Türkiye'nin en iyi haber sitesi

12 Eylül öncesi 'sakıncalı' avı

Giriş Tarihi: 27.3.2013

12 Eylül'den önce ordudaki irtibat subaylarından, hazırlanmış "sakıncalı personel" listesini inceleyip kendileriyle ilgili olanları tespit ederek, bu şahısların oda ve masalarını emniyete almaları istenmiş

12 Eylül darbesini hazırlayan Bayrak Harekât Planı kapsamında, Genelkurmay Başkanlığı'nca oluşturulan talimatların yer aldığı bazı belgeler, 12 Eylül döneminin Genelkurmay Başkanı Yedinci Cumhurbaşkanı Kenan Evren ile dönemin Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Org. Tahsin Şahinkaya'nın yargılandığı Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi'ne ulaştı. Belgeler arasında ülke yönetiminin, TSK emir ve direktifleri doğrultusunda yürütülmesini sağlamak amacıyla hazırlanan "irtibat subayları için talimat" da yer aldı. Talimatta, Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık ve Bakanlıklar ile bağlı kuruluşlarda görevlendirilecek irtibat subaylarından yapılması istenenler şöyle:
İrtibat subayları, görevlendirildikleri kuruluşların her türlü faaliyetlerini izleyecek, MGK'nın bilgisine sunacak, MGK karar ve emirlerini ilgililere tebliğ edecek, emir ve talimatların icrasının kontrolünü yapacak.
Subaylar, kuruluşlardaki militanları tespit ederek MGK Genel Sekreterliği'ne bildirecek.

NORMAL DÜZENE DE TSK TAKİBİ

İrtibat subayları, Bayrak Harekât direktifinde belirtilen sakıncalı personel listesini inceleyecek, kendileriyle ilgili olanları tespit edecek, sakıncalıların oda ve masaları emniyete alınacak.
Personel arasında TSK yönetimi lehinde fikir oluşturulacak ve TSK aleyhinde olan tutum ve davranışlar ortaya çıkarılarak gerekli yasal işlem yapılacak.
Normal çalışma düzenine geçildiğinde, hizmet ve faaliyetlerin TSK'ca verilen direktifler ve mevcut yasalar çerçevesinde yürütülüp yürütülmediği takip ve kontrol edilecek.

MESAİ SONRASI BRİFİNG!

Dönemin Genelkurmay 2. Başkanı Org. Haydar Saltık tarafından hazırlanan 13 Mayıs 1976 tarihli, "İleri Hazırlık Durumu Genelkurmay Komuta Kontrol Merkezi Çalışma Talimatı"nda da Bayrak Harekâtı'yla ilgili brifinglerin, 15.00-22.00 saatleri arasında, yapılması isteniyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
12 Eylül öncesi 'sakıncalı' avı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN