Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Agos ve Akın’a tehdit

Ünlü sinema yönetmeni Fatih Akın son filmi 'The Cut'la ilgili Agos Gazetesi'ne röportaj vermişti.

Giriş Tarihi: 5.8.2014 09:12 Güncelleme Tarihi: 5.8.2014 09:49
Dünyaca ünlü sinema yönetmeni Fatih Akın'ın, 1915'te yaşanan olaylardan sağ kurtulan ve iki kızını arayan Ermeni bir adamın öyküsünün anlatıldığı son filmi "The Cut"la ilgili olarak gazeteye verdiği röportajın yayımlanmasının ardından Agos ve Fatih Akın'a yönelik eşzamanlı tehdit ve hakaretler başladı. "Türkçü TurancılarDerneği"ne ait olduğu bilinen "Ötüken" dergisinin Twitter hesabı üzerinden Agos gazetesi ve yönetmen Akın, açıkça ölümle tehdit edildi.

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Rober Koptaş, "Bu tür zihniyete sahip insanlar olduğunu biliyoruz, ama barış yanlısı insanların sayısının daha fazla olduğunu da biliyoruz. AGOS bu tür tehditlere karşı yoluna devam edecektir. Avukatlarımız konuyla ilgileniyor" diye konuştu. "The Cut"la ilgili ilk söyleşisini Agos'a veren Fatih Akın, "Türkiye toplumunun bu filme hazır olduğunu düşündüğünü, en büyük umudunun ise filmin Türkiye'de gösterilmesi olduğunu" ifadelerini kullanmıştı. Kamuoyunda tartışma yaratan bu sözlerin ardından, "Ötüken" dergisi Twitter üzerinden bir tehdit mesajı yayımladı. Mesajda, "O film Türkiye'de tek bir sinemada yayımlanmayacak. Beyaz berelerimiz ve Azerbaycan bayraklı planörümüzle gelişmeleri takip ediyoruz. Hodri meydan!" ifadelerini kullandı.

Tehdit mesajında yönetmen Fatih Akın için de "PKK'ye yakınlığıyla bilinen Kürt yönetmen" ifadesi kullanıldı. Perşembe günleri İstanbul'dan yayımlanan Agos gazetesi ve çalışanları daha önce de ırkçı gruplar tarafından tehdit edilmiş, gazetenin yayın yönetmenlerinden Hrant Dink, 19 Ocak 2007'de sokak ortasında öldürülmüştü. Dink'i katleden suikastın tetikçisi olarak silahı kullanan ve halen tutuklu bulunan Ogün Samast, cinayet günütaktığı beyaz bereyle güvenlik kameralarına yakalanmıştı.

Kaynak: Cumhuriyet
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Agos ve Akın’a tehdit
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN