Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Maçlardaki pozisyonları bana sorar

Caner Erkin'in eşi Asena Erkin, Cristian'ın eşi Camila, F.Bahçe yöneticisi Yasemin Merçil ve Ünal Aysal'ın eşi Fani Aysal'dan sonra Mehmet Topal'ın eşi SeldaTopal da Sabah'a konuştu

Giriş Tarihi: 29.3.2013
Yakın zaman önce 'İsimsiz' adlı bir şiir kitabı çıkaran ve sosyal sorumluluk projeleriyle tüm dikkatleri üzerine çeken Fenerbahçeli Mehmet Topal'ın eşi Selda Topal, yaşantılarına dair çok özel detayları SABAH'a anlattı. Sözlerine öncelikle kitabından başlayan Selda Topal ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdik. İşte Bayan Topal'ın anlattıklarından öne çıkanlar...

Spor dünyası büyük destek verdi
'İsimsiz'benim üçüncü şiir kitabım. İlk kitap da bu formattaydı. Sosyal sorumluluk projesi için kullanıldı. İlk kitabım da bunun gibi Türk Böbrek Vakfı yararına yayınlandı. İkinci kitabım kimsesiz çocuklar içindi. 'İsimsiz'in büyük bölümünü İspanya'da yazdım. Bu kitapta, hiçbir şiirimin başlığı yok.
Kitabım çıktıktan sonra spor dünyasından büyük destek aldım. Kitabın Böbrek Vakfı'na teslim edildiği sabah Liverpool'dan (o zaman Liverpool'daydı) Nuri'nin eşi Tuğba aradı. "Kitapta toplu satış olur mu?" dedi. Toplu alım yapıp kitabı Almanya'daki Türk derneklerine dağıttı. Arda, Hamit, Umut, Burak, Selçuk, İsmail Köybaşı da toplu alım yapan isimler. Galatasaray'ın aldığı kitapları Anadolu'daki kütüphanelere dağıttık.

Futbol hayatını yazacak
Mehmet çok kitap okuyor. Özellikle tarih kitaplarını... Ona hep "Futbol hayatını günlük gibi tut ve kitap haline getir" diyordum. O ise, bunu futbolu bıraktıktan sonra yapacağını söyledi. Futbolun dışarıdan göründüğü gibi olmadığını söylüyor. Her şeyi anlatacağı bir kitap yazacak. Ama jübilesinden sonra...
Bir süre önce ikimizin okuduğu kitapları özet yapmamız fikrini ortaya attım. 1.5 aydır bir şeyler yazıyoruz. 2013 sonuna kadar bir kitap çıkaracağız. Bu kitabın gelirini de alzheimer hastalarına bırakacağız.
Futbolla çok ilgiliyim. Eşim maçlardan sonra gelip tartışmalı pozisyonları bana soruyor. Ben de mümkün olduğunca objektif olmaya çalışıyorum. Dostlarımız bu konuda bilgili olduğumu söylüyor.
Evlenip İspanya'ya gittim. Orası huzurlu bir yer ancak biz Türkiye'de olmaktan çok mutluyuz.

Başkan beni 1 saat dinledi
Kitabı anlatmak için Başkan Aziz Yıldırım'ın yanına 10 dakikalığına gittim, 1 saat kaldım. Başkan hiçbir şey anlatmadan kitabı eline aldı, "Bizim görevimiz nedir?" diye sordu. Beni hiç bölmeden dinledi ve "Bir diyaliz makinesi bedeli kadar ödemeyi yapıyorum" dedi. Başkan çok özel bir adam. Aykut Hoca da "Başkan'ın aldığı kadar kitap alıyoruz" dedi. O kitaplar da Fenerbahçe'nin altyapısındaki oyunculara dağıtıldı. Ve onların aldığı makinelerin birine Lefter birine de Sedat Balkanlı ismini verdik.

Selda Topal'dan inciler
Çok beğendiğim, takdir ettiğim şairler var. Başta Ahmet Hamdi Tanpınar... Bülent Ecevit de çok güzel şiir yazan ve okuyan bir devlet büyüğümüzdü.
Mehmet en son Murat Bardakçı'nın "Son Osmanlılar" kitabını okudu. Ben de geçen akşam Cemil İpekçi'nin "Affedin Beni" kitabını bitirdim.
İspanya'da Valencia maç kaybettiğinde rahatlıkla gidip bir restoranda yemek yiyiyorduk. Yanımıza gelip teselli bile ediyorlardı. Burada ise eve nasıl geleceğini şaşırıyorsun. Ama biz yine de ülkemizde olmaktan mutluyuz.
Eş ve baba olarak Mehmet dünyanın en iyisi. Oğlumuz Mehmethan'ın bir eşyasını almadan kampa asla gitmez.
Mehmet topluma faydası olacaksa her şeyi yapabilir. Zihinsel ve bedelsel engelli çocuklar için bir şarkı söyledi. Çekilen klip Nisan sonunda tüm kanallarda yayınlanacak.

Ne Real Madrid ne Barça...
Eşim Fenerbahçe'de oynadığı için çok mutluyum. Stada girdiğim zaman gözlerim dolmadan çıktığım olmuyor. Bu kadar kulübüne bağlı bir taraftar görmedim. Real Madrid, Barcelona taraftarını da gördüm, ama Fenerbahçe kadar iliğine kadar takımını destekleyen bir taraftar topluluğu görmedim.

Oğlum önce GoooL dedi

Mehmethan, anne-baba demeden önce, "gol" dedi. Mehmethan'ı gören artık "gool" diye bağırıyor. O da aynı şekilde karşılık veriyor. Babası ona Messi'nin iki elini kaldırarak yaptığı gol sevincini öğretti. "Messi yap" dediğimiz zaman o gol sevincini aynı şekilde yapıyor. Futbolcuların taraftarlara karşı büyük bir sorumluluğu var. Oğlum bu kadar sorumluluğun altından kalkabilecekse, futbolcu olsun. Ama bana bir meslek sorarsan, ben oğlumun yazar olmasını isterim. Çok özel bir yazar olsun isterim.
Fenerbahçe bu yıl üç kulvarda da iddiasını sürdürüyor. Mehmet'le şöyle düşünüyoruz; UEFA'da Fenerbahçe final oynar. Final de inşallah nasip bizim olsun... Türkiye Kupası'nı da Fenerbahçe'nin alacağını düşünüyoruz. Ligde de bence çok fazla iniş-çıkış yaşanacak. Yarış son haftaya kadar sürecek. Sonunda Fenerbahçe şampiyon olacak diye düşünüyorum.

Aşkımız dişçide başladı

Çok sevdiğim bir aile büyüğümüz vardı. Benim hastaneler ve doktorlarla diyaloğumun çok iyi olduğunu bildiği için beni aradı, "Galatasaray'a yeni transfer olan Mehmet diye bir arkadaş var ve diş problemi yaşıyor" dedi ve onu bir dişçiye yönlendirmemi istedi. Mehmet'in sürekli kamp ve maçı olduğu için durumu acildi. 4 kez benim önerdiğim dişçiye beraber gittik. Orada çok iyi arkadaş olduk. Mehmet'in Valencia'ya gideceği belli olana kadar birlikteydik ama aramızdaki ilişkiyi hiç birbirimize dillendirmedik. O zamana kadar hiç evlilikten konuşmamıştık. Valencia'ya transfer olduğu belli olunca Mehmet yanıma geldi ve bana "Biz seninle evleniyoruz hem de 1 hafta içinde" dedi. Gelinliğimi bile nikah günü gördüm. Bir hafta sonra da İspanya'ya gittik.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Maçlardaki pozisyonları bana sorar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN