Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Böcekçi' diye kaçak Demir'i işaret ettiler

Başbakan'ın ofisine konulan böceklerle ilgili sorgulanan 11 emniyetçi, "Dinleme cihazlarını kim koydu" sorusuna yanıt olarak, yurtdışına kaçan Serhat Demir'in adını verdi. Zanlıların 5'i tutuksuz yargılanacak

Giriş Tarihi: 21.6.2014
Başbakanlık ofislerine 2011'de böcek koydukları iddiasıyla gözaltına alınan 11 emniyet görevlisi, Ankara Emniyeti'ndeki 3 günlük sorgulama sürecinin ardından dün adliyeye getirildi.

SUÇLAMALARI REDDETTİLER

Zanlılar; eski Başbakanlık Koruma Daire Başkanı Mehmet Yüksel, Başbakan Erdoğan'ın eski Koruma Müdürü Zeki Bulut ile İbrahim Sarı, Hurşit Gölbaşı, Harun Yavuz, Seyit Saydam, Ali Özdoğan, Sedat Zavar, Ahmet Türer, Enes Çiğci ve İlker Usta, soruşturmayı yürüten Anayasal Suçlar Bürosu Savcısı Durak Çetin ve görevlendirilen 3 savcı tarafından sorgulandı. Zanlılara, "Paralel örgüt üyesi misiniz" sorusu yöneltildi. Bu soruya olumsuz cevap veren şüpheliler, "Böceği kim koydu" sorusuna karşılık ise, yurtdışına kaçan Başbakanlık Koruma Daire personeli Serhat Demir"i işaret ettiler. Başbakanlık Koruma dairesi teknik büroda görevli polis memuru Hurşit Gölbaşı ifadesinde, Başbakan'ın kullandığı tüm yerlerde sürekli arama tarama yapıldığını, ancak 2012'ye kadar düzenli bir rapor tutulmadığını belirtti. Gölbaşı, şunları söyledi: "O dönemde böcek tarama faaliyetlerinde büromuz personelleri Harun Yavuz ve Seyit Saydam görevliydiler, çalışmalarında MS300 ve HAWK cihazlarını kullanıyorlardı. Bu iki arkadaştan birinin mazeretinin olduğu dönemlerde Serhat Demir'in talimatıyla ben ve diğer arkadaşlar da arama tarama faaliyetlerine katıldık.

11'İ DE SERBEST BIRAKILDI
2011 kasım-2012 ocak ayları arasında Başbakan'ın özel ikameti ve resmi konutundaki aramalara katıldım. Kaç kez gittiğimi hatırlamıyorum. Çünkü özel ikamete zaman zaman yeni mobilyalar alınıyordu ve teras kat inşaatı vardı. Amirimin sözlü talimatı ile aramalara katıldım." Zanlılardan Yüksel, Bulut, Sarı, Gölbaşı, Yavuz ve Saydam savcılık sorgularının ardından serbest bırakılırken, Özdoğan, Zavar, Türer, Çiğci ve Usta tutuklanmaları istemiyle nöbetçi Ankara 9. Sulh Ceza Mahkemesi'ne gönderildi. Hakim karşısına çıkan 5 zanlı da adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

'BU FREKANSLARI SİZ Mİ ALDINIZ?'
Başbakanlık ofislerine konulan THOR, İNCA, OMEGA, LOKE marka frekans vericisi ile konuşmaların bina dışına aktarıldığı tespit edildi. Savcı tüm şüphelilere bu frekansları alıp almadıkları sorusunu yöneltti. Başbakan Erdoğan'ın konutu yanında Başbakanlık Dolmabahçe ofisinde de defalarca kez böcek araması yaptıklarını kaydeden sanıklar, bu suçlamayı da reddetti.

TÜBİTAK'TAN ZAMAN'A YALANLAMA...
Tübitak, Zaman gazetesinde yayımlanan, "2.5 yıl sonra yeni TÜBİTAK raporuyla gözaltı" haberini yalanladı. TÜBİTAK, "Böcek soruşturmasıyla ilgili yeni talebin ve raporun olmadığını" açıkladı. Kurumsal İletişim Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, 18.06.2014 tarihli haberdeki yanlış bilgilendirmelere karşı açıklama gereği duyulduğu kaydedilerek şöyle denildi: "Haberde, böcek soruşturmasıyla alakalı süreç özetlendikten sonra, '(Savcı) Çetin'in talimatının ardından TÜBİTAK'a atanan yeni ekip tarafından apar topar bir böcek raporu hazırlandı. Raporun savcılığa ulaşmasının ardından da operasyonlar başlatıldı' denilmektedir. Ancak TÜBİTAK- BİLGEM Başkanlığı'ndaki görev değişiminin ardından kurumumuza, yeni bir rapor yazılması için herhangi bir talep gelmemiş ve böyle bir rapor da yazılmamıştır. 'Yeni TÜBİTAK raporu' diye bir rapor hiç var olmamış, kurumumuzu yıpratmak ve kamuoyunu yönlendirmek için maksatlı bir şeklide kaleme alındığını düşündüğümüz haber, tamamen gerçek dışı bilgilerle oluşturulmuştur."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Böcekçi' diye kaçak Demir'i işaret ettiler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN