darbeye geçit vermedi

15 Temmuz gecesinden beri FETÖ’cü hainlere karşı valilik önünde toplanan lılara seslenen Vali Toprak, “Cumhurbaşkanımızın, hükümetimizin, devletimizin, siz halkımızın iradesinin dışında hiçbir irade yoktur, olamaz da” dedi

Giriş Tarihi: 24.7.2016
Malatya darbeye geçit vermedi
FETÖ üyesi bir grup askerin darbe girişimi sonrası halk, 'nin dört bir tarafında olduğu gibi 'da da sokaklara döküldü. Darbe girişiminin ardından binlerce Malatyalı, valilik binasının önünde toplanarak sloganlarla darbeyi protesto etti. 7'den 70'e herkes, ellerinde Türk bayraklarıyla toplandığı Kapalı Çarşı üstünde hep bir ağızdan darbeyi lanetledi. Burada vatandaşlara hitap eden Malatya Valisi Mustafa Toprak, "Cumhurbaşkanımızın, hükümetimizin, devletimizin, siz halkımızın iradesinin dışında hiçbir irade yoktur, olamaz da" diye konuştu.

Kent merkezinde Yeni Cami önünde toplanan grup, FETÖ'nün darbe girişimine ellerindeki Türk bayraklarını sallayarak tepki gösterdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmalarının hoparlörlerden dinletildiği kent merkezinde vatandaşlar, yine hoparlörden çalınan mehter marşına eşlik etti. Gecenin geç saatleri olmasına rağmen on binlerce Malatyalı ellerinde Türk bayrakları ile darbeye karşı tek vücut olmuş durumda. Sık sık getirilen tekbirlerle ve "Dik dur eğilme bu millet seninle" sloganlarıyla Cumhurbaşkanı Erdoğan'a destek sloganları atarak darbe girişimine karşı çıkan vatandaşlar, milli iradeye sahip çıkma adına caddeleri doldurdu. Kentte tüm camilerde de sela ve ezan okunurken kalabalığın meydandaki bekleyişi darbe girişiminin üzerinden günler geçmesine rağmen devam ediyor.

'KALKIŞMAYA KARŞIYIZ'

Vali Mustafa Toprak, "Malatya Valisi olarak tüm burada gördüğünüz arkadaşlarla, İl Komutanımız, Emniyet Müdürümüz, AK Parti İl Başkanımız, Büyükşehir Belediye Başkanımız buradayız. Tüm ilçe kaymakamları, ilçe emniyet müdürleri, jandarma komutanları ve personelleri de dahil olmak üzere hepsi demokrasinin, halkın iradesinin yanındadır ve kalkışmaya karşıdırlar. Milletimizin, hükümetimizin, devletimizin iradesi dışında hiçbir irade yoktur ve tanınamaz. Emniyet ve jandarma kuvvetlerimizle birlikte 2. Ordu Komutanlığımız, 7. Jet Ana Üs Komutanlığımız ve tüm birliklerimizle birlikte bu kalkışmanın karşısındayız" diye konuştu.STK'LARDAN TEPKİ

Malatya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Hüseyin Erkoç ve Meclis Başkanı Sami Payza, askeri darbe girişimine sert tepki gösterdi. Erkoç ve Payza yaptığı ortak açıklamada, "Ülkemize ve milletimize karşı girişilen bu darbe girişimini tanımıyoruz. Milletimizin iradesine ve demokrasimize vurulmuş bu darbeyi kabul etmiyoruz" dedi.

'ŞEHİTLERİN HESABINI TEK TEK SORACAĞIZ'

Malatya AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Öznur Çalık, vatandaşlara yaptığı konuşmada "Olağanüstü hal, sadece bu haşhaşilerin yapmak istedikleri darbe girişiminin ortadan kaldırılması ve onlara gereken cezayı vermek için çıkarıldı. Vatandaşlarımızın bu konuda gönlü rahat olsun" dedi. Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine tepki amacıyla Malatya Valiliği önünde "demokrasi nöbeti" tutan vatandaşlara hitap eden Çalık, vatana, millete ve bayrağa sahip çıkmak için meydanlarda bekleyişlerin süreceğini söyledi. Darbe girişimi Türkiye Cumhuriyeti tarihine bir kara leke olarak yazılacakken, tankların, tüfeklerin önünde duran milletin, emniyet güçlerinin sayesinde 15 Temmuz'un demokrasi bayramı ilan edileceğini belirten Çalık, "15 Temmuz'da hepimizin ayrı bir hikayesi var. Bu hikayenin sonunda da milletin ve Türkiye Cumhuriyeti'nin zaferi var. Sizlerin sayesinde bu zaferin altına hep birlikte imza atıyoruz" diye konuştu. Çalık, darbe girişiminin ve şehitlerin hesabının tek tek sorulacağını vurguladı.

'ŞİDDET VE NEFRETLE LANETLİYORUZ'

İnönü Üniversitesi Senatosu, darbe girişimine tepkisini dile getiren bildiri yayınladı. Bildiri de "16 Temmuz 2016 tarihinde toplanan İnönü Üniversitesi Senatosu, aşağıdaki açıklamanın kamuoyu ile paylaşılmasını kararlaştırmıştır. 15 Temmuz 2016 tarihinde başlayıp doğrudan devletimizi, demokrasimizi ve aziz milletimizi hedef alan darbe teşebbüsünü şiddetle ve nefretle lanetliyoruz. İnönü Üniversitesi olarak, milletimizin meşru oylarıyla seçilmiş olan mevcut siyasi iradenin yanında olduğumuzu, bundan sonra da yanında durmaya devam edeceğimizi kamuoyuna saygı ile duyuruyoruz. Ayrıca bu menfur kalkışmadan dolayı hayatını kaybederek şehit düşen güvenlik görevlilerimize ve vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyoruz" denildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Malatya darbeye geçit vermedi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN