Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Köşk bir vitrin değil siyasetin tepe noktası'

Giriş Tarihi: 8.7.2014

Cumhurbaşkanının siyaset dışı kalmasının mümkün olmadığını belirten Erdoğan "Orası vitrin makamı değil. Siyasetin tepe noktasıdır. Bunu anlamayanlar olabilir" dedi

Başbakan Tayyip Erdoğan, cumhurbaşkanlığı için "Bir vitrin makamı değildir. Tam aksine siyasetin tepe noktasıdır. Bunu anlamayan, bilmeyenler olabilir" dedi. Cumhurbaşkanlığı makamını geçmişte gelenek anlayışı içinde yürütenlerin olduğunu ifade eden Erdoğan, "Sayın Gül'ü dahil etmem mümkün değil. Birlikte ciddi mücadele verdik. Kendisinin Cumhurbaşkanlığı döneminde, 7 yılda Türkiye'nin nereden nereye geldiğini biliyorsunuz" diye konuştu. Erdoğan, Ankara'daki Seçim Koordinasyon Merkezi'nin açılışını yaptı. Daha sonra ekibi ile birlikte Cumhurbaşkanlığı Vizyon Belgesi toplantısına katılan Erdoğan, açılışta şunları söyledi:
MİLLETİN HASSASİYETİ FARKLI OLACAK: Cumhurbaşkanlığı seçimleri sebebiyle bir SKM açılışını yapıyoruz. Bu süreç gerçekten çok anlamlı çok farklı bir süreç. Zira ilk defa Türkiye Cumhuriyeti'nde vekillerinin değil asılların yani, "Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir" ilkesinden hareketle, milletin kendi Cumhurbaşkanı, devletin başkanını seçtiği bir seçim yaşayacağız. Dolayısıyla bu seçimde inanıyorum ki milletimin hassasiyeti farklı olacaktır.
KOLEKTİF AKIL: Bu yolculuk inanıyorum ki bu farklılığını 10 Ağustos'ta da ortaya koyacaktır. İnşallah cuma günü vizyon çalışmamızı açıklayacağız. İşte bu Vizyon Belgesi'nin hazırlık çalışmaları bu merkezde yapılıyor. Bir kolektif akıl tarafından hazırlanıyor ve bu kolektif aklın ortaya koyacağı vizyon belgesiyle de Türkiye'de halkın seçtiği bir Cumhurbaşkanı neler yapar, neler yapacaktır, nasıl yapacaktır bunların hepsini o belgede göreceğiz.
SİYASET DIŞI CUMHURBAŞKANI OLAMAZ: Siyasetin dışında Cumhurbaşkanı asla düşünmek mümkün değil. Cumhurbaşkanlığı makamı asla bir vitrin makamı değildir. Cumhurbaşkanlığı makamı tam aksine siyasetin tepe noktasıdır. Anlamayanlar bilemeyenler olabilir. Ülkemizde de böyle olmuştur ama bunu bir gelenek anlayışı içerinde yürütenler olmuş olabilir. Sayın Gül'ü dahil etmem mümkün değil. Birlikte ciddi mücadele verdik. Kendisinin Cumhurbaşkanı döneminde yedi yılda Türkiye'nin nereden nereye geldiğini biliyorsunuz. 12 yılda olanları anlatmayacağım bile.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Köşk bir vitrin değil siyasetin tepe noktası'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN