Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Akademisyenlerden Hacettepe'deki saldırıyı kınama

Hacettepe Üniversitesi’nde saldırıya uğrayan Araştırma Görevlisi Arda Akçiçek’e genç akademisyenlerden destek bildirisi geldi. Akademisyenler imza kampanyası başlatarak olayı kınadı, özgürlük dersi verdi.

Giriş Tarihi: 21.10.2015 14:50
Akademisyenlerden Hacettepe'deki saldırıyı kınama
Hacettepe Üniversitesi Araştırma Görevlisi Arda Akçiçek'in üniversitedeki odasının kapısına bir öğrenci grubu tarafından kırmızı boya atılması ve tehdit içeren sözler yazılmasının ardından, Akçiçek'le dayanışma içerisinde olduğunu bildiren bir grup genç akademisyen bir imza kampanyası başlattı.

Saldırıyı kınayan ve bu eylemdeki pervasızlığa dikkat çeken kınama metninin tamamı şöyle:

Kınıyoruz!

Hacettepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Ensititüsü'nde görevli meslektaşımız Ar. Gör. Arda Akçiçek'e yapılan tehditkâr ve hedef gösterici saldırıyı üzüntüyle öğrendik. Üniversitelerde uzun zamandır hissedilen, belirli ideolojik grupların, çoğunluk üstünde kurduğu tahakkümün çirkin bir yansıması olan bu olaya maruz kalan Arda Akçiçek'e geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.

Saldırıyı yapan grup ya da grupların, ağzından düşürmediği özgürlük kavramı, bir topluluğun kendi politik haklılığı uğruna herkesi hedef göstermesine imkân verecek, diğer öğrenciler ve öğretim üyeleri üzerinde baskı kurulmasını mazur gösterecek bir araç olarak kullanılamaz. Özgürlük; taşkınlığa ve saldırganlığa meyilli grupların aracı değil, çalıştığımız kurumları kurum yapan en temel değerlerden biridir. Bugün bir araştırma görevlisini hedef alan bu saldırı, üniversiteleri kendilerinin kaleleri sanan zorbaların adaletsiz tavrının dışavurumudur. Bu sebeple, tahammül sınırlarını aşan bu saldırının faillerinin savunduğu düşüncelerin; gücünü yalandan alan ve bu yalan üstünden insanlara saldıran, onları açık hedef haline getiren bu pervasızlıklarının tam karşısındayız.

Biz, aşağıda imzası bulunan isimler, arkadaşımız Arda Akçiçek' le dayanışma içinde olduğumuzu belirtiyor, üniversitelerin nefret suçlarının çeşitli ideolojik kılıflar altında işlenebildiği mekânlar olmaktan çıkması için irademizi ortaya koyuyoruz.

https://www.change.org/p/akademi-camias%C4%B1-hacettepe-%C3%BCniversitesi-ara%C5%9Ft%C4%B1rma-g%C3%B6revlisi-arda-ak%C3%A7i%C3%A7ek-e-yap%C4%B1lan-sald%C4%B1r%C4%B1y%C4%B1-k%C4%B1n%C4%B1yoruz?recruiter=60118392&utm_source=share_petition&utm_medium=copylink
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Akademisyenlerden Hacettepe'deki saldırıyı kınama
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN