Özgecan için siyah tepki

Giriş Tarihi: 17.2.2015
Özgecan için siyah tepki

Mersin'de Özgecan Aslan'ın vahşice öldürülmesi tüm ülkede protesto edildi. Eylemlere katılanlar sosyal medyadan yapılan "Siyah giyinin" çağrısına uydu

Mersin'in Tarsus ilçesinde üniversite öğrencisi Özgecan Aslan'ın evine gitmek için bindiği minibüste vahşice öldürülmesine yurt genelinde tepkiler sürüyor. İstanbul'dan Van'a, Mersin'den Karabük'e Çanakkale'den Ardahan'a, Edirne'den Diyarbakır'a, Bursa'dan Hatay'a yurdun dört bir yanında Özgecan ve kadına şiddete hayır eylemleri yapıldı. Eylemlerde tek renk ise siyahtı. Erzurum'un Pasinler ilçesinde eczacılık yapan Firdes Korkmaz Akova eksi 13 derecede çıplak ayakla tek başına eylem yaptı. Çanakkale, Maltepe ve Beşiktaş belediyeleri ile İstanbul Atatürk Havalimanı çalışanları da siyah kıyafetler giydi. Kocaeli, Kayseri, Niğde, Malatya, Hatay, Eskişehir, Antalya Afyonkarahisar ve Kırıkkale baroları cüppelerinin içine siyah kıyafet giydi. Diyarbakır'da ortaokul öğrencisi kızlar da eylem yaptı. Edirne ve Diyarbakır'daki minibüs şoförleriyse araçlarına Özgecan'ın fotoğrafını asarak kadına şiddeti kınadı. Burdur'daki kadınlar ağızlarına, Kastamonu'daki kadınlar ellerine siyah bant yapıştırdı.

SINIFINDA ANMA
Çağ Üniversitesi öğrencileri ve öğretim üyeleri, Özgecan'ın en son ders gördüğü sınıftaki sırasına fotoğrafını koyup karanfil bıraktı. Arkadaşları "Yasta değiliz, isyandayız", "Özge için adalet için" sloganları attı. Sınıftaki taziye defterine yazılan şu satırlar herkesi duygulandırdı: "Seni ne tanıdım, ne de bildim. Sadece gördüm o yüzünün güzelliğini uzaktan uzağa. Ama şimdi sana herkes çok yakın kardeşim.." Genç kızın çiçek bahçesine dönen mezarını ziyaret edenler, "Canilerin en ağır şekilde cezalandırılmasını istiyoruz. Bu katliam tüm Türkiye'yi üzdü"dedi.

'SEVMEKTEN BAŞKA YOLUMUZ YOK'
Türkiye'yi yasa boğan cinayete yurt genelinde tepkiler sürerken, Özgecan'ın babası Mehmet Aslan tüm insanlığın ibret alması gereken açıklamalarda bulundu. Taziye çadırında ziyaretçileri kabul eden Mehmet Aslan, yaşadıkları olay nedeniyle başta Cumhurbaşkanı Erdoğan olmak üzere tüm devlet büyüklerine kendilerini yalnız bırakmadıkları için şükranlarını sundu. "Sevmekten başka çıkar yolumuz yok" diyen acılı baba, şu çarpıcı sözlerle herkesin yüreğini bir kez daha dağladı: Rabbim kızımı güzel yaratmış, çok sevdi yanına aldı. Herkes kalbinin sesini dinlesin. İnsan barışta iken teslim olmalı. Teslim olursak içimizdeki tüm güzellikler ortaya çıkacaktır. Bu vahim olayı yapan insanlara da zulmedilmesin. Adaletin karşısına çıkıp cezalarını çeksinler. Allah onların analarına, babalarına da yardımcı olsun. Güzel gönüllere sahip olan bu milletten Allah razı olsun.

'OKULDA KIZLARA OMUZ ATARDI'
Özgecan Aslan'ı vahşice öldüren Ahmet Suphi Altındöken'in eşi, 4 yaşındaki oğlunu da yanına alarak mahalleyi terk etti. Altındöken'in arkadaşı Fatih Avşar, "Okulda da kızlara omuz atar, sataşır, laf atardı. Pisliğin tekiydi. Toplum içinde olması tehlikeydi" diyor onu anlatırken. Mahallede "içine kapanık" olarak tanınan zanlı, kuyumculuk yapan babasının iflasından sonra minibüs şoförlüğüne başladı. Ancak durumundan şikayetçiydi. Uyuşturucu aldığı da iddia ediliyordu. Bir çok suçtan kaydı bulunan zanlının psikolojik sorunlar yaşadığı öğrenildi. Altındöken "canavarca hisle öldürme", babası Necmettin Altındöken ile arkadaşı Fatih Gökçe ise "suça iştirak" suçlarından tutuklandı. Tutuklanan zanlılar güvenlik gerekçesiyle Tarsus dışında 3 ayrı cezaevine gönderildi. Baba Altındöken'in 15 yıl önce eşinden boşandığı ve oğlunun yanında kaldığı öğrenildi. Zanlılar ise savcılık ifadesinde birbirlerini suçladı. Altındöken'in kan donduran ifadesinde "Gökçe 'Kızın tırnaklarına kimliğini bırakmış gibisin. Ellerini kes' dedi. Bıçağı alıp panikle araca girdim. Özgecan hala yaşıyordu. İki elini bileklerinden kestim. Babamın evinin alt katındaki kullanılmayan tuvaletin klozetine sakladım" dediği belirtildi.

Deniz KARA-Neslihan ÖZBOZKURT- Adnan AÇIKGÖZ- Murat KARAMAN-Ziya RAMOĞLU-Ali ALTUNTAŞ
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Özgecan için siyah tepki
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN