Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İzinsiz yürüyüşte gergin anlar

Giriş Tarihi: 2.5.2012 16:26 Güncelleme Tarihi: 2.5.2012 23:49
(TFF)'nin, futbolda şike iddialarına yönelik aldığı kararı protesto etmek isteyen la polis arasında gerginlik yaşandı. Taraftarların 'nde attığı torpil ve maytaplar paniğe neden oldu.

Taraftar grubu 'ın öncülüğünde İstiklal Caddesi'ndeki Lisesi önünde toplanan binlerce sarı-kırmızılı taraftar, federasyon kararını protesto etmek amacıyla Taksim Meydanı'na yürüdü. Yoğun güvenlik önlemleri altında yürüyüşlerini gerçekleştiren Galatasaraylı taraftarlar, TFF Başkanı ve Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım aleyhine sık sık tezahüratta bulunarak, TFF yönetimini istifaya davet ettiler. Sarı-kırmızılılar zaman zaman ''İstifa, istifa, federasyon istifa'', ''Yeter Yıldırım Demirören'', ''Şike, para, işte Fener işte'', ''Tünel kazsana, tünel kazsana, Aziz Yıldırım tünel kazsana'' şeklinde sloganlar attılar.

Emniyet güçleri, taraftarların yürüyüşü sırasında İstiklal Caddesi'nde Demirören'e ait alışveriş merkezinin önünde önlemler aldı. Yürüyüş sırasında alışveriş merkezinin kepenkleri indirilirken, bir grup emniyet görevlisi ve 2 toplumsal müdahale aracı da merkezin önünde bekledi.-Basın açıklaması-

Galatasaraylı taraftarlar, Taksim Meydanı'na geldiklerinde bir süre oturup protestolarını sürdürdü. Bu sırada UltrAslan Genel Koordinatörü Oğuz Altay, basın açıklamasını okudu.

Altay, bazı nedenlerden dolayı yürüyüşlerini yasallaştıramadıklarını ifade ederek, Spor Toto Süper Final Şampiyonluk Grubu'nda 6 Mayıs Pazar günü Beşiktaş ile yapacakları maç öncesinde gerekli izinleri alarak tekrar bir yürüyüş düzenleyeceklerini dile getirdi.

Oğuz Altay, Galatasaray'ın şike ve teşvik iddialarına yönelik soruşturmanın içine çekildiğini iddia ederek, ''Biz Galatasaray'ın bu sürecin içinde olmadığını bildiğimiz için ortamı daha da gerginleştirmek istemedik. Ama Galatasaray sahipsiz değil. Bunun bilinmesini istiyoruz. Türkiye Futbol Federasyonu'nu yöneten başkan daha önceki spor hayatında başarısız olduktan sonra gözünü Türkiye Futbol Federasyonu'na çevirdi. Yeni hedefi bu. Ancak bilinmesini istiyoruz ki sonuna kadar takipçisi olacağız'' dedi.

Federasyonun aldığı kararın hem hukuk, hem ahlak yönünden skandal niteliğinde olduğunu savunan Altay, şunları kaydetti:

''Bu, TFF'nin acziyetinin ve Türk futbolunu yönetme konusundaki yetersizliğinin kanıtıdır. TFF yaptığı icraatlarla adeta ülkemiz sınırları içinde şikeyi serbest bırakmıştır. Bu karara imza atanlar yalnızca UEFA ve FIFA nezdinde değil, kamu vicdanında da hak ettikleri cezayı görmeye mahkumdurlar. Türkiye Futbol Federasyonu bağlı bulunduğu uluslararası kurumlara ve kurullara baş kaldıran bir anlayışla hem futbolumuzun geleceğini, hem de ülkemizin itibarını riske atmıştır. Yıldırım Demirören'in kararlarına dayanak gösterdiği ve şikenin sahaya yansımadığı şeklinde görüş bildirdiğini ifade ettiği Etik Kurulu raporunu derhal kamuoyuna açıklama zorunluluğu vardır.

Ne Galatasaray'ı bu kirli oyunun içine çekmeye çalışan TFF, ne de sergilenen garabeti alenen ya da kapalı kapılar arkasında destekleyen çevreler, Galatasaray'ı taca atacak güce ve çapa sahip değildir. Galatasaray taraftarı buna müsaade etmez ve geçmişte olduğu gibi bu oyunu bozmasını da bilir. Türkiye Futbol Federasyonu'nun gelinen noktada Türk futboluna verebileceği en büyük hizmet acilen kamuoyundan özür dileyerek istifa etmesidir.''

Oğuz Altay, ortaya çıkan sonucun sorumlularından birinin de yayıncı kuruluş olduğunu iddia ederek, Galatasaray taraftarlarının aboneliklerini iptal edilmesine yönelik kampanyanın süreceğini söyledi.
Altay, yürüyüşlerinin eş zamanlı 23 ilde ve 13 ülkede yapıldığını ifade ederek, Türkiye Futbol Federasyonu'na ve UEFA'nın İsviçre'deki merkezine protesto amaçlı siyah çelenk bırakıldığını dile getirdi.

Bu arada, Galatasaraylı taraftarların yürüyüşüne Trabzonsporlu bazı taraftarların katılması da dikkati çekti.

Sarı-kırmızılı taraftarlar, Taksim Meydanı'nda bir süre daha slogan atarken, daha sonra buradan ayrıldılar.

-İzin verilmediği halde yürüdüler-

Taraftarlar, İstanbul Valiliği'nin yürüyüşün yapılmasına izin verilmeyeceğini açıklamasına rağmen protestolarını gerçekleştirdiler.

İstanbul Valiliği'nin öğle saatlerinde, ''Yapılan çağrının 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'na aykırı olduğu ve kamu düzenini sarsıcı bir nitelik taşıması nedeniyle söz konusu yürüyüşe Emniyet güçlerimizce izin verilmeyecektir'' açıklamasına rağmen taraftarlar protesto yürüyüşünü yaptı.

ULTRASLAN, ANKARA'DA DA FEDERASYONU İSTİFAYA ÇAĞIRDI

Galatasaray'ın taraftar grubu Ultraslan Türkiye Futbol Federasyonu'nun (TFF) şike ve teşvik iddialarına yönelik aldığı kararı, federasyonunun Ankara'daki merkezine yürüyerek protesto etti. Taraftarlar, federasyonu istifaya davet etti.

TFF, şike soruşturması kapsamında aralarında Galatasaray'ın da bulunduğu 16 takımı Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu'na (PFDK) sevk edilmesinin ardından Galatasaray'ın taraftar grubu Ultraslan soluğu federasyonun Ankara'da bulunan merkezinde aldı. 'Futbola Yıldırım düşürmeyin', '58'inci dakikada topa dokunma' dövizleri taşıyan grup, 'Yeter Yıldırım Demirören yeter', 'Federasyon istifa' sloganları attı.

Ankara Ultraslan Trübün Lideri Selim Dirim, federasyonun 10 yıldır süren şike süreciyle ilgili kararıyla rezaletin üzerine tüy diktiğini söyledi. Kararı hem hukuk hem de ahlak yönünden skandal olarak niteleyen Dirim, "Bu kararlar TFF'nin aczinin ve Türk futbolunu yönetme konusundaki yetersizliğinin kanıtıdır. Şikeye ceza vermek yerine şikeyi örtbas etmek ve adeta şike yapanları ödüllendirip cesaretlendirmek anlamına gelen düzenlemelerle kamuoyu resmen ve alenen aptal yerine konulmuştur." dedi.

TFF'nin yaptığı icraatlarla adeta ülkemiz sınırları içerisinde şikeyi serbest bıraktığını ifade eden Dirim, şikenin üzerini kapatmanın ve şike yapanlara kol kanat germenin şike yapmaktan daha seviyesiz olduğunu kaydetti. TFF'nin futbolun geleceğini ve ülkenin itibarını riske attığını belirten Dirim, federasyonun Türk Futboluna verebileceği en büyük hizmetin acilen kamuoyundan özür dileyerek, istifa etmesi olduğunu belirtti.

Eylem nedeniyle Çevik Kuvvet ekipleri federasyon önünde yoğun güvenlik önlemi aldı. Yapılan açıklamanın ardından taraftarlar slogan atarak buradan olaysız bir şekilde dağıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İzinsiz yürüyüşte gergin anlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN