Erdoğan'dan önemli açıklamalar

Giriş Tarihi: 20.2.2013 18:57 Güncelleme Tarihi: 20.2.2013 21:15

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Başbakanı Ali 'la görüşmesi sonrası açıklama yaptı.

Erdoğan- görüşmesi sona erdi. İki lider görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

İşte 'ın konuşmasından satır başları;

Türkiye olarak devrimine balından beri destek verdik. Libya'daki reform sürecinde Türkiye'nin yapabileceği katkılar varsa her zaman hazır olduğumuzu aktaralım. Libya gerçekleştirdiği devrimle bölgede zulme uğrayanlara örnek olmuştur.

SİNOP VE SAMSUN'DAKİ OLAYLAR

Bütün resimler kayıtlar Sinop'ta kimlerin olduğunu ortaya koyuyor. Bizler grup konuşmamda da ifade ettiğim gibi bu eylemin doğru olmadığını çok açık net belli ettim. İster beğenin ister beğenmeyin milletvekilleridirler. Gelirler çalışmalarını yaparlar. Biz öğretmenevinde misafir edecek kadar misafirperverliğimizi gösterdik. Gerekli ilgi ve yardım yapılmıştır. Gerek Sinop'ta gerek Samsun'da yaşanan olaylar Ankara'ya dönmelerini gerektirdi demekki. Bunu kalkıpta AK Parti'ye havale eden CHP yetkilisi aynaya baksın. Bunların hepsi belgelidir.

BDP'NİN İMRALI İÇİN BELİRLEDİĞİ İSİMLER

Onları bu akşam Adalet Bakanımız'la bir araya gelip değerlendireceğiz ve gerekli açıklamayı Adalet Bakanımız yarın yapar.

TÜRK ŞİRKETLERİNE MÜJDE

Libya Başbakanı Ali Zeydan, Libya'daki savaş nedeniyle işleri yarıda kalan Türk şirketlerinin hak edişlerinin yüzde 50'sini vereceklerini söyledi.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Libya Başbakanı Ali Zeydan, baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından Başbakanlık Merkez Bina'da ortak basın toplantısı düzenledi.

Zeydan, toplantıda, Türkiye'nin kendileri için çok değerli bir ülke olduğunu belirterek, iki ülke arasında İslam kardeşliği, inanç, ortak tarih ve 500 yıllık bir ortak geçmiş bulunduğunu bildirdi.

Bu ziyaretin, ülkeler arasındaki mevcut kardeşlik ilişkisini destekleyeceğini ve iki ülkenin işbirliği konusundaki iradesini yansıttığını ifade eden Zeydan, Türkiye'nin, Libya devrimini en başından beri destekleyerek, diktatörlüğe karşı zaferinde Libya halkının hep yanında yer aldığını söyledi.
Türkiye-Libya ilişkilerinin samimiyet, ortak arzu ve çıkarlara dayandığını vurgulayan Zeydan, görüşmelerde, ticari ilişkilerin yanı sıra güvenlik, politika, Akdeniz'in güvenliğinin temini konusundaki işbirliği gibi birçok hususu ele aldıklarını belirtti.

Afrika'ya birlikte eğilme ve ekonomik adımlar atma konusunu da değerlendirdiklerini ifade eden Zeydan, Türk şirketleri ve Türk bankalarıyla daha çok işbirliği yapabileceklerini de ele aldıklarını ifade etti.

Devrimin yarattığı yıkımın Türkiye ile el ele vererek çözülmesi konusunu da ele aldıklarını belirten Zeydan, şöyle devam etti:
''Türk şirketlerinin özellikle tekrardan gelerek görevlerini yerine getirmesi için adımlar atmamız gerekeceğini söyledim. Ben dün de zaten bazı Türk şirketleriyle bir araya geldim ve özellikle de Libya'da işlerini tamamlamamış olan şirketlerin tekrar Libya'ya gelmelerini istedim. Onları bu konuda cesaretlendirmeye çalıştım ve onlara, 'Gerçekten bizler Libya Hükümeti olarak işlerinizi kolaylaştırmaya çalışacağız ve sizin hak edişlerinizin yüzde 50'sini vereceğiz, bunun haricinde de geri kalanını da projenin hayata geçirilmesine bağlı olarak yüzde 25, yüzde 25 şeklinde ödeyip tamamlamayı arzulamaktayız' dedik.''

Görüşmede, TPAO ile Libya ulusal petrol şirketi arasında işbirliği hususuna da değindiklerini bildiren Zeydan, bunun iki ülke arasındaki hem siyasi hem ekonomik geleceğin bir parçası olabileceğini düşündüklerini söyledi.

Zeydan, ''Birçok hususta gerçekten hemfikirdik, aynı adımları atmaya arzuluyuz'' dedi.
Türkiye'nin yanlarında yer aldığını ve Libya'nın kalkınması konusunda çaba sarf etmekte samimi olduğunu bildiklerini ifade eden Zeydan, bu samimiyetle bütün alanlarda daha iyi noktalara ulaşabileceklerine inandıklarını, bunun her iki ülkenin de üzerine düşen bir sorumluluk olduğunu kaydetti.

Zeydan, işleri yarım kalan Türk şirketlerin Libya'ya gelmesini arzuladıkları gibi, yeni şirketlerin de gelmesini istediklerini belirterek, ''Çünkü bizim, gerek altyapı konusunda olsun, gerek diğer alanlarda olsun, ekonomik ve ticari alanlarda olsun ciddi anlamda işbirliğine ihtiyacımız var. Bunun içerisinde şüphesiz, bankalar var, güven mektupları hususu var. Çifte vergilendirmenin engellenmesi gibi hususlar bizim ilişkilerimizi daha da yapıcı kılacaktır'' diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Erdoğan'dan önemli açıklamalar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN