Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Özal'a diktatör diyenler...

Giriş Tarihi: 21.2.2015 14:04 Güncelleme Tarihi: 21.2.2015 16:59
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Özal'a diktatör diyenler...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Malatya'da toplu açılış töreninde yaptığı konuşmada önemli mesajlar verdi. Zamanında Merhum Turgut Özal için atılan manşetlerin, yapılan haraketlerin bugün kendisi için yapıldığını kaydeden 7 Haziran'ın Türkiye bir milat olması gerektiğini vurgulayarak Yeni Anayasa ve Başkanlık Sistemi için halkı göreve çağırdı.

Malatya'da STK'larla kahvaltıda bir araya gelen Erdoğan, ayrıca bir de Özgürlük Meydanı'nda düzenlenen toplu açılış töreninde vatandaşlara hitap etti. Merhum Turgut Özal'ın memleketi Malatya'da halka hitap eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin Özal ile büyük bir ivme yakaladığını, Özal'ın ölümünün ardından Türkiye'nin karanlık günlere geri döndüğünü kaydetti. Mevcut sistemin Türkiye'yi daha ileri götüremeyeceğini ve Türkiye'nin artık yerinde patinaj çektiğini kaydeden Erdoğan 'Patinaj çeken bir araca harcanan enerji israftır' dedi. Erdoğan ayrıca yaptığı konuşmada döneminde Merhum Cumhurbaşkanı için atılan manşetlerin, yapılan hakaretlerin bugün kendisi için yapıldığını kaydetti. İşte Cumhurbaşkanı Özal için o dönem atılan manşetler ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Malatya Özgürlük Meydanı'nda yaptığı o konuşma;
O Özal ki 12 Eylül'ün ardından bir kardelen çiçeği gibi milletin umudu olarak ortaya çıkmış, Türkiye'yi yepyeni bir döneme taşımıştır. Özal ne diyordu Büyük Türkiye diyordu, başkanlık sistemine geçmemiz gerek diyordu. Biz de bugün aynı şeyleri söylüyoruz. Yeni Türkiye yeni Anayasa Başkanlık Sistemi, Çözüm Süreci diyoruz. Malatya'nın bize armağan ettiği tüm kazanımlara sahip çıkıyoruz. Dün Özal'a diktatör diyerek Özal'a tek adam heveslisi diyerek iftira atanlar bugün aynısını bana söylüyorlar. İnanın değişen hiç bir şey yok. O zamanın gazete arşivlerini getirttim baktım inanın aynı şeyi söylemişler.
EĞİTİMDE MALATYA ÖRNEK İLLERİMİZDEN BİR TANESİ


Erdoğan burada yaptığı konuşmada 'Şu bölünmüş yolları görünce iftihar ettim. Son 2 yılda Malatya'ya 6 kez geldim. Bu bir şeyi gösteriyor sizin Allah'ınıza kurban. Size olan sevdamız artarak devam ediyor. Sizler bizi bu yolculukta hiç bir zaman yalnız bırakmadınız, her zaman yanımızda oldunuz. Sizinle bu yolları beraber yürüdük. Aşık Veysel gibi uzun ince bir yoldayız gidiyoruz gündüz gece dedik ve hakakiten gittik gündüz gece. 2014 Yılında sadece Malatya'ya çevre illerle beraber yapılan yatırım tutarını biliyor musunuz 451 trilyon. Valimizden brifing aldım. Eğtiimde öncü Malatya elhamdulillah. Bizim sınıflarımızda öğrenci sayısı 75'ti. Biz öyle okuduk. Öyle okullar vardı ki 100-110. O günlerden şimdi bugüne geldik. Tabii ki ulaşım alt yapı noktasında çok çok önemli.

O MAKAMIN SAHİBİ SİZSİNİZ

Bu benim sorumluluğumdur. Mesuileyitimdir zira Cumhurbaşkanlığı seçim kampanyasında hakikaten yüz bini aşkın insanın Malatyalının o desteğini ifade ettiği günü unutamıyorum. O ne muhteşem bir buluşmaydı. ve sizin o gün verdiğiniz heyecan sandıklarda da kendini gösterdi. Şimdi biz bu yolculuğumuzu kararlı bir şekilde sürdüreceğiz. 10 Ağustos Cumhurbaşkanlığı seçimlerde Malatya yüzde 70 gibi bir oy oranı ile bizi o makama gönderdi. O makamın sahibi kim sizsiniz siz. Ben milletin vekiliyim. Milletin yetkilendirdiği bir Cumhurbaşkanı olarak oradayım.

LİDERLİK BİZİM GENLERİMİZDE VAR


Şimdi, sizlerle bu buluşmayı yapıyoruz ya birileri rahatsız oluyor. YSK'ya müracaat etmişler. Cumhurbaşkanına seçime kadar 7 Haziran'a kadar meydanları yasaklayın. Bunlar hala Cumhurbaşkanının ne anlamana geldiğini öğrenememişler. İşte başkanlık sistemine de bundan karşı çıkıyorlar. Çünkü onların başkanlık sistemini tahayyül etmeleri mümkün değil. Zira bunların genlerinde bu yok. Ama bizim tarihimizde bizim genlerimizde bizim geleneğimizde başkanlık sistemi var, bizim genlerimizde liderlik sistemi var.

7 AĞUSTOS'TA SAFINIZI BELLİ ETTİNİZ

Önümüzde bir süreç var. Seçimden hemen önce 7 Ağustos'ta bizi bağrınıza bastınız. Tüm Türkiye'ye dünyaya saflarınızın ne olduğunu gösterdiniz. O çok anlamlı bir gündü. Demokrasiden yana, özgürlükten yana, haktan adaletten yeni Türkiye'den, yeni anayasadan yana olduğunuzu söylediniz. O muhteşem miting için sizlere ayrıca şükranlarımı sunuyorum. Seçimden sonraki 9. il ziyaretimi Malatya'ya yapıyorum. Malatya'ya her gelişimde bana güç verdiniz. Bana moral verdiniz. Ülkeme milletime hizmet etmek için var gücümle çalıştım, çalışmaya devam ediyorum. Malatya bizi bilir, bende Malatya'yı bilirim. Bilirim ki Malatya'dan vasat insan çıkmaz. Çünkü, Malatyalı özgündür.

ÖZAL'A DİKTATÖR DİYENLER ŞİMDİ BANA AYNI ŞEYLERİ SÖYLÜYOR


Battalgazi'nin torunlarına bu yakışır. Hamidonun evlatlarına böylesi yaraşır. Cesareti ile dirayeti ile tüm ülkeye örnek olmuş bedelini de ailesi ile birlikte canını vererek ödemiş bir kahramandır. Turgut Özal'ın hemşerilerine de böylesi yakışır. O Özal ki 12 Eylül'ün ardından bir kardelen çiçeği gibi milletin umudu olarak ortaya çıkmış, Türkiye'yi yepyeni bir döneme taşımıştır. Özal ne diyordu Büyük Türkiye diyordu, başkanlık sistemine geçmemiz gerek diyordu. Biz de bugün aynı şeyleri söylüyoruz. Yeni Türkiye yeni Anayasa Başkanlık Sistemi, Çözüm Süreci diyoruz. Malatya'nın bize armağan ettiği tüm kazanımlara sahip çıkıyoruz.

TÜRKİYE'NİN GELEBİLDİĞİ SON NOKTA BURASI DAHA İLERİ GİDEMİYOR PATİNAJ YAPIYORUZ


Dün Özal'a diktatör diyerek Özal'a tek adam heveslisi diyerek iftira atanlar bugün aynısını bana söylüyorlar. İnanın değişen hiç bir şey yok. O zamanın gazete arşivlerini getirttim baktım inanın aynı şeyi söylemişler. Özal'ı cumhurbaşkanı seçtirmemek için tüm kirli yöntemleri 2007 yılında bizim adayımız Abdullah Bey'e aynen uyguladılar. Biz milletimizn desteği ile bu engeli aştık. Bir daha bu yola tevessül edemesinler diye Cumhurbaşkanını doğrudan halkın seçmesinin yolunu açtık. Bu kadar insan bu desteği Ankara'da yan gelip yatsın, sadece imza atsın diye vermedi. Biz de koşturan, terleyen, farklı bir cumhurbaşkanı olacağımızı zaten peşinen söylemiş bu taahhütle de oy istemiştik. Türkiye'nin hızla gerçekleştirmesi gereken hedefler vardı, Malatya'nın hedefleri ihtiyaçları vardı. Mevcut sistemin Türkiye'nin getirdiği yer burası daha da ileri gidemiyoruz. Sürekli patinaj yapıyoruz. Sürekli patinaj yapan araba için harcanan güç israftır. Bunun için yeni anayasa şarttır ileri gidebilmek için başkanlık sistemidir. Bu sistem bizim kadim devlet geleneğimizin gereğidir.

BUNLAR KENDİ TARİHLERİNDEN MEDENİYETLERİNDEN HABERSİZ


Artık çalışmalarımızı Beştepe'deki yeni Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda milletin evinde yürütüyoruz. Resmi kabul ve törenlerimizi orada yapıyoruz. Artık çalışmalarımızı Beştepe'deki yeni Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda milletin evinde yürütüyoruz. Resmi kabul ve törenlerimizi orada yapıyoruz. Hedef 50 bin muhtarla milletin evinde bir araya gelmek. Şu ana kadar 2 muhtar toplantısı yaptım. Halkımızın temsilen onları oraya alıyoruz, almaya devam edeceğiz. Bu törenlerde Cumhurbaşkanlığı forsunda yer alan tarihteki 16 Türk devletini o dönemin kıyafetleriyle temsil eden birer askerimiz de yer alıyor. Birileri kendi aklınca bunu alaya alıyor dalga geçiyor. Tabi ben görevimiz gereği dünyanın dört bir yanına gittim resmi törenleri gördüm. Pek çoğunda tarihlerini ifade eden sembolük ifadelerle karşılaştım. Bunları da gayet memnuniyetle ilgi ile takip ettik. Biz kendi tarihimizi kendi kültürümüzü kendi mirasımızı bu şekilde sembolik olarak törenlere dahil ettiğimizde bundan neden rahatsız oluyorlar. Çünkü bunlar kendi tarihlerinden medeniyetlerinden habersiz hatta utanıyorlar. Biz milletimizle iftihar ediyor milletimizle yaşıyor medeniyetimizle gurur duyuyoruz. Bunu da her yerde göstermekten asla imtina etmiyoruz etmeyeceğiz.

MİLLET NE DERSE O OLACAK


Kafa bu olunca biz başkanlık sistemi deyince onlar padişahlık sistemi diye mukabele ediyorlar. Kendi kurdukları vesayet düzeni ile yönetmeye alışmışlar. Biz milli irade egemenlik milletindir deyince rahatsız oluyorlar. Egemenlik kayıtsız şartsız milletin değil mi sadece Meclis'in duvarına yazılsın diye egemenlik kayıtsız şartsız milletin denmedi. İşte egemenlik burada. Bu meydan ne derse o olacak. Şimdi ben buradan sesleniyorum. Millet evet diyorsa bitmiştir, hayır diyorsa yine bitmiştir.

BAK BURADAKİLER MASKE TAKMIYOR


6-7-8 Ekim olaylarında birileri çıkıp sokağa dökülün dedi. Döküldüler mi sokağa evet. Terör örgütü ile sokakları yaktılar mı her yeri yaktılar mı? Bunlar benim Kürt vatandaşlarımı da istismar ediyorlar. Bunlar benim Kürt kardeşlerimin temsilcileri olamaz. Sokakları kazdılar oraları kazmak suretiyle oraları işlemez hale getirdiler. Çok büyük yolsuzluklar oldu. Suratında maskeler neden suratını örtüyorsun. Terörist değilsen suratını aç. Özgürlük diyorsan işte özgürlük meydanı burası. Buradakiler maske ile dolaşmıyorlar. Alnı ak, yüzü ak bu şekilde buradalar. Bakıyorsun bir kısmı etek giymiş. Niye etek giyiyorsun yahu. Bunlar hanımlara da hakaret ediyorlar. Bunların durumu bu. Onlar ne yaparsa yapsın inanıyorum ki İç Güvenlik Paketi kısa sürede Meclis'ten geçecek. Bunlar kaostan, krizden, çekişmeden, kavgadan, darbeden besleniyorlar. Onun için de başkanlık sistemini istemiyorlar. Çünkü o sistemde istikrar var, güven var, başkanlık sisteminde kabus ortamını yakalayamayacaklar. Yapılan iş milletin menfaatinedir. Bunlar buna karşı çıkıyorsa demekki doğru yoldayız. Biz ülkemiz için milletimiz için Türkiye'nin 2023, 2053, 2071 vizyonu için ne gerekiyorsa onu yapıyoruz.

7 HAZİRAN TÜRKİYE İÇİN MİLAT OLACAKTIR


Bütün bu adımlarla beraber dün yapılmayanların eksik bırakılanların yanlış yapılanların faturasını son 12 yıldır hep birlikte ödüyoruz. Bugün bunları yapmaya, çocuklarımızın torunlarımızın gelecek nesillerin bekası için mecburuz. Geçmişte Özal başta olmak üzere pek çok kişi bu gerçeği görmüştü. Onların gücü buna yetmemiş veya ömürleri kafi gelmemişti. Biz milletimizden aldığımız güç ve destekle bunu başarabileceğimize inanıyorum. 7 Haziran inşallah Türkiye için bir milat olacaktır. 10 Ağustos'ta Cumhurbaşkanı'nı kendi seçen Türkiye'nin 7 Haziran'da kendi anayasasını yapabileceği Başkanlık Sistemi'ne geçebilecek bir iklimi yakalayacağına inanıyorum. Malatya ülkemizin tüm renklerini bünyesinde barındıran bir şehrimiz. Malatya'nın ortaya koyduğu kardeşlik görüntüsü herkese örnek olmalı. Biz bu iklimin doğu ve güneydoğu başta olmak üzere tüm Türkiye'ye hakim olması için çözüm sürecini başlattık. Çözüm sürecinin sadece ülkemizin milletimizin buna ihtiyacı olduğunu gördüğümüz için projelendirip başlattık. Projenin asıl muhatabı ülkemizin, milletimizin tamamıdır. Milletimizi üzecek, hakkına hukukuna halel getirecek hiç bir işin içinde olmadık olmayız. Şehitlerimizin hatıralarını, gazilerimizi ve ailelerini yaralayacak hiç bir adım atmadık atmayız. Amacımız bu millete çok büyük zarar vermiş bu sancıyı dindirmektir. Bunu da aklıselim olarak çözmek istiyoruz.

PAKETTE KARŞI ÇIKACAK NE VAR?


Gerçekten sınırların zorlandığı, sabırların zorlandığı pek çok durumla karşılaştık. Sokakları terörize ettiler. Devlete karşı gövde gösterisi yaptılar. Baskı ile tehditle insanların iradelerini ipotek altına almaya çalıştılar. En son 6-8 Ekim eylemlerini hatırlıyorsunuz. Silah kullanarak silah taşıyarak terör estirdiler. Ama bütün bunlara sabrettik. İnternet ortamında nefret suçu işlersen terör çağrısı yaparsan suç işlemiş olursun. Polisin adam öldürme, yaralama, cinsel saldırı, çocukların cinsel istismarı, uyuşturucu gibi durumlarda 24 saat toplumsal huzuru bozma suçlarında 48 saat gözaltı süresi olsun diyoruz. Burada karşı çıkacak ne var? Demir bilyelerle molotoflarla millete saldırsınlar mı? Bunların aslında muhalefet tarafından talep edilmesi gerekir. Onlar sürekli başka işlerle uğraştığı için hükümet bunları paket haline dönüştürüp Meclis'e getirmiş. Ne güzel yapmış eksik varsa tamamla, fazlası varsa onu müzakere et. Meclis'te yaşananları gördünüz.

TÜRKİYE'Yİ ŞANTAJLA, MONTAJLA SOYMAYA ÇALIŞTILAR

Türkiye'de bugüne kadar ne olduysa bunlara rağmen oldu. İç Güvenlik Paketi'nin de ben bunlara rağmen Meclis'ten geçeceğine inanıyorum. Çözüm sürecini de kendi program ve takvimimize göre sürdürüyoruz. Türkiye'yi bu büyük sıkıntıdan kurtarmak, kardeşliğimizi güçlendirmek için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz. Soruyorum medyaya siz kimin yanındasınız? Siz ellerinde molotoflarla Serap kızlarımızı yakanların yanında mısınız? Toplu katliamların peşinde koşanların yanında mısınız? Paralel devlet yapılanması ile birlikte bu ülkede Cumhurbaşkanı'nı Başbakan'ı Anayasa Mahkemesi'ni, TSK'yı dinleyenlerin yanında mısınız? Siz Türkiye'yi şantajla montajla soymaya çalmışanların yanında mısınız? Bunlar cemaat değil bir örgüttür. Bunun adı Paralel Devlet Yapılanması'dır.

BİZ KEFENİMİZLE BU YOLA ÇIKTIK


Gazetelerde görüyorsunuz 1 haftadır şahsımı, ailemi tehdit ediyorlar. Ne dedim biz bu yola çıkarken beyaz kefenimizi giyerek çıktık. Allah'ın verdiği ömrü bir lahsa öne bir lahsa geriye götürmeye kimsenin gücü yetmez. İşte şimdi de kızımı tehdit ediyorlar. Beni tehdit ediyorlar. Kiminle bunu beraber yapıyorlar ana muhalefet ile yapıyorlar. Şimdi onlar da bazı farklı şeyleri söylüyorlar. Her şey hukuk içinde yürüyor. Bunların belgesi bilgisi varsa hukuk da elbette gereğni yapacaktır. Fakat biz bunların farkındayız bilioyruz. Çünkü başka çıkış yolunuz yok. PKK terör örgütü bir siyasi partiye Güneydoğu'da silahla tehdit etmek suretiyle oy topluyor. Muhtarlarımızın bir çoğu bundan bize dert yanmıştır. Fakat dik durduğumuz sürece bilesiniz ki bu ülkede her daim hak hakim olacaktır. Ben şimdi sizlere Merhum inönü'nün ağzıyla diliyle ifade ediyorum. Ne demişti 'Namuslulular namussuzlar kadar cesur olmazsa başarıya ulaşamazsınız'. Evet şimdi namussuzlar kadar en az namuslular cesur olmak zorundadır. Çekinmeyecek yılmayacağız adam gibi duracağız, dik duracağız ve yolculuğa böyle devam edeceğiz. Ben bölgede yaşayan kardeşlerim olmak üzere milletimizin tamamının iradesi desteği ile bu çözüm sürecini başarıya ulaştıracağımızı inanıyorum. Malatya her konuda olduğu gibi bu konuda da öncü tavrını, yapıcı, üretken özgün tavrını ortaya koymuştur. Bu konuda Malatya'dan daha güçlü bir ses bekliyoruz. Bu mesele bize Rahmetli Özal'ın mirasıdır. Özal'ın vefatının arkasından Türkiye'nin nasıl bir karanlık döneme girdiğini çok iyi hatırlıyoruz.

ÇOĞU GİTTİ AZI KALDI, GÜZEL GÜNLER YAKINDIR


Bu defa aynı hataların tekrarlanmaması için elimizden gelen gayreti ortaya koyacak, oyunların sergilenmesine müsade etmeyeceğiz. Milletimizin onuruna, itibarına halel gelmeden bu meselenin çözümünü sağlamak mecburiyetindeyiz. Çoğu gitti azı kaldı. İnşallah aydınlık günler yakın. Ne diyor o güzel Türkü'de 'Allah'ın verdiği dert gün olur geçer, Aşka düşen yürekler yanar kül olur geçer. Bizim yüreğimiz milletin aşkı ile dolu. Millete hizmet aşkı ile dolu, diğer her şey gelir geçer. Yeter ki bu aşk, bu sevda, bu umut bitmesin. Ben bu düşüncelerle bir kez daha açılışını yaptığımız eserlerin, hizmetlerin ülkemize, Malatya'mıza hayırlı olmasını Rabbim'den niyaz ediyorum.

Bizim ihtiyacımız 'Liderlik sistemi'

Erdoğan'dan flaş açıklama

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Malatya'da STK temsilcileri ile biraraya geldiği kahvaltı sonrası gazetecilerin sorularını cevaplamış gündeme ilişkin açıklamalarda bulunmuştu.

BANA BUGÜN OLANLAR YARIN BAŞKASINA OLACAK


Bunların ucu kendilerine dokunduğunda bunlar rahatsız oldular. Bundan sonra süreç çok farklı gelişecek. Gelişmeler, uzantılar, ismi geçenlerin bir kısmı medya mensubu, bir kısmı siyaset, bir kısmı kendini gizleyen ve daha önce güvenlik teşkilatımızın içinde bulunanlar. Bunlar dürüst olsa kaçıp gitmezlerdi bu ülkede dururlar ve mücadelelerini sürdürürlerdi. Şimdi yurt dışına giderek ulusal güvenliğimizi oradan tehdit etmeye çalışıyorlar. Bizim aslında ulusal mücadeleyi vermemizi gerektirir. Bugün bana olan şeyler yarın bir başkasına olacaktır. Geçmişte Sayın Baykal'a olan da aslında budur. Ben bunu defalarca söylememe rağmen kale alınmadı. Ben bulsam bunu savcılığa teslim ederdim. Bu bir ufuk meselesidir. Bu mühendislik olayı böyle yapıldı Sayın Baykal gönderildi yerine başkası geldi. Benzer şeyler yine yapılacaktır. Bunlar çıkar odaklıdır menfaat odaklıdır. Bunlar ülkenin menfaatlerini düşünmeyeceklerdir. Ne yazı kki ulusal medya bu konuda bir işbirliğinin içinde yer almıyorlar. Bu iş onlara vurduğunda onlar da hop oturup hop kalkacaklardır. Ben bunu görüyorum. Seslerinin çıkmayışı şantajdandır, montajdandır.

ENDİŞEM OLSA BİRİLERİ GİBİ KAÇARDIM

Benim kızımla alakalı böyle bir şey söz konusu değil. Oğlumla ilgili böyle birşey asla söz konusu değil. Bu konuyla ilgili bunların hepsi uydurmadır. Böyle bir şey olamaz. Tedbirler benim can güvenliği ile ilgili ailemle ilgili devletin vermiş olduğu bir tedbir var. Bu tedbirler de güvenlikle ilgili tedbirlerdir. Şimdi kalksa Aysun'u tehdit etseler o da bize müracaat etse biz de hemen gereğini yapıyoruz. Güvenliğin istihbaratın tedbir politikası vardır. Gerekirse elemanları falan değiştirir. Endişem olsaydı ben de birileri gibi bu işleri bırakıp bir yerlere kaçmam lazımdı.

Bütün mesele halkımızın vatandaşlarımızın başta Kürt vatandaşlarımız olmak üzere çözüm sürecine karşı çıkanlara prim vermemeliyiz. Sağlam, dik durursak ülke beklediği huzuru çok daha kısa sürede yakalayacaktır.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Özal'a diktatör diyenler...
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN