Türkiye'nin en iyi haber sitesi

9 yıl, 8'inci deneme ve mutlu son

Giriş Tarihi: 17.10.2015
9 yıl, 8'inci deneme ve mutlu son

Tan çifti, 8'inci denemeden sonra bebeklerine kavuştu. 9 yıl boyunca her defasında hüsran ve hayal kırıklığı yaşadıklarını söyleyen anne Fatma Nur Tan, "Sonuçta yaşadığımız tüm zorluklara değdi" dedi

İstanbul'da yaşayan, 9 yıllık evli Fatma Nur ve Barış Tan çifti, 8'inci denemeden sonra bebekleri Barın'ı kucaklarına aldı. 8'inci denemeye başlarken çok umutlu olmayan, hatta olmayacağından emin olan Tan ailesi, 9'uncu denemede başarısız olsaydı, jübile yapıp çocuk hayallerini bir kenara bırakacaktı! Fatma Nur Tan, 8 yıl süren yorucu dönemi kendi sözleriyle şöyle anlattı: "İlk denemelerdeki başarısız sonuçlardan sonra toparlanmam uzun sürüyordu, ara veriyordum. Sonraları durumu sisteme döktüm. Kışın hiç ara vermeden deneyip, yazın dinleniyordum. Benim mücadele gücüm; eşime olan sevgim ve bağlılığımdan geliyor. İkimiz de çocuk sahibi olmayı çok istiyorduk. 8 yılın içinde neler var derseniz, neler yok ki? Dondurulmuş ama çözdürülürken hasara uğramış embriyolar... Kimyasal gebelik... Teste giden ama sonuçları kötü gelen embriyolar... Her defasında sonu hüsran, hayal kırıklığı..."

ÜÇ AYLIK HAZIRLIK EVRESİ...
Tan ailesi başarıya ulaşan son tüp bebek denemesini Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Seval Taşdemir'le gerçekleştirdi. Tan bu dönemi ise şu sözlerle anlattı: "Seval Hanım bizi tedaviden önce üç aylık başka bir programa aldı. Biz Seval Hanım ve ekibiyle, hep birlikte bir yol çizdik. Elde ettiğimiz embriyoları yine teste gönderdik. 10 embriyodan 2'si sağlam geldi. Tek gebelik elde ettik. Fakat sevincimiz yarım kaldı. 7'nci haftada kanama başladı. Bütün önlemler alındı ve uzun süreli istirahatten sonra durum normale döndü. 27. haftadan sonra yavaş yavaş dışarıya çıkmaya başladım. Kendimi çok iyi hissediyordum. Ta ki 29'uncu haftaya kadar. O gece tekrar kanama oldu ve doktorum muayenede 'doğum başladı' dedi. Plasentam aşağı kaymıştı. Bebeğin içerde kalmasını sağlamak için tüm ekip elinden geleni yaptı. 28'inci haftada erken doğum ihtimaline karşı önlem amaçlı ciğer geliştirici iğneler, tekrarlandı. Akşam 21.36'da Barın dünyaya gözlerini açtı. Sonuçta yaşadığımız tüm zorluklara değdi."

'SAĞLAM EMBRİYO ELDE ETTİK'
KADIN Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Seval Taşdemir, Tan ailesinin başarılı ve güzel bir örnek olduğunu söyledi. Taşdemir, "Aile, tekrarlayan tüp bebek başarısızlığı olan hasta grubundaydı. Hasta genç olması ve yeteri kadar yumurta vermesine rağmen 2 tane sağlıklı embriyo elde ettik. Hastanın transferi de yapıldıktan sonra gebelik elde ettik. Pes etmediler, kazandılar."

'O GÜN ANNE OLDUM'
Anne Fatma Nur Tan, zorlu günleri şöyle anlattı: "Yıllarca bekliyorsunuz, doğuruyorsunuz ama kucağınıza alamıyorsunuz. Barın'ın yoğun bakımda 21. günüydü. 'Bugün erken gelin, emzirmeye alacağız sizi' dediler. O gün ilk kez kucağıma aldım oğlumu. Ben aslında o gün anne oldum."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
9 yıl, 8'inci deneme ve mutlu son
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN