Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Pop şarkılarını Kürtçe söylemek isterim

Üçüncü konsept albümü 'Gelin Kınası'nı çıkaran Züleyha: Konsept çalışmaları seviyorum... Aralarda sürpriz yapabiliriz. Kendimi aşıp bir pop şarkısını Kürtçe söyleyebilirim

Giriş Tarihi: 16.11.2014
Pop şarkılarını Kürtçe söylemek isterim
Zülfü Livaneli'nin 10 parçasını, Anadolu'nun 10 yerel dilinde yorumladığı 'Etnik Dillerde Anadolu Şarkıları' isimli albümüyle adını duyuran Züleyha, üçüncü konsept albümü 'Gelin Kınası'nı çıkardı. Züleyha, yeni albümünü ve hakkında merak edilenleri anlattı.
Yeni albümünüz 'Gelin Kınası'nı anlatır mısınız?
İlk albümde Zülfü Livaneli şarkıları vardı. İkincisinde kadın türkülerini ele almıştık; o da konsept çalışmaydı. Müzikseverlerin karşısına yine konsept bir albüm ile çıktım. Kalan Müzik'ten çıkan albümde; gelin ve kına türkülerini seslendirdim. Projenin fikir anası Nilüfer Saltık'tır. Bizler üretmeye devam edeceğiz. Özellikle popüler kültür arasında bizlerin her ne kadar isimleri duyulmasa da bizler şükürler olsun çok güzel işler yaptığımızın bilincindeyiz.

SÜRECE DESTEK
Konsept albümlere devam edeceğinizi mi söylüyorsunuz?
Konsept çalışmalar yapmayı seviyorum. Elbette aralarda küçük sürprizler yapabiliriz. Kendimi aşıp bir pop şarkısını Kürtçe söyleyebilirim. Anadolu ve etnik müziğin arasında farklı bir soluk olmasına adına böyle bir şey yapabilirim. Yakın zamanda Uğur Işılak'la yapacağımız bir albüm var. Orhan Gencebay ve Sezen Aksu şarkılarının farklı dillerde yorumlanması da olabilir. En büyük hayalim Sezen Aksu'nun şarkılarını Kürtçe söylemek.
Uğur Işılak'la yeni projenizden bahseder misiniz?
Barış ve kardeşlik projesi olacak. Uğur Işılak şarkılarının farklı dillerde söyleyeceğimiz bir maksi single hazırlayacağız. Vereceğimiz mesajda çok net aslında; Uğur Bey'in şarkılarını söylerken, çözüm sürecine destek olmak. Bu topraklarda bir arada barış ve kardeşlik içerisinde yaşayabileceğimizi göstermek istiyoruz. İdelojilerimiz ve yaşam biçimimiz bambaşka olabilir ama bizler aynı sofrada bir arada bulunmayı bilen insanlarız. Böyle bir çalışma ile barış sürecine destek olmak istedik.
'Gelin Kınası' adlı albümünüzle herhalde kına gecelerinin vazgeçilmez ismi olacaksınız...
İnşallah, albüm daha çok yeni. 'Kınayı Getir Aney' ve 'Yüksek Yüksek Tepeler' bilinen türküler ama bunları farklı dillerde duymak bambaşka bir lezzet katıyor. Yarı Türkçe, Kürtçe, Ermenice türküler var.
Geldiğiniz noktadan memnun musunuz?
Müzik adına beş sene sonra öze dönüş başlayacak, yani Anadolu türkülerine ve doğu şarkılarına geri dönüş başlayacak. Coverda Mehmet Edrem çok başarılı; canlı dinlemeyi sevmesem de albümünü dinliyorum. Haddim değil ama Mehmet Erdem'i canlı dinlemek beni rahatsız ediyor. Genç isimlerden Sıla, İrem Derici'yi beğeniyorum. Gelinen durumdan aslında memnun değilim. Müzik camiası bir an önce toparlanmalı. Müziği gerçekten özümseyen insanların taşın altına elini koyması ile gerçekleşecek bir durum. Benim tek başına düzeni değiştirmem mümkün değil. Ben daha yolun başındayım.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Pop şarkılarını Kürtçe söylemek isterim
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN