kendini güncellemeli

Giriş Tarihi: 8.7.2016
NATO kendini güncellemeli

Terörizm ve mülteci krizinin dünyayı tehdit ettiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan: ’nun yeni tehditler karşısında daha aktif olması, kendini güncellemesi gerekiyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi için Polonya'nın başkenti Varşova'ya hareketi öncesi Atatürk Havalimanı'nda basın toplantısı düzenledi. Zirvenin çok kritik bir dönemde gerçekleştiğini kaydeden Erdoğan'ın açıklamalarından satırbaşları şöyle:
Önce İstanbul'da, ardından ve Suudi Arabistan'da yaşanan terör saldırılarında gördüğümüz gibi uluslararası güvenlik giderek daha kırılgan bir hal alıyor. Bu durum sadece Ortadoğu ve Kuzey Afrika'daki birkaç ülkeyi etkileyen lokal bir sorun değildir. Bilakis tüm ülkeleri, tüm bölgeleri etkisi altına alan küresel boyutu olan bir meseledir. Nitekim Fransa, Belçika, Tunus, Mısır ve ABD'de meydana gelen terör eylemleri, hiçbir ülkenin bu sürecin dışında olmadığını ortaya koymuştur.
Bugün klasik tehditler yanında DAEŞ, El Kaide, PYD, PKK, YPG gibi terör örgütlerinin sebep olduğu yeni güvenlik sınamaları ile karşı karşıya bulunuyoruz. Mülteci krizi ve göç hareketleri bütün dünyayı etkiliyor. Siber saldırıların, salgın hastalıkların, bölgesel istikrarsızlıkların coğrafi olarak yalıtılmış ülkelere bile yansımaları oluyor. Güvenlik tehdidi kavramının mahiyeti çok ciddi bir değişim yaşıyor. Bu süreçte 'nun daha aktif olması bu yeni tehditler karşısında kendini de güncellemesi gerekiyor.

TÜRKİYE'NİN GÜVENLİĞİ İÇİN
Küresel istikrar ve güç dengesinin devamı için ittifakın dayanışmasını sürdürmesi caydırıcılığını da tahkim etmesi şarttır. NATO'nun Türkiye'nin güvenliğini olumsuz etkileyen gelişmeler karşısında çok daha fazla çaba göstermesini bekliyoruz.
(Suriye ve DAEŞ) Şüphesiz ki Türkiye'nin sınır itibariyle gerek Suriye, gerek Irak ile ilişkili olarak bu malum terör örgütleriyle olan tehdit baskısı devam ediyor. Burada şu anda gerek Irak'taki gelişmeler gerek Suriye'deki gelişmeler bizim için ikili görüşmelerde de hatta gündem içerisinde de gündeme alınması gereken bir konu. Yani bunu hafife almamız mümkün değil.
(Rusya Devlet Başkanı Putin'le görüşme) Şu anda netleşen bir tarih yok. Dışişleri bakanlarımız karşılıklı olarak süreci takip ediyorlar. Fakat bu ay sonu, ağustos gibi planlanması şu anda gündemde.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
NATO kendini güncellemeli
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN