: Bir sivrisinekle hayatım altüst oldu!

Hayatını Phuket Adası’nda sürdüren oyuncu , bir sivrisineğin ısırması sonucu Dang humması hastalığına yakalandı. Beş gündür hastanede yatan Bilginel, sevenlerine seslendi: “Lütfen dua edin, bu ölümcül bir hastalık.”

Giriş Tarihi: 14.6.2018
Leyla Bilginel: Bir sivrisinekle hayatım altüst oldu!

2014 yılında Türkiye'yi terk edip oğlu Kayra ile birlikte Phuket'e yerleşen oyuncu Leyla Bilginel, Dang humması hastalığına yakalandı. Beş gündür hastanede tedavi gören Bilginel, sevenlerinden ağlayarak dua istedi. Bilginel, "Beş gündür çok hastayım, konuşamıyorum. Buralara gelenler dikkat etsin; bu, sivrisineklerin bulaştırdığı ölümcül bir hastalık. Benim gibi, bir sivrisinekle hayatınız altüst olabilir" diye konuştu. Bilginel; Uzakdoğu tatili yapanlara, özellikle çocuklarına dikkat etmeleri uyarısında bulundu.
Dang humması; yüksek ateşe neden olan ve kemiklerde kırık acısı gibi ağrıya neden olan bir hastalık. İngilizce'de Dengue Fever denilen bu hastalık, 'kemik kıran ateşi' anlamına geliyor. Dang humması, sadece hastalığın virüsüyle enfekte olmuş, belirli bir cins sivrisinek aracılığıyla bulaşıyor. Bu sinekler; bildiğimiz sivri sineklerden biraz daha iri ve siyah-beyaz şeritler veya beneklerle kaplılar. Sabah gündoğumunda ve akşam günbatımındaki serinlikte aktif oluyorlar. Hastalığın en büyük belirtileri ise ateş ve tüm vücudu kaplayan kızarıklıklar. Dünya Sağlık Örgütü'nün verilerine göre; 128 ülkede rastlanan bu hastalık, Uzakdoğu ülkelerinin yanı sıra Brezilya, ABD, Çin ve Meksika'da görülüyor ve dünya üzerinde 4 milyar kişiyi tehdit ediyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Leyla Bilginel: Bir sivrisinekle hayatım altüst oldu!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN