hareketiyle hayatta olduğu anlaşılıyor ancak doktor bu reflekstir deyip ölüm raporu düzenliyor. Akabinde daha büyük bir hareket yapıyor ve ameliyata alınıyor. Ancak ameliyattan sonra koku alma duyusunu yitiriyor, her şey ona ispirto gibi kokuyor. Müslüm'ün sağ kulağı hiç işitmiyor, sol kulağı yüzde 30 işitiyor ve sağ gözü de çok bulanık görüyor.
Muhterem Nur'la popüler olduktan sonra mı tanışıyor?
Birisi merdivenlerden hızla inerken, öbürü de çıkarken bir yerinde karşılaşıyorlar. Müslüm'ün Muhterem'den sonra hayatına hiç kadın girmiyor ve aralarında 23 yaş var. Duyduğum en romantik evlenme teklifini yapmış. 'Muhterem Hanım gel bundan sonra benim haracımı ye,' demiş. Varsa böyle evlilik teklifi bilen, söylesin. Bunun baştan çıkaramayacağı bir gönül düşünemiyorum, burada sadece bir teslimiyet değil, çok katmanlı bir şey var."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Ölümsüz' baba
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN