Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ABD ordusunda bir kadın Türk çavuş

Giriş Tarihi: 4.3.2013

ABD ordusunda görevli Şenay Correnti'nin babası Erzurumlu. Irak'ta da görev yapmış. Asker olmaksa çocukluk hayaliymiş

Şenay Uyma Correnti'yle (37) ABD gezim sırasında Teksas Houston'da tanıştım. 2 çocuk annesi İzmirli bir Türk kadını, Amerikan ordusunda çavuş olmuşsa elbette ilginizi çeker değil mi? İşte ben de MOLA'yı Şenay Çavuş'un akıllara seza hayat hikâyesi üzerine verdim bu hafta. Annesi Karslı, babası Erzurumlu. 7 kardeşin, ortancası. Tüm aile Türkiye'de. O hariç... Hep asker ya da polis olmak istemiş. Ama o dönemlerde kadınları astsubay olarak askere almadıkları için Türkiye'de asker olamamış. Bursa Uludağ Üniversitesi ve Bilkent Amerikan Dil ve Tarih Bölümü'nü kazanmış Şenay ama maddi imkânsızlıktan gidememiş. "Polislik için de boyumun kısa olduğunu söylediler. Erkek arkadaşım Amerikan ordusunda subaydı. Kadınları çavuş olabileceğini söyledi. Sonra ilişkimiz ilerledi, evlendik ve Amerika'ya göçtüm eşimle" diyor. İşte sorularım ve verdiği yanıtlar:

FİLMLERDEKİ GİBİ EĞİTİM ALDIM

Filmlerde belgesellerde izliyoruz, zor bir eğitimden geçiliyor. Sen de geçtin mi o eğitimlerden?
- Elbette. Belirli yazılı ve fiziksel sınavlardan geçmeniz lazım. 4 kilometreyi 19 dakikanın altında koşmak ve belirli sayıda şınav ve mekik çekmek zorundasınız.

Silahlı çatışmaya girdiniz mi?
- İki kez Irak'ta görev yaptım. Birincisi 2003'te Tikrit'e, ikincisi de 2007'de Kerkük'e. İlk gittiğim gün Irak'ta konvoyla giderken, küçük silahlarla ateş açılmıştı. Görevim, ilk yardım bölüğünün başçavuşluğuydu. Çatışma bölgesinden uzaklaşıp yaralılara yardım etmek için düzen aldırdım takımıma. Eğer ortada bir yaralı varsa terörist de olsa yardım etmek zorundayız.

Hiç arkadaşını kaybettin mi Irak'ta?
- Bizim komutanlığa bağlı iki yakın arkadaşımı kaybettim.

ÖNCE ASKER SONRA ANNE...
Önce anne sonra asker misin?
- Önce asker sonra anneyim. Uzun zamandır istediğim bir hayali gerceklestirdim. Zannediyorum günlük yaşamımda önce bir asker gibi düsünerek hareket ediyorum.

Irak'ta askerlik yaparken nelerden etkilendin en çok?
- Çok fakirdiler. Evler çamurdan yapma, çoğunun elektriği ve akan suyu yoktu. Gözlerimle görmeseydim inanmazdım Saddam'ın insanları bu kadar aç bıraktığına...

Erkek askerler sana zorluk verdi mı oralarda?
- Tabii bizde de yalnızca erkek askerlerin olduğu bölükler var. Bu bölüklerden benim emrime verilen erkek askerler de oldu. Biraz zorluk çektiler önce ama zamanla alıştılar.

Senden başka Türk var mı Amerikan ordusunda?
- Daha önce iki kişiyle tanıştım Irak'ta. Burada da dört ayrı Türk-Amerikan askeri tanıyorum. Ama kadın hele de çavuş kadın görmedim.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ABD ordusunda bir kadın Türk çavuş
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN