Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ünlü şarkıcılardan uyarı yerine istismara teşvik

Aranjör Karaduman ve aralarında Aynur Aydın, Ece Seçkin ve Derya Uluğ’un da bulunduğu ünlü şarkıcılar; suç olduğu halde 16 yaşındaki ’nin gece kulüplerinde sahneye çıkmasını destekleyerek rezalete sahip çıktı

Giriş Tarihi: 12.10.2016
Ünlü şarkıcılardan uyarı yerine istismara teşvik

GÜNAYDIN'IN üç gündür manşetine taşıdığı, 16 yaşındaki 'nin kanunen yasak olmasına rağmen alkollü mekanlarda sahneye çıktığı haberi gündeme bomba gibi düştü. 'nın sahneye çıkması; gerek sosyal medyada, gerek sanatçılar arasında en çok tartışılan konular arasındaki yerini aldı.SEVGİLİSİ HAVLU ATIP KAÇTI
Aleyna'ya gece kulüplerinde eşlik eden sevgilisi ve aranjörü Karaduman, sosyal medyada hem haberi yapan muhabir Özlem Avcı'yı, hem de GÜNAYDIN'ı karalayan paylaşımlarda bulundu. Karaduman, bu paylaşımların ardından sabah.com.tr editörü Furkan Haykır ve GÜNAYDIN'da haftasonu röportajlarına imza atan Oğuzhan Toracı'nın sanal âlemde kendisine yönelttiği sorulara saçma yanıtlar vererek konuyu ana ekseninden uzaklaştırmaya çalıştı. Finalde de pes edip kaçtı.

İşte ünlü aranjör ve gazeteciler arasında yaşanan o diyalog:

Furkan Haykır: 16 yaşındaki çocuğun içkili mekanlarda meze yapılmasını yazmamız gücüne mi gitti Emrah, sanat anlayışın bu mudur?
Emrah Karaduman: Meze? Konuyu sen yanlış anlamışsın. Sanata gelince seninle sanat tartışmayacağım.
F.H.: 16 yaşında bir kızı içkili mekanda sahneye teşvik ettikten sonra zaten sanatı tartışamazsın.
E.K.: Sanatı da yanlış anlamışsın, sana hard reset lazım.
Oğuzhan Toracı: O yaşta da sanat icra edilir ama barlarda değil, konser etkinliklerinde... Atıp tutmak yerine, hadi konser meydanlarına!
F.H.: Sanat sana göre 16 yaşındaki kız üzerinden nemalanmaksa, senin sanat anlayışına reset atmak lazım.
E.K.: Aynen dostum, kaplansın sen yine kurtardın ülkeyi.
F.H.: Meseleyi tartışmaktan çekinerek konuyu laçkalaştırma. Siz her şeye 'Yaptık oldu' deyin, biz eleştirmeyelim öyle mi?
E.K.: 'Şarkı kötü' de, 'Dans kötü, yorum kötü' de; bak bu eleştiridir. Çocuk gelinlerden sonra liseli şarkıcı içine siniyor mu?
F.H.: Peki yanlış ifade kullandık diyelim; sen olayın adını koyar mısın, olayın adı ne? Bence artık bu rezilliği savunma, en azından sessiz kal!

16’LIK LİSE ÖĞRENCİSİ ‘BAR’DA ÇIKIYOR!
KORUMA KALKANI
Öte yandan sosyal medyada ünlü şarkıcılar da Aleyna'ya destek çıkarak yaşanan rezaleti sahiplendi. İşte ünlülerin 16 yaşında gece kulüplerinde sahneye çıkan Aleyna'yı koruma altına alan tweet'leri:

Aynur Aydın: Çok acayip Aleyna Tilki. Gençler sizi çok sevdi. Durmak yok, yolunuz açık olsun.
Elif Kaya: Güzel arkadaşım, kardeşim Aleyna Tilki; sesi güzel, yorumculuğu iyi, gelecek vâdediyor. Alkışlayalım... Karalama, hayal et!
Tuğba Yurt: Durmak yok, yola devam canlar!
Derya Uluğ: Bırak konuşsunlar, çoğu listede bir numarasın değil mi?
Demet Akalın: Arılar dünyanın en çalışkan canlılarıdır. N'olcak iki sene evde oturursun ama üzgünüm yine dünya starı ışığın üzerinde olacak. AİLESİ YANINDA OLSA BİLE ALEYNA SAHNEYE ÇIKAMAZ

SANAT İLE KULÜP PİYASASI AYNI MI?
Kanunlara göre; 18 yaşından küçük çocuk işçiler, anne-babası yanında olsa da valilik izni olmadan içkili yerlerde asla sahneye çıkamaz. Bu gerçeği görmezden gelen Hürriyet yazarı Sadi Tirak, attığı tweet'le kanunlardan yana olmak yerine SABAH'ı karalamayı tercih etti. Tirak 'Birader siz Sabah falan komple Turkuvaz... Hiç anlamadığınız, var olamayacağınız işlere bulaşmasanız? Sanat falan gibi...' diye tweet attı. Bu tweet'in ardından Oğuzhan Toracı 'Küçük yeteneklere karşı bir kurum olsak; atv'de 'Bir Şarkısın Sen' diye bir program yapılmazdı. Sanat ile kulüp piyasası aynı mı?' diye yazarak tepki gösterdi.ÖNCE SAVUNDU SONRA ÇARK ETTİ
Şarkıcı Ece Seçkin attığı 'Şu dünyada kadının (muhabir Özlem Avcı'yı kastederek) kadına yaptığını, başkası yapmaz yeminle! Kıskaçlığınızı bir tarafa bırakın. Kendinizi ve olduğunuz yeri sevin' tweet'iyle Aleyna'yı savundu. Fakat ardından attığı tweet'lerde daha politik yorumlar yaptı. Sosyal medyada Seçkin ile gazeteci Oğuzhan Toracı arasında şu diyalog yaşandı: Ece Seçkin: Şimdi okudum mevzuyu... Hem genç, hem başarılı olmanın zorlu tarafları bunlar... Aleyna bence mutlu olmalı...

Oğuzhan Toracı: 18 yaşından küçüklere tütün ve alkol ürünü bile satılması yasakken; o çocuklar, kulüplerin promosyon malzemesi olarak kullanılamaz!

Ece Seçkin: Ben bu konuda tersini iddia etmedim.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ünlü şarkıcılardan uyarı yerine istismara teşvik
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN