Gün gün Sarıkamış Harekatı

Giriş Tarihi: 24.12.2014 21:33
Gün gün Sarıkamış Harekatı
Birinci Dünya Savaşı'nın Osmanlı tarihi açısından en dramatik sayfalarından biri olan Sarıkamış Harekâtı'nın başlamasının üzerinden 100 yıl geçti. İşte tüm detaylarıyla Sarıkamış Harekatı...

22 Aralık:

Taarruzun ilk günü Türk kuvvetleri, Ruslara karşı oldukça kuvvetli taarruzlar yaptı.

23 Aralık:


Harekâtın ikinci günü de Türkler açısından başarıyla sonuçlandı.

24 Aralık:


Türk 10. Kolordusu, dağılan Rus kuvvetlerini takip için asıl istikametinden daha kuzeydoğuya kaydı. Bu nedenle Kosor üzerinden Allahuekber Dağları'na saptı.

25 Aralık:


Ruslar, berkitilmiş mevzilere çekildi. Türk birliklerine gece taarruzu emri verildi ama yorgunluk nedeniyle taarruz ertelendi.

26 Aralık:

Allahuekber Dağları'nı aşan 10. Kolordu'ya bağlı birlikler, 19 saatlik yürüyüş sonunda kuvvetlerinin üçte birini soğuk nedeniyle kaybetti.

27-28 Aralık:

9. Türk Kolordusu taarruzlarına devam etti ama hem Türklerin hem de Rusların durumlarında önemli bir değişiklik olmadı.

29 Aralık:


10. Kolordu Sarıkamış bölgesine geldi. Rus kuvvetleri, 9. ve 10. Kolordu'nun taarruzlarıyla oldukça sıkıntılı saatler yaşadı. Türkler, Sarıkamış İstasyonu ve kuzeyiyle köprüye kadar girdi. Ruslar, karşı taarruzlarla cephesini düzeltti.

30 Aralık ve sonrası:


Kuşatma harekâtında inisiyatif el değiştirdi. Türk kuvvetlerinin yaptığı tüm taarruzlar, Ruslar tarafından durduruldu. Ruslar karşı taarruz, Türk ise geri çekilmek için hazırlıklara başladı.

Başkomutan Vekili Enver Paşa, 3. Ordu Komutanlığı'nı, Hafız Hakkı Paşa'ya bırakarak 9 Ocak'ta cepheden ayrıldı. Kuşatma harekâtı sonraki günlerde Türkler için tamamen hezimete dönüştü.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gün gün Sarıkamış Harekatı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN