Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Artık başka bir lige çıkmanın zamanı geldi'

Türkiye'nin büyümesinin yolunun, kararların hızlı alınabileceği bir sistemden geçtiğini aktaran Bakan Ala, "Artık başka bir lige çıkmanın zamanı geldi. Bu sistem zaman kaybına yol açıyor" dedi

Giriş Tarihi: 19.12.2015
'Artık başka bir lige çıkmanın zamanı geldi'
İçişleri Bakanı Efkan Ala, başkanlık sistemine geçiş ile Türkiye'nin demokrasi, ekonomik ve sosyal açıdan büyümesinin hızlanacağını söyledi. Başkanlık sistemiyle koalisyon belirsizliğinin de ortadan kalkacağına dikkat çeken Ala şöyle devam etti: "90'lı yıllardaki gibi 'acaba koalisyonlar dönemi olacak mı'? Yani bir sıkıntı olacak mı? Koalisyonlar döneminin ihtimali bile çok büyük bir sorun oldu. Başkanlık sistemi, 'böyle şeylerle karşılaşmayalım' önerisidir. Çok hızlı gelişme imkânı verir Türkiye'ye diye bir öneri bu."

'HİBRİT BİR REJİM'
Bakan Ala, Türkiye'deki parlamenter sistemi de eleştirerek, "Zaten bu sistemin neresinden baksanız başka bir şey görüyorsunuz. Parlamenter sistem deseniz değil, başkanlık sistemi deseniz başkanlık sistemi değil, yarı başkanlık sistemi deseniz o değil, hibrit bir rejim. Bunun berraklaştırılması gerekmez mi? Böyle mi yolumuza devam edeceğiz?" dedi. Türkiye'nin demokrasi, ekonomik ve sosyal açıdan büyümesinin yolunun kararların hızlı alınabileceği bir sistemden geçtiğini aktaran Ala, sözlerini şöyle sürdürdü: "Hükümetler atılım yapmak istiyor. Devletin bütün kurumları, tüm toplum kesimleri buna destek olmalı değil mi? Artık başka bir basamağa çıkmanın zamanı geldi. Bu sistem zaman kaybına yol açıyor. Türkiye'de başka bir lige çıkmanın yolu buradan geçiyor. Biz ne diyoruz? Dünyanın ilk 20 ekonomisi içindeyiz. Ama bizim hedefimiz ilk 10 ekonomi içine girmek. Ekonominizle, demokrasinizle, sosyal refahınızla ilk 10 içinde olmak. Bunu neyle yapacaksınız? Bunu sivil bir anayasayla yapabilirsiniz."

OTOBAN VE ANADOL BENZETMESİ
Bakan Ala yeni anayasa ve başkanlık sistemine duyulan gereksinimi ilginç bir örnekle anlattı: "Biz yasaları yapıyoruz. Tabiri caizse bir otoban yapıyoruz. Otobanın üzerinde, 1982 model bizim Anadol marka aracımız vardı, onunla gidiyoruz. Onu tamir ediyoruz, orasına burasına bakıyoruz. Öbür adam en gelişmiş otomobiliyle geliyor, bunu geçiyor. Olur mu? Böyle mi devam eder? Siyasi iradenin hızlı karar almasını sağlayacak düzenlemelerin yapılması lazım. Devlet mekanizmaları da kurumları da böyle çalışacak. Onu da anayasayla yapabilirsiniz. Temel hak ve özgürlükler, demokrasi konusundaki hususlar da aynen böyledir. O bakımdan bu vazgeçilmezdir, Türkiye'nin bir hedefidir. Umarım partiler burada bir araya gelir ve destek verirler ve bunu gerçekleştirebiliriz."

PERVİN BULDAN O TEHDİDİ İZALE ETSİN

İçişleri Bakanı Efkan Ala, terör olaylarının arkasında devletin bulunduğu iddialarına ilişkin ise "Lüzumsuz, hiçbir kanıtı olmayan, insan aklına da aykırı, böyle bir çağda bunların zaten imkânsız olduğunu da bilmeyen bir anlayışın kurduğu cümleler bunlar. Bunlar ciddiye alınacak şeyler değil" dedi. HDP'li TBMM Başkanvekili Pervin Buldan'ın Twitter hesabından yaptığı, 'Bırakıp gitmeyeceksin. Terk etmeyeceksin. Bir gün geri dönmek istersen yüz bulamayabilirsin" açıklaması sorulan Ala, Buldan'ın öğretmenlere yönelik bu tehdidi izale edecek, ortadan kaldıracak yeni bir açıklama yapması gerektiğini söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Artık başka bir lige çıkmanın zamanı geldi'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN