Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türkiye'nin isimli ilçeleri!

ismi Türkiye'de üç farklı ilde karşımıza çıkıyor. Zonguldak ve Konya'da İlçe olarak karşımıza çıkan Ereğli, Kocaeli'nde de belde olarak bulunmaktadır.

Giriş Tarihi: 6.1.2016 17:42 Güncelleme Tarihi: 8.1.2016 17:36
Türkiye'nin Ereğli isimli ilçeleri!

İşte Konya ve Zonguldak'a bağlı Ereğli ilçelerinin ve Kocaeli'ne bağlı Ereğli Beldesi'nin özellikleri;

Zonguldak'ın Karadeniz Ereğli ilçesi: Karadeniz Ereğli, Zonguldak il sınırları içinde bulunan bir ilçedir. Türkiye'nin kuzeyinde, Batı Karadeniz Bölgesi'nde yer almaktadır. Yüzölçümü 782 km²dir. İlçeye bağlı 5 belde (Gülüç, Kandilli Armutçuk, Gökçeler Neyren, Çaylıoğlu Güneşli ve Ormanlı) ve 91 köy vardır.

Kocaeli'nin Ereğli Beldesi: Ereğli, Kocaeli iline bağlı Karamürsel ilçesinin doğu sınırında yer alan bir beldedir.

Merkez ilçeye uzaklığı 3 km olan Ereğli'nin geçim kaynağı balıkçılıktır. balıkçılığın yanı sıra bağcılık ve bahçecilik de yapılmaktadır. Sırtını ortalama yüksekliği 850-900 arasında olan Samanlı Dağları'na dayayan Ereğli, İzmit Körfezi'nde denize girilen tek kasaba olma özelliğinin yanında tek balıkçı kasabası konumundadır.

Akdeniz ve Türkiye'de Karadeniz iklimi nin karışımı bir iklim yaşar. Bahar ve kış aylarında sert rüzgarların estiği Ereğli'de kışlar ılık geçer. Kar yağışı nadiren gözlenir.

Konya'nın ereğli ilçesi: Ereğli, Konya ilinin güneydoğusunda yer alan Aksaray, Niğde, Karaman ve Mersin'e sınırı olan ve Konya'ya 147 km uzaklıkta bulunan bir ilçedir.

Ereğli ilçeleri haritada birbirlerinden uzak görünseler de konuşmalarda aynı kaderi paylaşıyorlar...

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye'nin Ereğli isimli ilçeleri!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN