Türkiye'nin en iyi haber sitesi

CHP adayları aralık ortasında belli olacak

Giriş Tarihi: 2.12.2013
Adaylık yarışının devam ettiği CHP'de gözler İstanbul, Ankara ve İzmir adaylarının kim olacağına çevrildi. Halen 300 civarında adayın netleştiği CHP'de, 350 aday daha Parti Meclisi'nin (PM) aralık ayı ortalarında yapması planlanan olağanüstü toplantısında belirlenecek. PM'de belirlenecek adaylar arasında bazı büyükşehir adaylarının da olacağı belirtilirken İstanbul, Ankara ve İzmir'in ise en son açıklanacağı kaydediliyor. Mart 2014'te yapılacak yerel seçimler için geçen haziran ayında adaylık sürecini başlatan CHP'de, gerek AK Parti gerekse de MHP'de pek çok il, ilçe ve büyükşehir adayının açıklanmasına rağmen bugüne kadar sadece 16 ilin adayı açıklanabildi. Ağırlıklı olarak ilçelerin olduğu toplam 295 adayını netleştiren CHP'de, 5 kişilik komisyon adayları kamuoyu ve eğilim yoklaması ile belirliyor. Kulislerde CHP'nin aralık ayı sonuna kadar bütün adaylarını netleştireceği kaydediliyor. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun ise 5 günlük ABD ziyaretinin ardından mesaisinin büyük bölümünü yerel seçim ve aday belirleme çalışmalarına ayıracağı belirtiliyor. İlk olarak aralık ayı ortalarında PM'yi olağanüstü toplayacak olan Kılıçdaroğlu, bir yandan da İstanbul, Ankara ve İzmir adayları ile CHP'nin kalesi olarak bilinen yerlerde adayları belirlemek üzere mesai yapacak.

26 YIL SONRA İLK

Mustafa Sarıgül'ün adaylığı konuşulmasına rağmen İstanbul'un 17 ilçesinde dün 1987'den bu yana ilk kez, 111 ilçe belediye başkan aday adayı için 77 bin 345 üyenin oy kullanacağı temayül yoklaması yapıldı. CHP İstanbul İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı, yoklama sonucu aday sayılarının azaltılacağını, teke indirilmesi için de kamuoyuna sorularak anket ya da genel merkez çalışması yapılacağını söyledi. Eğilim yoklamasının sonuçları "www.demokrasisoleni. org.tr"den ulaşılabilecek. CHP'nin Ankara adayı da belirsizliğini korurken, İzmir adayını açıklamak için ise AK Parti'nin adayını bekleniyor.

KILIÇDAROĞLU WASHİNGTON'DA
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 4 gün boyunca Washington'da temaslarda bulunacak. CHP lideri partisinin genel başkanı seçilmesinden bu yana ilk kez ABD'yi ziyaret etti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
CHP adayları aralık ortasında belli olacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN