Bingöl'de gerginlik

Alperen Ocakları ile Bingöl Şehit Aileleri Gazileri ve İnsan Hakları Derneği (BİŞHAK) üyelerinin "Bayrağa Saygı Yürüyüşü" etkinliği kapsamında Bingöl'den Diyarbakır'a gidişine izin verilmedi.

Giriş Tarihi: 13.6.2014 20:01
Aralarında Alperen Ocakları Genel Başkanı Serkan Tüzün ve BİŞHAK Başkanı Naim Tan'ın da bulunduğu dernek üyelerini taşıyan araçlar, Genç ilçesi Küpar mevkisinde güvenlik güçlerince durduruldu.

Güvenlik gerekçesiyle geçişlerine izin verilmeyeceğinin belirtilmesi üzerine grupla güvenlik güçleri arasında kısa süreli gerginlik yaşandı.

Bu sırada gruptan bir kişi elindeki Türk bayrağını bir tepeye dikti.

Ellerinde Türk bayrakları taşıyan grup adına açıklama yapan Alperen Ocakları Genel Başkanı Tüzün, Türkiye'deki Alperen Ocakları üyelerinin katılımıyla Diyarbakır 2'nci Hava Kuvvet Komutanlığında bulunan direkteki Türk bayrağının indirildiği yere gitmek ve burada bir basın açıklaması yapmak için yol çıktıklarını ancak güvenlik gerekçesiyle geçişlerine izin verilmediğini söyledi.

"Bayrağımıza yapılan alçakça saldırıyı kınamak amacıyla bir araya geldik. Bayrağın kırmızısında Türk'ün, Kürd'ün, Laz'ın, Çerkez'in, Zaza'nın, Çeçen'in ve Boşnak'ın kanı var" diyen Tüzün, şunları kaydetti:

"Bu bayrak herkesin bayrağıdır. Buraya güvenlik güçleriyle çatışmak için değil, kolluk kuvvetlerine cesaret vermek için geldik. Gerekirse bu noktada canımızı da vermeye hazırız. Diyarbakır 2'nci Hava Kuvvet Komutanlığına gidip, orada Türk bayrağımızı askerimize teslim etmek isterdik. Ancak müsaade edilmedi. Bu bayrağı kimsenin indirmeye cesaret edememesi lazım. Biz burayı ayrıştırmaya, bölmeye değil, bütünleştirmeye geldik."

Daha sonra Bingöl'e dönen grubun araçlarıyla BDP il binası önünden geçişi sırasında silah sesi duyuldu.

Konvoydaki bazı araçlara BDP il binasından taş atılması üzerine iki grup arasında gerginlik yaşandı.

Bu sırada yüzleri kapalı bir grup çevreye taş, sopa ve havaifişekle saldırdı. Polisin müdahale ettiği olaylarda biri polis, 3 kişi hafif yaralandı. Yararılar Bingöl Devlet Hastanesine kaldırıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bingöl'de gerginlik
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN