Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yeni düzenlemeler Resmi Gazete'de yayınlandı

6745 Sayılı Yatırımların Proje Bazında Desteklenmesi ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değiklik Yapılmasına Dair Kanun, Resmi Gazete'de yayımlandı.

Giriş Tarihi: 7.9.2016 09:43 Güncelleme Tarihi: 7.9.2016 09:58
Yeni düzenlemeler Resmi Gazete'de yayınlandı

Resmi Gazete'de yayımlanan kanun, proje bazlı teşvik uygulaması, şehit yakınına ÖTV'siz araç, ticari araçların yenilenmesinde vergi teşviki ile vakıf üniversitelerine ilkin düzenlemeleri içeriyor.

-Buna göre, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü muhasebe hizmetleri 5 yıl daha Maliye Bakanlığı personelince yürütülecek. Özel kreş ve gündüz bakımevleri, 5 vergilendirme dönemi süresince Kurumlar Vergisi'nden istisna tutulacak.

-Kurumlar Vergisi Kanunu kapsamında kredi teminatı sağlayan kurumlara, Gelir Vergisi Kanunu kapsamındaki kazanç ve iratları üzerinden vergi kesintisi yapılmayacak.

ÖTV MUAFİYETİ EN ÇOK TAKSİCİLERİ SEVİNDİRECEK

-Faaliyet izninin kaldırılmasını gerektiren durumlar tespit edilen vakıf yüksek öğretim kurumları ile kurucu vakıflarına kayyum atanan vakıf yükseköğretim kurumlarının faaliyet izni, YÖK'ün teklifi ve Bakanlar Kurulunun kararı ile kaldırılacak.

İSTANBUL KENT ÜNİVERSİTESİ KURULUYOR

-İzni kaldırılan vakıf yükseköğretim kurumlarında kayıtlı öğrenciler, YÖK tarafından garantör üniversiteye veya belirlenecek bir devlet üniversitesine intikal ettirilecek. Öğrencilerin nakledildiği yükseköğretim kurumları, faaliyet izni kaldırılan vakıf yükseköğretim kurumunun borçlarından dolayı sorumlu tutulamayacak. Kent Üniversitesi adı altında bir vakıf üniversitesi kurulacak.

ŞEHİT EŞ VE ÇOCUKLARINA ÖTV'SİZ ARAÇ

-Şehit eş veya çocukları, şehidin eş ve çocuğunun bulunmaması halinde iseanne veya babası ÖTV ödemeksizin araç alabilecek.

-Kamudaki teftiş veya denetim elemanlarının işlemlerindeki kişisel kusur, haksız fiil veya sorumluluklarına dair idare aleyhine tazminat davası açılabilecek. Ancak bu görevlilerin eylemlerini kin, garez, hatır, baskı veya telkinle yaptığı kanaati oluşursa idarenin ödediği tazminat görevliye rücu edilebilecek.

TİCARİ ARAÇLARDA VERGİ İNDİRİMİ

Başbakan Binali Yıldırım'ın partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada verdiği müjdeler arasında 'ticari araçların yenilenmesinde vergi teşviki' de vardı. Buna göre ticari araçlarını yenilemek, değiştirmek isteyenler vergi teşviki ile büyük indirimlere hak kazanabilecekler.

ŞEHİT YAKINI ÖTV’SİZ ARAÇ ALABİLECEK

TURİZMCİLER İÇİN...

-Turizm tesisleri yapmak üzere kamu arazisi tahsis edilen işletmecilerden 2016'da alınması gereken kira, kullanma izni bedelleri ve hasılat payları ile izinsiz kullandıkları Hazine taşınmazlarının ecrimisillerin ödeme süreleri bir yıl ertelenecek.

-İhdas edilen maddelerle İstanbul'da Beykoz Üniversitesi, 'de ise İzmir Bakırçay ve İzmir Demokrasi üniversiteleri kuruldu. Niğde Üniversitesinin adı "Ömer Halisdemir Üniversitesi", Tunceli Üniversitesinin adı "Munzur Üniversitesi" olarak değiştirildi.

İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI, İŞ YERİ HEKİMİ İÇİN SÜRE...

-Düzenlemeye göre, kamu kurumları ile 50'den az çalışanı olan iş yerlerinin iş güvenliği uzmanı, iş yeri hekimi görevlendirme yükümlülüğünün süresi 1 Temmuz 2017'ye uzatılacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yeni düzenlemeler Resmi Gazete'de yayınlandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN