Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hadi kampanya yapın

Giriş Tarihi: 15.1.2016
Hadi kampanya yapın

Devleti "terör uygulamakla" suçlayan ihanet bildirisini imzalayan akademisyenlere çağrı: Haydi Çınar saldırısı için de kampanya yapın

İmzaladıkları bildiriyle, terör örgütüne tek laf etmeden, yürütülen operasyonlardan dolayı devleti "katliamla suçlayan" bin 128 akademisyene tepkiler sürüyor. AK Parti Gaziantep Milletvekili Ahmet Uzer, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "Terör örgütü propagandası metnine imza atan bin 100 akademisyen, Diyarbakır Çınar'daki saldırı için de bir kınama metnine imza atarlar herhalde" ifadesini kullandı.

PKK'NIN ERZAK DEPOSU BULUNDU

TEPKİLER ÇIĞ GİBİ

TBMM Başkanı İsmail Kahraman da saldırıyı kınadı. AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik ise "Lanetli terör PKK-DAEŞ koalisyonu ülkemizi, demokrasimizi, insanımızı hedef alıyor. Terörle mücadelemiz demokratik ve insani değerleri koruma mücadelesidir. Haklı ve meşrudur" dedi. Akademik çevrelerden gelen tepkiler ise şöyle: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi (MSKÜ) Rektörü Prof. Dr. Mansur Harmandar: Üniversitemiz vatan için mücadele eden güvenlik güçlerimizin yanında, ihanet içinde bulunanların da şiddetle karşısında olmaya devam edecek. Selçuk Üniversitesi (SÜ) Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin: Bu tür yaklaşımları doğru bulmuyoruz. Biz bu devletin kanatları altında, huzur, birlik ve dirlik içinde yaşamayı arzu ediyoruz. Bütün çabalarımız da bu yöndedir.

PKK'NIN KORKULU RÜYASI OLACAK


İMZALARA UZAKLAŞTIRMA
Bu arada Düzce Cumhuriyet Başsavcılığı, bildiride imzası olan Düzce Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Latife Akyüz hakkında, adresinde bulunamadığı için yakalama kararı çıkardı. Akyüz üniversiteden de uzaklaştırıldı. Hakkâri'de bildiriye imza atan okutman Ümran Roda Suvağcı da gözaltına alındı. Tunceli'de ise 7 öğretim görevlisi hakkında soruşturma açıldı. Kocaeli'nde ise 19 akademisyen hakkında soruşturma açıldı. Çukurova Üniversitesi 2 personeli hakkında idari soruşturma başlattı. Giresun Üniversitesi ise bildiride imzası bulunan Doç. Dr. Dilek Özhan Koçak'ı açığa aldı.

O BİLDİRİYE SORUŞTURMA
HakkÂri Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulunda okutman olarak görev yapan Ümran Roda Suvağcı, bildiride terör örgütünün propagandasının yapıldığı gerekçesiyle başlatılan soruşturma kapsamında ifadeye çağrıldı. Bunun üzerine adliyeye giden Suvağcı, cumhuriyet savcısına ifade verdi. Suvağcı, ifadesinin ardından adliye binasından ayrıldı. Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı da kendisini "Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi" olarak tanımlayan ve başsavcılığın yargı çevresinde bulunan üniversitelerde görev yapan akademisyenler hakkında soruşturma başlattı.

KARŞI KAMPANYA AÇILDI
Hür Akademisyenler Derneği'nce "Teröre sessiz kalmayacağız" başlığıyla imza kampanyası başlatıldı. Kampanyada 14 saat gibi kısa süre sonra bine yakın imzaya ulaşıldı. Türk Ocakları Genel Merkezi de "Devletin başta Kürt halkı olmak üzere tüm bölge halklarına karşı gerçekleştirdiği katliam" olarak niteleyen bildiriye karşı bir bildiri imzaya açtı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hadi kampanya yapın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN