Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Karakutu' Akyürek tutuklandı

Giriş Tarihi: 28.2.2015
'Karakutu' Akyürek tutuklandı

Hrant Dink suikastı kapsamında gözaltına alınan dönemin Emniyet İstihbarat Daire Başkanı Akyürek, 'ihmalle ölüme sebebiyet vermek, resmi belgede sahtecilik ve görevi kötüye kullanmak'tan tutuklandı

Hrant Dink cinayeti soruşturması kapsamında gözaltına alınan eski Emniyet İstihbarat Daire Başkanı Ramazan Akyürek tutuklanarak, Silivri Cezaevi'ne gönderildi. Ankara'da önceki gün gözaltına alınarak İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne getirilen Akyürek dün Haseki Hastanesi'nde sağlık kontrolünden geçirildi. Gazetecilere "Hakkınızı helal edin" diyen Akyürek, Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'na götürüldü.

SAVCIDAN ÜÇ SUÇLAMA
Emniyetteki Paralel yapılanmanın en önemli isimlerinden olan Akyürek, 'ihmali davranışla ölüme sebebiyet vermek', 'resmi belgede sahtecilik' ve 'görevi kötüye kullanmak' suçlarından tutuklanması istemiyle İstanbul 2. Sulh Ceza Hâkimliği'ne sevk edildi. Mahkemede yaklaşık 3 saat sorgulanan Akyürek'in, TCK'nın ilgili maddeleri uyarınca 25 yıla kadar hapis cezası öngörülen üç ayrı suçtan tutuklanmasına karar verildi.

DÖRDÜNCÜ TUTUKLAMA

Dink'in 8 yıl önce öldürülmesine ilişkin soruşturmada, daha önce de emniyet müdürü Ercan Demir, emniyet amiri Özkan Mumcu ve polis memuru Muhittin Zenit ise 'cinayette ihmalleri olduğu' gerekçesiyle tutuklanmıştı.

BAKANLARA DA BİLGİ VERMEDİ

Dönemin İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah, dönemin Emniyet İstihbarat Daire Başkanı Akyürek hakkında, "Bana hiçbir şey söylemedi. İçişleri ve Adalet bakanlarına da bir şey söylemedi. Yani konuşmadı" şeklinde ifade vermişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Karakutu' Akyürek tutuklandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN