Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Demokrasiye uyum aşaması

Giriş Tarihi: 6.6.2014

Hükümet, çözüm ve demokratikleşme sürecini masaya yatırdı. Yasal düzenleme dönemi bitecek. Demokratik uyum ve kültür oluşturma aşamasına geçilecek

Hükümet, çözüm ve demokratikleşme süreçlerini masaya yatırdı. Türkiye açısından büyük önem taşıyan iki konuda iki önemli adım atılacak. Çözüm sürecine daha fazla sivillerin katılımı sağlanacak. Demokratikleşmede yasal düzenlemeler dönemi sona erip, toplum kesimleri arasında "demokratik uyum, demokratik kültür oluşturulması" aşamasına geçilecek. Hükümet, çözüm sürecinin hız kazanması ve demokratikleşme sürecinin derinleştirilmesi amacıyla yeni bir yol haritası hazırlamaya başladı. Yapılan çalışmalar önümüzdeki aylarda kamuoyu ile de paylaşılacak. Bu çalışmaların en önemli ayaklarından birini siviller ile ilgili atılacak adımlar oluşturacak. Toplantılarda, "Terörle mücadele konusunu bugüne kadar eski devlet yöntemleri ile götürdü. Terörle mücadele kurulu gibi oluşumlara gidildi. Olaya daha çok güvenlik boyutu ile yaklaşıldı. Oysa işin içinde siviller yer almadı" yorumu yapıldı. Önümüzdeki dönemde bu anlayış değiştirilecek. Sürece daha fazla sivillerin katılması sağlanacak. Katılımın nasıl olacağı üzerinde çalışmalar yapılıyor. Diyarbakır'da yapılacak toplantının yanı sıra İmralı'ya gazeteci heyetinin gitmesi, HGP ve bakanların daha sık bir araya gelmesi gibi konulara da bu çerçevede bakılıyor. Hükümet, çözüm süreci ile demokratikleşme sürecini kesin çizgiler ile birbirinden ayırıyor. Kürt vatandaşlar başta olmak üzere topluma yönelik demokratikleşme konusunda atılan yasal adımların yeterli olduğu, yasalar ile ilgili bir sıkıntı bulunmadığı düşünülüyor. Sorun yapılan bu düzenlemelerin toplum tarafından özümsenmesi ve bunların kullanımına ilişkin demokratik kültürün oluşması. Bunu yapacak olanın toplum olduğu düşünüyor. Ancak hükümet de toplum kesimleri arasında demokratik uyumun sağlanması için projeler geliştirerek süreci destekleyecek.

PKK İÇİNDEKİ GRUP

Hükümet, son dönemde yol kesme eylemleri yapan PKK içindeki bir grubu, 'çözüm sürecini bozmak için bu tür eylemler yapan ekip' grup şeklinde değerlendiriyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Demokrasiye uyum aşaması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN