Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kod adı: Barbaros

İsrail'e karşı uygulanacak yaptırımlar arasındaki "Doğu Akdeniz'de seyrüsefer serbestisi için her türlü önlem alınır" kararı Barbaros Planı'na dayanıyor. Plana göre Doğu Akdeniz güvenliğini içeren Akdeniz Kalkanı genişleyecek. Adriyatik, Kızıldeniz, Hint Okyanusu da Donanma'nın varlık alanı oluyor

Giriş Tarihi: 6.9.2011

Türkiye'nin yer aldığı uluslararası harekâtlar
BM GÖREV KUVVETİ (LÜBNAN): Lübnan- İsrail arasında 2006'da başlayan çatışmalar sonrasında BM Güvenlik Konseyi'nin kararı sonrasında oluşturulan BM Geçici Görev Gücü'ne katkı sağlamayı sürdürüyor. Lübnan açıklarında bu ülke deniz kuvvetlerine destek olmak amacıyla görevini sürdüren kuvvette bugüne kadar 6 fırkateyn, 2 lojistik gemisi ve 2 korvet ile katılım sağlandı.

BİRLEŞİK GÖREV KUVVETİ (SOMALİ): Somali'de devam eden istikrarsızlık nedeniyle Türk ticaret gemilerinin de yoğun bir şekilde seyir yaptığı Aden Körfezi'nde ticaret gemilerine yönelik deniz haydutluğu faaliyetlerini engellemeye yönelik oluşturuldu. Türk Deniz Kuvvetleri unsurlarından bir fırkateynin Aden Körfezi, Arap Denizi, Somali açıkları ve mücavir bölgelerde görev yapan oluşturulan görev kuvvetinde 1 fırkateyn 2 adet AB-212 helikopteri, 1 Sualtı Taarruz Timi ve 1 Sualtı Görev Timi görevlendirildi.

LİBYA GÜVENLİK HAREKÂTI: Libya'daki gelişmeler sonrasında BM ve NATO'nun kararları doğrultusunda Akdeniz'deki güvenliğin sağlanması amacıyla Türkiye deniz unsurları ile hava unsurlarını görevlendirdi. Bu çerçevede TCG Gaziantep, TCG Gemlik, TCG Yıldırım ve TCG Yavuz firkateynleri ile bir denizaltı ve TCG Akar lojistik gemisi kademeli olarak görev yapıyor.

ETKİN ÇABA HAREKÂTI: NATO'nun Akdeniz'deki varlığına destek sağlamak amacıyla oluşturulan harekata Türkiye, 2001 yılından bu yana Aksaz Deniz Üssü ile Mersin Deniz Üssü'nden lojistik destek sağlıyor.

ARKADAŞINA GÖNDER
Kod adı: Barbaros
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN