Giriş Tarihi: 28.12.2015 11:25 Güncelleme Tarihi: 28.12.2015 11:31
Sjögren Sendromu

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Tıp Fakültesi Romatoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Timuçin Kaşifoğlu, "Özellikle kadın hastalarda açıklanamayan göz ve altta yatan romatizmal hastalığın bulgusudur" dedi.

Aynı zamanda Türkiye Romatoloji Derneği yönetim kurulu üyesi de olan Doç. Dr. Kaşifoğlu, yaptığı açıklamada, romatizmal hastalıkların her zaman eklem ağrıları ön planda olmaksızın da görülebileceğini bildirdi.

Romatoloji polikliniğine gelen hastalardan bir kısmının, göz hastalıkları bölümünden kendilerine yönlendirildiğini anlatan Kaşifoğlu, şöyle konuştu:

"Özellikle kadın hastalarda açıklanamayan göz ve , altta yatan romatizmal hastalığın önemli bir bulgusudur. Bu hastalarda genel bir vücut ağrısı olabileceği gibi ağrı yakınması olmaksızın yalnızca göz-ağız kuruluğu ile de başvurabilirler. Göz ve ağız kuruluğunun ön planda olduğu bu özel romatizma türü, adını ilk tanımlayan İsveçli 'Sjögren' adlı doktordan almıştır. '' hastalığından 40-60 yaş arası kadın nüfusunun yaklaşık yüzde 1'ini etkilenmektedir."

ARKADAŞINA GÖNDER
Sjögren Sendromu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN