Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Süper Lig=La Liga

Beşiktaş madden ve manen çok geride kaldı, Trabzonspor önemli kozlarını kaybetti. İspanya'daki Real Madrid-Barcelona ikili rekabetinin benzeri Süper Lig'de de F.Bahçe ile G.Saray arasında yaşanır

Giriş Tarihi: 17.7.2012
İspanya Ligi gibi olduk... Uzun yıllardır dünyanın en iyi liglerinden biri olan İspanya'yı sadece iki takım domine ediyor: Real Madrid ve Barcelona. Önümüzdeki ay başlayacak bu ligde bu iki takım dışındaki bütün takımların hedefi üçüncülükten öteye geçemiyor. Sezon sonunda ya Real ya Barça şampiyon olacak. İkinci ile üçüncü arasındaki puan farkı da en az 15-20 puan olarak gerçekleşecek.

LİGİN ZEVKİ KAÇTI GİBİ!
Ligimiz de maalesef bu tabloya doğru ilerliyor. Yapılan transferlere ve kadro kalitelerine baktığımızda birinci ve ikinci Fenerbahçe ya da Galatasaray'dan biri olacak gibi görünüyor. Beşiktaş madden ve manen çok geride kaldı. Trabzon ve Bursa da gerideler. Özellikle Trabzon son birkaç yılda öyle önemli oyuncularını kaybetti ki; kabul edilebilir gibi değil. Durum böyle olunca da ligin zevki daha başında kaçmış gibi görünüyor. Büyük para demek her takımın güçlenmesi anlamına gelse de güçlülerin inanılmaz şekilde güçlendiği gerçeğini ortaya koyuyor.

G.SARAY JEST YAPMIŞ AMA...
Gelelim Sadri Şener'le Galatasaray arasındaki polemiğe... Sadri Şener kesinlikle haksız. Burak'ın sözleşmesinde "5 milyon Euro getirirse, istediği takıma gider" diye bir gerçek var. Önceleri kamuoyu yanlış bilgilendirildi. Dediler ki "Bu, ancak yurt dışı transfer için geçerlidir." Oysa sonra öğrendik ki bu parayı Türkiye'den de bir takım verse Burak hukuken serbest kalıp dilediği takıma gidebilecek. Türkiye bir hukuk devletidir. Hukuk hepimizin ve spor adamlarının da yüzde yüz saygı göstermek mecburiyetinde oldukları yaşamsal bir gerçektir. Yine öğrendiğimiz kadarıyla Galatasaray yönetimi Trabzon'u incitmemek için 6 milyon Euro'luk bir jest yapmış. Yani ciddi anlamda fazla para önermiş. Ama Trabzon "Hayır" demiş. Yine öğrendiğimiz kadarıyla Galatasaray ikinci bir alternatif jestte bulunmuş. 5 milyon Euro artı Sercan ve Çağlar gibi iki milli futbolcusunu da Trabzon'a teklif etmiş. Ama yine ret cevabı almış.

DÖRDÜ BİR EMRE ETMEZ
Fenerbahçe'nin yaptığı transferler yerinde ama hala önemli eksikleri var. Direkt forvet oynayabilecek bir oyuncu almalılar. Eğer Aykut Kocaman Alex'i fazla düşünmüyorsa, Emre de gitmişken Fenerbahçe'nin organizasyonu yüklenebilecek meziyetli bir oyuncuya ihtiyacı var. Ne Topal ne Topuz ne Selçuk ne de Cristian bu görevi yapabilir. Bu oyuncular birbirine benzeyen oyuncular. Dördünü toplasan bir Alex ya da Emre etmeleri mümkün değil...

ŞENER NEREDE YAŞIYOR?
Tüm bu yaklaşımlardan sonra da Galatasaray hukuki gerçeklilikten yararlanıp Burak'ı alıvermiş. Burada yanlış bir şey yok. Burada centilmenlik dışı bir yaklaşım da yok. Burak, Sadri Başkan'a demiş ki; "Trabzon'dan ayrılıp yurt dışında oynamak istiyorum." Burak, başkandan çekindiği için yalan söylemiş olabilir. Bunu da kötüye yormamak gerek. Bir insanın, hele hele bir futbolcunun Trabzon'da yaşamak istememesini de saygı ile karşılamak gerek. Başkan Sadri Şener ve yıllar içinde diğer Trabzonspor başkanları da kulübü genelde İstanbul'dan yönetmişlerdir. Burada önemli olan gerçek şudur. Trabzonspor, sebepleri ne olursa olsun sonuçta çok önemli futbolcularını tek tek kaybediyor. Mesala Jaja, mesela Selçuk, Engin, Ceyhun ve Egemen. Son olarak da Galatasaray'a giden Burak. Asıl irdelenmesi gereken bu erozyonun sebeplerinin ne olduğudur. "Trabzon'dan yüzlerce Burak gider; yüzlerce Burak gelir" demek sözde kolay. Ama bu söz futbol gerçeği ile hiç bağdaşmıyor.

DEPRESYONA GİREBİLİR!
Gelelim Burak'a... Çok büyük bir risk aldı. Öncelikle inanılmaz bir rekabetin içine girecek. Galatasaray'da bir transfer daha olmasa bile forvette oynayabilecek 4 önemli oyuncusu var. Elmander, Necati, Umut ve Burak'tan en fazla ikisi oynayabilir. Ya Burak bir dönem yedek kalıp da depresyona girerse sonuç ne olur düşündü mü acaba? Aynı Burak, Beşiktaş ve Fenerbahçe'de oynarken tutunamadı ama Trabzon'a gidince kafası rahatladı. Bütün sistem onun üzerine kuruldu ve yıldız oldu.

FEDA YETMEZ
Gelelim Beşiktaş'a... Madden ve manen tarihinin en kötü dönemini yaşıyor. 300- 400 bin Euro uğruna Egemen gibi çok önemli bir oyuncuyu kaybettiler. Bu para sadece Quaresma'nın stopaj vergisidir. FEDA adı altında durumu toparlamaya çalışıyorlar. Beşiktaş'ın hali FEDA ile kurtulabilecek bir durum gibi gözükmüyor.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Süper Lig=La Liga
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN