'Ben idare makamı değilim'

Giriş Tarihi: 18.8.2014

Krize neden olan 31/g maddesi 11 bin üyenin olduğu yerde 42 kişi ile onaylanlandı. Yöneticiler de oradaydı. Üyelerine sahip çıkamayan bu arkadaşlar dururken, hedef gösterilmemiz haksızlıktır

Beşiktaş Divan Kurulu Başkanı Yalçın Karadeniz, SABAH aracılığı ile hakkındaki eleştirilere cevap verdi. 283 kişinin divan kurulu üyeliğinin düşmesinin ardından istifası istenen Karadeniz, "Bana yargısız infaz yapıyorlar. Kimse istifa et diyemez. Birisi istifa edecekse, bu fotoğraftaki en son kişi ben olurum" ifadesini kullandı. İşte Yalçın Karadeniz'in Beşiktaş'ın gündemini sarsacak açıklamaları:

HER ŞEY APAÇIK ORTADA

"Hiç kimse bizi suçlu ilan etmesin. Her şey apaçık ortada. Pazartesi (bugün) basın toplantısı düzenleyerek, her şeyi anlatacağım. Ancak bu mesele ile ilgili doğrunun peşinde olduğunuz için söyleyeyim. 2013 yılındaki Tüzük Tadil Kongresinde 31/g maddesi (üst üste 3 defa mazeret bildirmeden Divan Kurulu toplantısına gelmeyenlerin üyelikleri otomatik olarak düşecektir) sürpriz bir şekilde gündeme getirildi ve 42 kişi ile onaylandı. Ve acı olan 11 bin üyenin olduğu yerde 42 kişi ile bu maddenin geçirilmesidir."

4 AY ÖNCE YÖNETİMİ UYARDIK

"Ben o zaman 'Bu madde başımızı ağrıtır' dedim. Yönetim de tüzüğü hazırlayanlar da oradaydı. Üyeleri de onlara gönderdiğimiz raporların baş sayfalarında tüzük değişikliği ile ilgili olarak defalarca uyardım. Ben ve yönetim kurulu üyeleri üzerimize düşeni yaptık. Yönetime 3-4 ay önce bir uyarı yazısı yazdım. Bu ve birçok maddede sıkıntılar yaşanabileceğini bildirdim. Ancak herhangi bir cevap alamadım. Eğer değiştirmek isteselerdi, geçtiğimiz Haziran'da gerçekleştirilen mali ve idari kongreye tüzük tadili koyabilirlerdi."

KİMSE BİZİ CİDDİYE ALMADI

"Sonuçta tüzük Beşiktaş'ın anayasasıdır. Bunun aksi yönünde bir karara imza atmak suçtur, görev ihmalidir. Şimdi bana diyorlar ki; 'İdare etseydin.' Ben idare makamı değilim, düşüren de ben değilim. Sonuçta 283 değerli üyemizi tüzük düşürmüştür. Eğer idare etseydim, suç işlemiş olurdum. Uyarılarıma rağmen, ne üyeler ne de yönetim bu meseleyi ciddiye aldı. Kendi üyelerine sahip çıkmayan bu arkadaşlar dururken, bizim hedef gösterilmemiz ne Beşiktaşlılık duruşuna ne de hukuka uygundur."

İSTEDİLER DİYE İSTİFA ETMEM

"Beşiktaş yönetiminin yaptığı 'Benim haberim yok' açıklaması sorumsuzluktur. O madde sizin döneminizde hazırlandı ve yapıldı. Sizin arkadaşlarınız tarafından kitapçıklar basıldı. Uyarılarımıza rağmen, 'Haberimiz yoktu' demek çok şık ve doğru bir davranış değil. Hele hele o noktada bizi hedef göstermek, suçlu ilan etmek hem akla hem de vicdana ters bir durum. Birileri istedi diye istifa etmem. Ancak istifa etmesi gereken birileri varsa, herhalde mevcut fotoğraftaki en son kişi ben olurum."

KASIM'DA DÜZELTİLECEK

Beşiktaş'ta 283 kişinin divan kurulu üyeliğinin düşmesi ile sonuçlanan skandal sonrası, yönetim çözüm arayışına girdi. Siyah-beyazlı kulüpte Kasım ayında yapılması planlanan Tüzük Tadil Kongresi'nde konunun gündeme getirilerek ihraç edilenler için af çıkarılacağı belirtildi.

'GEREĞİNİ YAPSINLAR, YOKSA BİZ YAPARIZ'

Beşiktaş Divan Kurulu'nda yaşanan skandala bir tepki de eski yönetici Hasan Arat'tan geldi. Ortada büyük bir hata olduğunu dile getiren Arat, "Gereğinin yapılmasını bekliyoruz. Gereği yapılmazsa biz Beşiktaşlılar olarak gereğini yapacağımızdan emin olsunlar" diye konuştu.

BİR GÖRÜŞ - FATİ H DOĞAN
BEŞİKTAŞ YÖNETİMİNİN VURDUMDUYMAZLIĞI


Beşiktaş'taki 283 kişinin divan üyeliğinden düşmesi, "Perşembe'nin gelişi Çarşamba'dan belli olur" durumunun acı bir göstergesi. 2013'te bu madde konulduğunda, başta Yalçın Karadeniz olmak üzere birçok kişi sıkıntılara yol açabileceği ifade etmişti. Böyle hassas konunun ve daha birçok maddenin 42 kişiyle tüzüğe eklenmesi de Beşiktaş Kongresi'nin ayıbı. Bu tabloda, tüzüğü değiştirenlerin, hazırlayanların, buna onay verenlerin ve haberdar olan yönetimin bu tablonun oluşmasında payı var. Ancak Divan'ın yazışmalarındaki bütün uyarıları göz ardı eden, bu meseleyi önemsemeyen, aidiyetinin hakkını vermeyen üyelerin hiç mi suç yok? Beşiktaş yönetiminin vurdumduymazlığı, öngörüsüzlüğü olduğu bir gerçek. Ancak Divan Kurulu'nun sesini duyuramayacak hale düşmesini sorgulaması gerektiği de bir gerçek. Bu meseleye "Bin musibet bir nasihatten iyidir" yaklaşımı ile bakılsın.


DEPREM ETKİSİ YAPTI
Beşiktaş'ta 283 kişinin divan kurulu üyeliğinin düşürüldüğünü SABAH Spor dün geniş bir şekilde ele almıştı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Ben idare makamı değilim'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN