Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Başım ağrıyor sendromunun 5 nedeni

Giriş Tarihi: 15.12.2014 17:10
Başım ağrıyor sendromunun 5 nedeni

Pek çok çiftin yaşadığı cinsel sorunlardan biri olarak bilinen 'Başım ağrıyor' sendromu, farklı sebeplere bağlı olarak ortaya çıkıyor. Uzmanlar bu sendromun nedenlerini 5 maddede sıraladı.

"Başım ağrıyor" sendromu, pek çok çiftin yaşadığı ortak cinsel sorun. ABD'li sosyolog ve seksolog Dr. Pepper Schwartz, kadınların cinsel isteksizliğe kapılmasının ardındaki nedenleri sıraladı.

İşte "Başım ağrıyor" sendromunun 5 nedeni...

BASTIRILMIŞ ÖFKE

Dr. Schwartz,cinsel isteksizliğin arkasında yatanların başında bastırılmış öfkenin geldiğini söylüyor. Schwartz'a göre bir kadın sadece kendisine ev işlerinde yardım edilmediği ya da ilgisiz bırakıldığını hissettiği zamanlarda bile cinsel olarak soğukluk yaşıyor. Burada yapılması gereken öfkenin nedeninin bulmak, konuşmak ve çözmek. Yani özetle iletişim kurmak.

YOĞUN İŞ TEMPOSU

Kadınlardaki cinsel isteksizliğin en önemli nedenlerinden biri de aşırı yorgunluk. Ev kadını ya da beyaz yakalı olmasının bir önemi yok. Bir kadın eğer yatağa yattığında seksten başka şeyleri daha fazla düşünüyorsa, o zaman seksi ne yapmaya ne de düşünmeye fırsatı kalmıyordur. Çözüm ise işleri sürekli beynin içerisinde organize etme kısır döngüsünü bırakmak ya da çözülemeyen işler konusunda yardım istemek. Seks olsa da, olmasa da o işler yapılacak. Biraz keyif yapıp zihni boşaltmak, sorunları çözmeyi de kolaylaştırır belki.

AŞIRI MÜKEMMELİYETÇİLİK

Araştırmaya göre karakterinde gerektiğinden fazla mükemmeliyetçilik olan insanlar ilişkilerinde daha mutsuz kişiler oluyorlar. Bunun sebebi ise partnerlerinin tahrik edici özelliklerine odaklanmak yerine daha çok ilişkide eksikliklere odaklanmaları. Psikolog Elizabeth Lombardo, "Hayatın içerisinde mükemmel diye bir kavramı bulmak olanaksız" diyor. Çünkü mükemmel olan şey hayatın içerisindeki bir detay değil, aslında hayatın kedisi. Eğer eleştirel bir gözle bakarsanız ortam, zaman veya karşınızdaki kişi asla mükemmel olmayacak. Onların mükemmel olmasını sağlayacak tek şey siz ve sizin düşünceleriniz.

MADDİ SIKINTILAR

Dr. Pepper Schwartz, maddi sıkıntılar çeken çiftlerin daha az ve verimsiz bir seks hayatına sahip olduklarını söylüyor. Endişeler, insanın libidosunu yukarıya çekecek gerekli hormonları salgılamasını engeller. Bu da sekse giden yolları tıkar. Endişelerinizin neler olduğunu keşfetmekle işe başlayabilirsiniz. Örneğin, birkaç hafta önce evinize hırsız girmiş olması, yakın zamanda bir yakınınızın vefat etmiş olması ya da daha karmaşık, çocukluktan getirdiğiniz bir fobi gerçek sebep olabilir. Burada endişenin kaynağını bulmak, çözmenin ilk adımı.

GERÇEK BAŞ AĞRISI

Dr. Schwartz'a göre baş ağrısı bazen bir bahane değil, cinsel isteksizliğin temel sebebi olabiliyor. Ağrı ve acı çeken kadınlar, tahrik olmak için gereken hormonları tam anlamıyla salgılayabilecek bir odaklanma yaşayamıyor. Burada Schwartz'ın ironik bir önerisi var. Başınız ağrıdığında seks yapmak ağrılarınızı dindirebilir. Çünkü seks, ağrı ve acıyı azaltacak serotonin, endorfin ve oksitosin hormonları salgılamanıza yardımcı oluyor.

Kaynak: Kadinvekadin.net

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başım ağrıyor sendromunun 5 nedeni
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN