'Ülkeyi milli iradeden güç alanlar yönetecek'

Giriş Tarihi: 22.12.2014
'Ülkeyi milli iradeden güç alanlar yönetecek'

Türkiye'yi milletin yöneteceğini belirten Davutoğlu: Birileri perde gerisinden, Pensilvanya veya başka bir merkezde, bürokraside örgütlenerek devleti yönetmeye kalkarsa hak ettiği cevabı alacaktır

Başbakan Ahmet Davutoğlu Ankara'daki konuşmasında, ABD'de yaşayan Fethullah Gülen'e mesaj yollayarak, "Birileri, perde gerisinden, Pensilvanya veya başka bir merkezde, bürokrasi içinde örgütlenerek devleti yönetmeye kalkarlarsa hak ettiği cevabı alacaktır" ifadesini kullandı. Davutoğlu, AK Parti'nin 5'inci Olağan Ankara İl Kongresi'nde yaptığı konuşmada şunları söyledi:
KAMU DÜZENİ ÇÖZÜM SÜRECİNİN ALTERNATİFİ DEĞİL: Gezi olaylarıyla bir büyük provokasyon başlatıldı. 17-25 Aralık kumpaslarıyla, çatı adayla millet özgüvenini kaybetsin istendi. İzin vermedik. 6-7 Ekim'de şiddet yanlıları, vandallar, Doğu ve Güneydoğu'yu şiddet sarmalına sokmak istediler. Zannettiler ki biz bu sarmalın esiri olacağız. Olmadık. Kamu düzeni ve çözüm süreci birbirinin alternatifi değildir. Aziz milletimize söz veriyoruz ki kamu düzenini kim tahrip etmek isterse, onun karşısında çelik bir iradeyle duracağız.
KÖKLERİNDE DARBE ANLAYIŞI VAR: CHP'nin zihniyet köklerinde darbe anlayışı vardır. Baktılar ki AK Parti döneminde darbe yapmak mümkün değil, darbe kültürü devam ettiği için gittiler, Şişli Belediyesi'nde birbirlerine darbe yapmaya kalktılar. İbret vesikasıdır. Kılıçdaroğlu, 'Türkiye'yi de yönetiriz' diyordu. Şişli'yi yönetebiliyorlar mu? Millet onlara değil 4 yıl değil 4 dakika bile iktidar yüzü göstermez.
MUHALEFET PARALELCİLERLE VESAYET ARAYIŞINDA: CHP ve diğer muhalefet paralelcilerle birlikte siyaseti dizayn etme çabasındalar. Biz Türkiye'de demokrasiyi kökleştirmeye çalışırken, CHP paralelcilerle vesayet arayışı içinde. Bir CHP vekili, '30 Mart'ta paralelcilerle ittifak yaparak hata yaptık' dedi. İşte itiraf. Ne tür ittifak yaptıysanız çıkın açıklayın. Kimlerle hesap yaparlarsa yapsınlar biz milletle yürümeye devam edeceğiz. CHP ve arkasındaki paralelci anlayışa da sesleniyorum; Sizin vesayetçi anlaşınız bizim dik duruşumuz karşısında iflas edecektir.
HAK ETTİĞİ CEVABI ALACAK: Her ne olursa olsun paralel yapılanmaya izin vermeyeceğiz. Demokrasimizin bir gereği olarak milli iradeden güç olanlar bu ülkeyi yönetecekler. Birileri, perde gerisinden, Pensilvanya veya başka bir merkezde, bürokrasi içinde örgütlenerek devleti yönetmeye kalkarlarsa hak ettiği cevabı alacaktır.
14 ARALIK OPERASYONU SİYASİ DEĞİL: 14 Aralık'ta yargıda başlayan süreç siyasi bir süreç değildir, herhangi bir siyasi müdahale ile başlamış değildir. Yurtdışındaki odaklar harekete geçti. Pazar tatil günü AB dahil açıklama yaptılar. Kirli bir kampanya başlattılar, karalama faaliyeti yürüttüler. Bir kez daha vurguluyorum. Bu operasyonlarda herhangi bir şekilde basın özgürlüğünü ilgilendiren bir konu yok. Basın özgürlüğü teminat altındadır ama hiç kimse hesap sorulamaz değildir. Nasıl biz siyasiler olarak milletin önünde hesap veriyorsak, herkes hesap verecek. Vatandaşlarımızı haksız yere hapse atanlar, şantaj uygulayanlar bilsinler ki bir daha böyle bir uygulamaya hiçbir zaman cesaret bulamayacaklar, imkan bulamayacaklar. Devletin tasallut altına alınmasına izin vermeyeceğiz.
Kardeşimiz olsa kolu koparırız: "Yolsuzluklara karşı mücadele bizim en temel şiarımızdır. 17-25 Aralık'ta hükümeti yıkma çabası vardır. Kim milli hazinemize yolsuzluk niyetiyle yaklaşırsa, harama bulaşırsa kardeşimiz de olsa onun kolunu koparmaya kararlıyız. Ama yolsuzluk iddiaları üzerinden milli idareye karşı kim harekete geçerse onu da durdurmaya kararlıyız."
2015'TE YENİ ANAYASA SÖZÜ: Bütün anayasal kurumlarımızın tam ve doğru yerine oturması için 2015 haziranından sonra yeni bir anayasa için yola çıkacağız. Kararlıyız, kim ne derse desin kim ne yaparsa yapsın Türkiye yükselen küresel güç olmaya devam edecektir.

'İŞTE İSİMLER ORTAYA ÇIKTI'
Başbakan, Bolu İl Kongresi'ndeki konuşmasında SABAH'ın dünkü haberine atıfta bulunarak şunları söyledi: "Kılıçdaroğlu, 'yakınlarımdan yedi kişi bile girmiş olsa, istifa etmeye hazırım' demişti. İsimler yayınlandı. Amcaoğlu, dayıoğlu her türlü akrabasının, kendi genel müdürlüğü zamanında SSK'ya girdiği belgelendi. Şimdi cevap verme vakti."

OSMANLICA AFİŞ
İl Kongresinin yapıldığı Ankara Spor Salonu'nda, 'Öncü ülke, büyük ülke yeni Türkiye', ' Biriz, beraberiz Yeni Türkiye', 'Cesaret ve özgüvenle ileriye koşan yeni Türkiye' gibi pankartların yanı sıra Osmanlıca 'AK Parti İl Kongresine Hoş Geldiniz Başbakan Ahmet Davutoğlu' yazılı pankart dikkat çekti. Salonda Filistin bayrakları da yer aldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Ülkeyi milli iradeden güç alanlar yönetecek'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN