Türkiye'nin en iyi haber sitesi

‘İlk işimiz başkanlık sistemi ve anayasa’

Giriş Tarihi: 25.5.2016
‘İlk işimiz başkanlık sistemi ve anayasa’

Başbakan : Seçimle gelmiş cumhurbaşkanının milletiyle ilişkisindeki fiili durumunu anayasaya uygun hale getirmek AK Parti Grubu’nun boynunun borcudur

Başbakan Binali 65'inci Hükümet'in Bakanlar Kurulu'nu açıkladıktan sonra Meclis'te ilk grup toplantısını yaptı. Salondakileri, "Erzincanlılar, İzmirliler ve " sözleri ile selamlayarak başlayan Yıldırım şunları söyledi:

YOLUN YOLUMUZDUR: AK Parti'mizin kurucusu, genel başkanımız, liderimiz, 'nin ilk seçilmiş Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a buradan sevgilerimizi saygılarımızı iletiyoruz. Sayın Cumhurbaşkanım AK Parti grubu olarak bir kez daha diyoruz ki yolun yolumuz, davan davamız, sevdan sevdamızdır. 15 yıl önce beraber çıktığımız yolda, millet yolunda liderliğinizde ülkemize çok güzel hizmetleri hep birlikte kazandırdık. AK Parti yeri geldi vesayet odaklarının tehdidi ile karşı karşıya kaldı. Partimizi kapatmaya kalktıklarında karşılarında Erdoğan ve yol arkadaşları vardı. Partimize muhtıra verildiğinde "Biz ancak Hakk'ın ve halkın önünde eğiliriz" diyen ve milli iradeden başka hiçbir güç tanımayan kadroların başında yine Recep Tayyip Erdoğan vardı. Biz hatırlı etkili çevrelere boyun eğen onların işaretleri ile istikamet belirleyen bir parti değiliz. Biz AK Parti'yiz, milletin partisiyiz.

2016 BAKANLAR KURULU LİSTESİ (YENİ KABİNE)
İNİSİYATİF KULLANIYOR: Diyorlar ki "Cumhurbaşkanı memleket meselelerine karışıyor, eskiler gibi otursun orada merasimlere gitsin protokol işlerini yapsın, temsili olsun." 21.5 milyon vatandaşın oyunu alan cumhurbaşkanının millete karşı sorumluluğu var. Cumhurbaşkanımız ülke için barış ve kardeşlik için her türlü inisiyatifi kullanıyor, kullanmaya devam edecek.

BOYNUMUZUN BORCU: Seçime giderken bütün partiler vaatlerinin en başına yeni anayasayı koydu. Ama seçim bitiyor biri sağa gidiyor biri sola gidiyor biri Kandil'e doğru gidiyor. Vaat vermek çocuk oyuncağı değil. 79 milyona vaat veriyorsunuz. Bunun gereğini yapmazsanız her seçimde aşağı doğru gitmeye devam edersiniz. Seçimle işbaşına geçmiş cumhurbaşkanının milletiyle ilişkisindeki fiili durumunu anayasaya uygun hale getirmek, biz AK Parti grubunun en önemli işidir, boynunun borcudur. Bu sadece cumhurbaşkanımızın meselesi değil, bu Türkiye Cumhuriyeti'nin gelecek meselesidir. Başkanlık sistemi dahil anayasayı gerçekleştirmek için gerekli çalışmaları hemen başlatacağız. Benim diğer gruplara çağrım şu. Gelin Türkiye'nin milletin beklentisi olan bu şerefe bu onura siz de ortak olun.

TERÖR BELASI: Türkiye'yi bu terör belasından mutlaka kurtaracağız. Kanlı terör örgütü sivillerimize karşı silahlı saldırıları tamamen sonlandırıncaya kadar, güvenlik güçlerimize silahlı saldırısını durduruncaya kadar mücadelemiz devam edecek. Ekmeğimizi paylaşırız, böleriz Türkiye'yi böldürmeyiz. Devlet içinde devlet kurmaya heveslenen bu anlamda güvenlik güçlerimizin, yargı mensuplarımızın, eğitim camiamızın, sivil toplum kuruluşlarının, cemaatlerin içine sızarak paralel bir yapılanma oluşturan Paralel örgüte karşı da mücadelemiz, kararlılıktan taviz vermeden devam edecek.

BİNALİ BABA
Başbakan Yıldırım dün Meclis'te büyük coşkuyla karşılandı. Vatandaşlarla öz çekim yapan Yıldırım, AK Parti Meclis Grup Salonu'na girişinde "Binali Baba" sloganlarıyla karşılandı. Yıldırım konuşması sırasında tezahüratlarda bulunanlara "Ne olur durun da şu işi bir bitirelim" diyerek espri yaptı. Yıldırım'ın parmağındaki Osmanlı tuğralı yüzük de dikkat çekti.

DEVRALDI
TBMM'deki AK Parti Grup Toplantısı'nın ardından, Çankaya Köşkü'ne geçen Binali Yıldırım, burada başbakanlık görevini Ahmet Davutoğlu'ndan devraldı. Görevi Yıldırım'a devreden Ahmet Davutoğlu, sivil plakalı bir araçla Çankaya Köşkü'nden ayrıldı. Basına kapalı gerçekleşen devir teslim yaklaşık yarım saat sürdü.

DEVRETTİ
Başbakan Yıldırım, yaklaşık 12 yıldır sürdürdüğü Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı görevini Ahmet Arslan'a devretti. Yıldırım törende "Bu bir bayrak yarışı. Zaman zaman bazı arkadaşlar, bayrağı yeni gelen arkadaşlara devreder, ama millete hizmet yolunda asla rehavet ve yavaşlama olmaz" dedi. Arslan ise "Gecemizi gündüzümüze katarak ülkemizin dünyada yükselen bayrağını yukarılara taşıyıp, mazlum ve mağdurlara ümit olmaya devam edeceğiz" diye konuştu. Arslan, Yıldırım'a çiçek ve hediye takdim etti. Öte yandan Ekonomi Bakanlığı'na getirilen Nihat Zeybekci de görevi Mustafa Elitaş'tan devraldı.

GÜVENOYLAMASI 29 MAYIS'TA
65. Hükümet programı üzerindeki görüşmeler 27 Mayıs Cuma günü yapılacak. Güven oylaması ise 29 Mayıs Pazar günü gerçekleştirilecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
‘İlk işimiz başkanlık sistemi ve anayasa’
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN