Türkiye'nin en iyi haber sitesi

TFF'den itiraz cezaları az!

TFF Hukuk Müşavirliği, Süper Kupa sonrası PFDK'nın G.Saray'a verdiği 250 bin, Fenerbahçe'ye verdiği 120 bin TL'lik para cezalarını az bularak itiraz etti

Giriş Tarihi: 30.8.2014
PFDK'nın verdiği cezaların çok bulunup, Tahkim Kurulu'nda indirilmesine çok şahit olmuştuk ama dün eşine sık rastlanmayan bir olay gerçekleşti. TFF Hukuk Müşavirliği PFDK'nın önceki gün Süper Kupa finalinde yaşanan olaylara verdiği cezaları az buldu. TFF Hukuk Müşavirliği sahaya atılan yabancı maddeler ve taraftarlarının neden olduğu küfürlü tezahüratlar nedeniyle G.Saray Kulübü'ne verilen 250 bin, F.Bahçe'ye verilen 120 bin TL'lik para cezalarına itiraz etti.

TAHKİM'İN KARARI 3 EYLÜL'DE
Tahkim Kurulu, TFF Hukuk Müşavirliği'nin cezanın arttırılmasına yaptığı başvuruyu değerlendirdi. TFF'nin resmi sitesinden yapılan açıklamada, Tahkim Kurulu'nun Galatasaray ve F.Bahçe ile ilgili kararını 3 Eylül'de vereceğini duyurdu. Yapılan açıklamada Fenerbahçe ile Galatasaray kulüplerine 3 Eylül günü saat 17.00'ye kadar cevap sunmak üzere süre verilmesine oybirliği ile karar verildiği de belirtildi.

G.SARAY'I BEKLEYEN TEHLİKE
Hukuk Müşavirliği'nin yaptığı bu itiraz Galatasaray'da paniğe neden oldu. Resen cezayı arttırma yetkisi olmayan Tahkim Kurulu, TFF Hukuk Müşavirliği tarafından yapılan itiraz üzerine bu cezayı artırabilir. TFF'nin beklentisi gibi ceza 250 bin TL'den 1 maç saha kapamaya çevrilirse G.Saray, 14 Eylül'deki Eskişehir maçına seyircisiz çıkacak.

YUSUF REHA ALP (PFDK Eski Üyesi)

BİR GÖRÜŞ

Bu dönemde ilk kez oluyor
TFF Hukuk Kurulu'nun, PFDK'nın verdiği cezaları az bulup itiraz etmesini nasıl değerlendiriyorsunuz?
TFF Hukuk Müşavirliği'nin böyle bir itirazda bulunma yetkisi var. Savcının yerel mahkemenin verdiği cezayı az bularak dosyayı, sanığa daha fazla ceza verilmesi için Yargıtay'a taşıması gibi düşünebilirsiniz bunu. Hatırladığım kadarıyla Demirören federasyonu döneminde Hukuk Müşavirliği ilk kez böyle bir başvuruda bulunuyor. Daha önce Tahkim Kurulu'nun verdiği kararların değişmesi için 'Yargılamanın İadesi' başvuruları olmuştu ancak PFDK'nın bir kararında cezayı az bulup, 'artırın' diye bir başvurusu, bu dönemde ilk kez oluyor. Birebir aynı değil, fakat benzer bir örnek olarak, bu dönemde Hukuk Müşavirliği'nin değil ama bir futbolcunun bu şekilde bir başvurusu olmuştu. Hatırlarsanız PFDK; Emre'ye, Zokora'ya hakaret ettiği gerekçesi ile ceza vermişti. Ben, Sinan Gürsoy ve Alper Tolga Erol da bu karara muhalefet şerhi koyup, "Emre'nin yaptığı ırkçılıktır" demiştik. Zokora da Tahkim Kurulu'na giderek 'cezanın hakaretten değil ırkçılıktan verilmesi gerekir' diye itiraz etmişti. Tahkim Kurulu, başvuruyu değerlendirip ırkçılık olmadığına karar vermiş, ancak hakaretten verilen cezayı bir maç arttırmıştı. Şayet Yargıtay da bu kararı onarsa Zokora, Futbol Disiplin Talimatı 91 ve Tahkim Kurulu Talimatı 14. maddeye dayanarak Disiplin Yargılamasının İadesi sebebiyle yeniden PFDK'ya başvurup cezanın ırkçılığa dönüştürülmesini sağlayabilir


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
TFF'den itiraz cezaları az!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN