Anne adayları yogayla rahatlıyor

Hamilelik yogası, anne adaylarının rahat bir hamilelik dönemi geçirmesini sağlayarak anne ve bebek sağlığının korunmasına da yardımcı oluyor.

Giriş Tarihi: 17.11.2014 16:46 Güncelleme Tarihi: 17.11.2014 16:46
Anne adayları yogayla rahatlıyor
Memorial Sağlık Grubu sponsorluğunda ünlü yoga uzmanı Dr. Neslihan İskit tarafından yürütülen ve Türkiye'de ilk kez düzenlenen hamilelik yogası 10'uncu yılında. Halka açık ve ücretsiz olarak düzenlenen yoga programlarına katılamayan anne adayları için ise dünyada bir ilk gerçekleştirildi. Hamileliğin "trimester" adı verilen 3 aylık bölümlerinin tamamı ayrı ayrı 3 DVD şeklinde hazırlandı.

"HAMİLELİK YOGASI HAMİLELİK DÖNEMİNİN İYİ GEÇMESİNİ SAĞLAYAN BİR ÇALIŞMADIR"

Dr. Neslihan İskit, hamilelik döneminde kadınların bilinçli bir şekilde yoga ve egzersiz yapması gerektiğini belirterek, şunları söyledi:

"Hamilelik yogası hamilelik döneminin iyi geçmesini sağlayan bir çalışmadır. Bazı insanların kafasında soru oluyor diyorlar ki; ben normal doğum yapmak istemiyorum onun için de hamilelik yogasına gitmeyeyim. Ama hamilelik yogası şöyle bir şey normal doğum yapacak olsanız veya sezaryen doğum da yapacak olsanız hamilelik yogası hamilelik döneminin iyi geçmesini sağlayan bir çalışmadır. Hamilelikte bel ağrıları oluyor, boyun ağrıları oluyor, bulantılar oluyor, daha sonraları kramplar oluyor, kilo almaya bağlı hantallıklar oluyor, bütün bunlar olmadan çok huzurlu, çok sağlıklı ve dingin bir hamilelik dönemi geçirmek için yapılan bir çalışmadır hamilelik yogası. Yoga çok faydalı, faydası kesinlikle tartışılmaz ama hamile kadınlar üzerinde daha da faydalı tabii ki herkes bir merkeze ya da bir kuruma ulaşıp hamilelik yogası yapamayabiliyor. Memorial Hastanesi dünyada ilk kez bir şey yaptı bu da hamilelik dönemlerine uygun olarak hamilelik yogası DVD'si, 3 DVD bir arada. Buraya ulaşamayan hamile kadınlar bu DVD'yi alarak son derece güvenli bir şekilde bu DVD'deki talimatlara uyarak hamilelik yogası yapabilirler."

"HAMİLELİK YOGASI ANNEYİ OLDUĞU KADAR BEBEĞİ DE RAHATLATIYOR"

Memorial Şişli Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü'nden Op. Dr. Banu Göker Özdemir ise, hamilelik yogasının sağlığa etkileri hakkında şu bilgileri verdi: "Gebelik süresince düzenli yapılan yoga programı fiziksel kondisyonun korunmasını sağlar. Hamilelik yogası, duruş bozukluklarının düzeltilmesinde, solunum ve dolaşım sisteminin güçlendirilmesinde son derece büyük öneme sahiptir. Anne adayında karın kaslarının ve omurgadaki değişikliklerin yeniden yapılandırılması sağlanır. Vücutta meydana gelen ödem ve kramplar azalır. Karın kaslarını güçlendirir ve masaj etkisi yaparak bağırsak hareketlerini rahatlatır, iştahın kontrol altında tutulmasına yardımcı olur. Kişinin yaşam enerjisini yükselterek daha sakin ve daha konsantre olmasını sağlar. Doğumun daha kolay ve hızlı olmasına yardımcı olur."

ŞEYDA COŞKUN DA YOGA DERSLERİNE KATILDI

Ünlülerin yaşam koçu olarak bilinen ve birkaç ay önce bebek beklediğini açıklayan Şeyda Coşkun da Memorial Şişli Hastanesi'nde düzenlenen hamilelik yogasına katıldı. Coşkun, sağlıklı beslenme ve egzersizin kendisi için hayat felsefesi haline geldiğini belirterek, hamile kaldığını öğrendikten sonra bu düşüncenin kendisi için daha büyük bir anlam kazandığını ifade etti. Hamileliğin zor ve ama keyifli bir süreç olduğuna değinen Coşkun, "Bu dönemde insan bir heyecan içine giriyor. Ben 37 yaşındayım ve aslında insanın artık bu saatten sonra çocuğu olsun dediği bir dönem ama hiçbir türlü hazır olamıyorsun. Bu dönemde eşin desteği çok önemli. Ben tamamen eşimden çok yüksek destek alıyorum bir tek taşımıyor işte ben taşıyorum. Bu dönemde bol hareket etmeye dikkat ediyorum, beslenmeme çok dikkat ediyorum, her yediğimin çocuğa olan yararına bakıyorum acaba nasıl yararlı diye. Hiç sevmediğim, yemediğim şeyleri dahi yemeye çalışıyorum. Ama beyaz un, tuz, beyaz şeker yemiyorum, bunlar zaten benim hayat anlayışım. Zaten ben bu koşullarda çocuk doğuracağım ve bu beslenme koşullardaki çocuk nasıl olur göreceğiz" dedi.

"BEBEĞİMİN CİNSİYETİ ERKEK"

Hamilelik yogasının çok faydasını gördüğünün altını çizen Şeyda Coşkun, "İnanılmaz bir enerji geliyor çok rahatlıyorum. Yogayı çok tavsiye ediyorum, yoga için çok yüksek bütçeye gerek yok. Neslihan hocanın yoga DVD'leri var alıp onlara bakılabilir ya da kitaplara bakılabilir" diye konuştu.

Bebeğinin cinsiyetinin de belli olduğuna değinen Coşkun, "Bebeğimin cinsiyeti erkek her şey şu anda yolunda gidiyor. Allah bütün hamilelere sabır ve enerji versin, bu dönemi güzel bir şekilde geçirsin" ifadelerini kullandı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Anne adayları yogayla rahatlıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN