Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ağaç katliamı böyle olur

kavşak projesi gerekçesiyle 158 ağacı kesti. İsyan eden CHP'li Melda Onur "Kesen CHP olunca ağaç önemli değil mi" tweet'ini retweet etti

Giriş Tarihi: 28.11.2014
Ağaç katliamı böyle olur
CHP'li Yalova Belediyesi'nin 158 ağacı kesmesi büyük tepki çekerken partide de sıkıntı yarattı. İstanbul Validebağ ve Taksim Gezi Parkı'nda 'çevre' eylemlerine destek veren CHP'de Yalova Belediyesi'nin ağaç katliamı CHP İstanbul Milletvekili Melda Onur'u isyan ettirdi. Belediye ekipleri, Karayolları 14. Bölge Müdürlüğü'nce yapılacak köprülü kavşak projesi kapsamında dün sabah Tonami Meydanı'ndaki 50 çınar ile 108 çam ağıcını kesti. Çalışmalar çerçevesinde araç trafiği, Gaziosmanpaşa Mahallesi'ne yönlendirildi. Ağaç kesimi nedeniyle bölgede 4 kilometreyi bulan araç kuyruğu oluştu, sürücüler tepki gösterdi. Eleştirilerin odağındaki CHP'li Belediye Başkanı Vefa Salman, geçen hafta yürüyüş yapan Yalova Platformu üyelerine tepki göstermiş, "Ne yaparsanız yapın mutlaka bir reaksiyon grubu var. Yalova kötü planlanmış bir şehir. Üst geçit yapılacaksa, orada ağaç kesilmek zorunda mı? Zorunda. Türkiye'de 30 santimetre çapında bir ağacı sökecek ne ekipman, ne makine, ne teknoloji var. Dolayısıyla onları söküp alma şansımız yok, kesilecek. Kestiğimiz her ağacın yerine fazlasıyla ağaç dikeriz" demişti. Ağaç kesimine Twitter'da vatandaşlardan tepki mesajları gelirken, CHP İstanbul Milletvekili Melda Onur'u da isyan ettirdi. Twitter'daki "Ne zaman kaale alacaksınız, kesen CHP olunca ağaç önemli değil mi?!" "Buyrun belediyenizin marifeti", "Sabah sabah kahvaltıda ağaç mı yiyecen başkan??? Ayıptır günahtır", "Allah belanızı versin bu mu sizin çevreciliğiniz?" tweetlerini retweet eden Onur, kendisi de şunları yazdı: "Biz Gezi'yi, Validebağ'ı, arkadaşlarımız Yırca'nın zeytinlerini korumaya çalışırken, bu kıyımı nasıl savunacağız?" Yalova Platformu üyesi Hakim Menteş de "Ağaçların kesilmesine, buranın bir beton yuvasına dönmesine karşıyız. Yırca'da kesilen 6 bin zeytin ağacı, 'Termik santral ihtiyacı var' diye yapılmıştı. Burada yapılanın da bundan farkı yoktur ya da 3'üncü Boğaz Köprüsü yapılacak diye yüzbinlerce ağacın kesilmesinden farkı yoktur. Sadece bir ihtiyaç var deyip diğer alternatifler düşünülmeden ağaçların kesilmesine biz her zaman karşıyız, karşı olmaya da devam edeceğiz. Şu yapılan bir ayıptır. Yalova için çok üzücü bir gündür" dedi.

Seçimden önce keseni kınamıştı

Yalova Platformu üyeleri dün belediye binası önüne siyah çelenk bırakıp basın açıklaması yaptı. Grup adına konuşan Avukat Zeki Öçal, "Başkan Salman, seçimlerden kısa bir süre önce Atatürk'ün Yürüyen Köşk'ünün 50 metre yanında kesilmiş bir kavak ağacı önünde poz verip olayı kınadığını ve bir ağaç katliamı olduğunu söylemişti. Bu eylemiyle Vefa Salman'ın doğa düşmanı, ağaç katliamcısı olduğunu ilan ediyoruz" dedi.

Doğan medyasından ağaç katliamına ikiyüzlü tavır


Gezi Parkı'ndan sökülen birkaç ağacı bahane edip Türkiye'yi ateşe vermeye kalkışan vandallara her desteği veren Aydın Doğan medyası, iki yüzlü yayıncılıktan vazgeçmedi. ODTÜ'de restoran yapmak için ağaçların kesilmesini görmezden gelen Doğan medyası, dün CHP'li Yalova Belediyesi'nin ağaç katliamına da sessiz kaldı. Tepkiler çığ gibi büyüyünce çark eden Doğan medya internet siteleri, birden çevreci kesildi. Doğan Medya Grubu gazete, televizyon ve internet siteleri, Gezi Parkı'ndaki iki yüzlü yayıncılık anlayışını, Ankara'da ODTÜ arazisindeki yol inşaatı ve Üsküdar Validebağ'daki cami projesine karşı yürütülen karalama kampanyası sırasında da gösterdi. Üç olayda da vandalların yanında durmayı tercih eden, provokatörleri kışkırtan Doğan Grubu, ODTÜ Rektörlüğü'nün Ankara Eymir gölü kıyısında restoran yapmak için 200'e yakın ağacı katletmesini görmezden geldi. Haberi, rektörlüğün "Ağaç kesmedik budama yaptık" açıklamasından görmeyi tercih etti. Doğan Grubu yayınları dün Yalova'daki ağaç katliamını da görmezden geldi. Hürriyet'in internet sitesi, haberi ilk olarak, "Yalova Belediye Başkanı: Ağaçlar mecburen kesilecek" başlığıyla verdi. Grubun internet gazetesi Radikal'de ise ağaç katliamını haklı gösterme gayreti açıkça belli olan "Kavşak kamu yararına olduğu için 180 ağaç kesilecek" başlığı kullanıldı. Yalova Belediyesi ekipleri ağaçları keserken çekilen görüntüler, dün sosyal medyada hızla yayıldı. Okuyucular, Doğan Grubu internet sitelerinin iki yüzlü tavrına büyük tepki gösterdi. Doğan medya bunun üzerine çark ederek, ağaç katliamını haklı gösteren haberleri sitelerinden kaldırdı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ağaç katliamı böyle olur
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN